Gündem Haberleri

  Tekin: "CHP lidersiz kalmaz"

  Seyit ERÇİÇEK/İSTANBUL, (DHA)
  17.05.2010 - 16:41 | Son Güncelleme:

  ZEYTİNBURNU Roman-Balkan Göçmenleri Yardımlaşma Derneği'nin açılışına katılan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, kongrede aday olmayacağını belirterek, “Bunun kararını 81 ilden gelen delegasyonun il başkanları verecektir. CHP genel başkansız kalmaz” dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP'nin istifa eden genel başkanı Deniz Baykal'a yönelik eleştirilerine de yanıt veren Tekin, “Eliniz milletin cebinde. Elinizi çıkarın. Dilinize hakim olun. Belinizi de soracaksa sayın başbakan etrafına baksın” diye konuştu.  Gürsel Tekin aday olup olmayacağı ile ilgili bir soruya da “Aday değilim. Adayı CHP kongresi kurulları belirleyecektir” yanıtını verdi.

  SAYIN BAŞBAKAN ETRAFINA BAKSIN

  Gürsel Tekin, Zeytinburnu Roman Balkan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin açılışına katıldı. Açılış öncesi basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Tekin, kongre ile ilgili bir belirsizliğin söz konusu olmadığını belirterek, şunları söyledi:
  “Toplumun, partililerin, insanımızın bu hassasiyetini hoş karşılarız. Ama sayın başbakanı şiddetle kınıyorum. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olduğunu unutmuştur. Ortada komplo var. Sıkıntı var. Onu çözmekle meşgul olacağına insanlara ders veriyor. Hele bir de Sayın Başbakan ya da etrafındakiler bu üslupla ders verecekse, ben o zaman Sayın Başbakan'a şunu söylemek isterim. ‘Sayın Başbakan senin ve partinin elinin ne kadar çamurda olduğunu bütün Türkiye biliyor’. Şunu hatırlatmak isterim. Dil insanların en önemli organlarından bir tanesi. İftira atmaz, yalan söylemez. Bu anlamda söylemiş büyük üstat. Eline, diline, beline... Eliniz milletin cebinde. Elinizi çıkarın. Dilinize hakim olun. Belinizi de soracaksa sayın Başbakan, etrafına baksın. Sayın Başbakan bu üslupla siyaseti ciddi bir kaosa sokmak istiyor. Kongre coşku içinde geçecektir. CHP gibi bir parti de genel başkansız kalmayacaktır”

  CHP İl başkanlarının Salı günü Ankara'da toplanacağını söyleyen Gürsel Tekin, “Her arkadaşımız kendi bölgesindeki düşünceleri bilgileri getirecek. Düşünce çerçevesinde elbette bir karar çıkaracağız. Bunun kararını 81 ilden gelen delegasyonun il başkanları verecektir”dedi.

  1 MAYIS'IN BAYRAM OLMASI İÇİN İLK ÖNERGEYİ CHP VERDİ

  Gürsel Tekin basın mensuplarının sorularını yanıtladıktan sonra mahalledeki dernek ve kahvehaneleri gezdi. Bir kahvehanedeki vatandaşın “Sosyal demokratız, diyorsunuz. 1 Mayıs'ı şu an AK Parti hükümeti gündeme getirdi. Yıllardan beri bunu yapması gereken sosyal demokratlar değil miydi?” sorusuna önce “33 yıldır iktidar olamadık” şeklinde yanıt verdi. Ancak vatandaşın ısrarını sürdürerek “iktidar ortağıydınız” sözü üzerine Tekin “2008 yılında bu meclise ilk önergeyi veren CHP'dir. 1 Mayıs'ın bayram olması yönünde. Sayın genel başkanın o konuda demeci var. Bizim 1 Mayıs ile demokrasi, özgürlük ile hangi durumda olduğumuzu herkes çok iyi biliyor. 1 Mayıs'ın tatil oluşu bizi de memnun etmiştir” dedi. Bir vatandaşın Kürt açılımı tartışmalarını da yine mevcut hükümetin gerçekleştirdiğini hatırlatması üzerine Gürsel Tekin,“Ben siyasetin içinde insan olarak bu paketlerin içinde ne olduğunu bilmiyorum. Sen biliyorsan söyle. Paket sunuyorsanız paketinizi açacaksınız. Paket sunulmadı. Tartışılmadı. Toplumun her kesiminin tartışması gereken konu” dedi. Açılışı gerçekleşen Roman Balkan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin Başkanı Muhterem Gül de, okuma yazma kursları, futbol ve spor kulüpleri gibi önemli projeleri olduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan'ın da ev imkanı konusunda verdiği sözlerin arkasında durmasını istedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı