Gündem Haberleri

  Tekin: Baykal'ın tereddütü yoktu

  ANKARA
  06.07.2015 - 07:31 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 'Sayın Baykal, ‘ben adaylık konusunda kararlıyım’ gibi bir mesaj iletti mi size?” sorusuna, 'Hayır, Sayın Baykal’ın öyle bir talebi yok. Çekilme konusunda da en ufak bir tereddütü yoktu' yanıtını verdi.

  Basın mensuplarıyla, bir restoranda düzenlenen iftarda bir araya gelen Tekin gündeme ilişkin soruları yanıtladı. “Koalisyon görüşmeleriyle ilgili, koalisyon sürecinin başlamadığını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hükumeti kurma yetkisini henüz kimseye vermediğini, gelecek günlerde her şeyin belli olacağını söyledi.

  SUÇLULUK PSİKOLOJİSİ

  TBMM Başkanlığı seçiminde MHP’nin tutumuyla ilgili soruya Tekin, “7 Haziran’dan itibaren, seçim biter bitmez, CHP çok açık, net, anlaşılabilir, yalın bir şekilde, önümüzdeki süreçte ne yapacağını paylaştı. Bizim öyle arka kapılarda konuşacak hiçbir şeyimiz yok. Her teklifimizi açık söyledik. Önümüzdeki günlerde de bu sürecin çok açık ve şeffaf gideceğini beyan etmek istiyorum. Su gibi, bardağa baktığınızda öbür tarafını göreceksiniz. Bizim milletten saklayacak hiçbir şeyimiz yok. Doğrusu ben, MHP’deki yetkililerin bu öfkelerini anlamakta zorluk çekiyorum, galiba biraz suçluluk psikolojisi. Kimse bir siyasi partinin tercihini tartışmaz ama sayın Deniz Baykal ve genel başkanımıza saldırıları üzüntüyle izliyorum” dedi.

  EN UFAK TEREDDÜTÜ YOKTU

  “TBMM Başkanlığı seçiminde, Bahçeli’nin geri adım atmayacağı öngörülerek Deniz Baykal’ın adaylığının geri çekilmesi gibi bir şey düşünülmedi mi? Meclis Başkanlığını, AK Parti’nin kazanması, muhalefet açısından bir yenilgi değil midir?” sorusu üzerine Tekin, “Anamuhalefet olarak kesinlikle değildir. CHP olarak biz, aklınıza gelecek hangi yöntem, model varsa hepsi denenmiştir. Önümüzdeki süreçte tarih bizim ne kadar doğru noktada olduğumuzu gösterecektir. Biz, asla ikili konuşmaları afişe etmeyiz” diye konuştu. “Sayın Baykal, ‘ben adaylık konusunda kararlıyım’ gibi bir mesaj iletti mi size?” sorusuna ise Tekin, “Hayır, Sayın Baykal’ın öyle bir talebi yok. Çekilme konusunda da en ufak bir tereddütü yoktu” yanıtını verdi. Tekin şunları kaydetti:

  ERKEN SEÇİME HAYIR DEMEYİZ

  “Ben, her şeye rağmen hükumetin kurulacağı inancı içerisindeyim. Erken seçimin, bu kısa süre içerisinde, sıkıntılı bir dönemde, Türkiye açısından çok faydalı olmayacağını baştan itibaren söyledik. Ama erken seçimden de kaçan bir parti değiliz. Yapılan bütün araştırmalarda, şu anda oyunu artıran tek siyasi partiyiz. ‘Erken seçim’ derlerse, eyvallah, hodri meydan. Erken seçime de ‘hayır’ demeyiz. (CHP’nin kırmızı çizgileri) Kırmızısı, yeşili, mavisi yok, Trafik ışıklarından geçmiyoruz. Türkiye’nin, milletin çok açık beklentileri var. 14 maddemize baktığınızda biz, milletin, Türkiye’nin ihtiyacı olan talepleri sıraladık.

  PARTİLER SAĞDUYULU DAVRANACAK

  (Koalisyon görüşmeleri ve Çözüm süreci) Her şeye rağmen, parlamentoda dört siyasi parti, çok sağduyulu davranacaklar. Türkiye’nin ihtiyaçlarını hep beraber çözmek zorundayız. Millet, omzumuza ciddi sorumluluklar vermiştir. Bu sorumlulukları, kısa süreli kendi lehimize polemiklerle götürmeye zamanımız yok. Ben inanıyorum ki her şeye rağmen masada halen ‘yüzde 60’ dediğimiz üç siyasi partinin, bu görüşmelerde sağlıklı sonuç alabileceği inancı içerisindeyim.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı