Gündem Haberleri

  Tekel işçilerinin eylemi 14.'ncü gününde

  Ümit KOZAN/ANKARA, (DHA)
  28.12.2009 - 16:06 | Son Güncelleme:

  Polis, 14 gündür eylemde olan Tekel işçilerinin Meclis'e yürümesine izin vermedi. İkinci kez çevik kuvvet ile karşı karşıya gelen işçiler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

  TEKEL İŞÇİLERİ İLE POLİSLER ARASINDA YİNE ARBEDE

  Türk-İş Yönetim Kurulu üyeleri ve bazı sendika yöneticileri, TBMM’de MHP grubunu ziyaret öncesi Türk-İş Genel Merkezi’nden yürüyerek Bayındır Sokak’tan Güvenpark’a geldi. Başkanlar Kurulu kararı gereği burada basın açıklaması yapan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün DEİK Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamayı eleştirdi. Kumlu, “Başbakan Erdoğan, ‘Yetimin hakkını Tekel işçisine yedirmem’ dedi. Devlet malı deniz, yemeyen domuz ifadelerini üzüntüyle izledik. On gündür bu eylemi masa başında çözmeye çalıştık. Eylemin onuncu gününde yaptığımız Başkanlar Kurulu toplantısıyla sürekli eylemlilik kararı aldık” diye konuştu.

  MECLİS'E YÜRÜMEYE İZİN YOK
  Basın açıklamasının ardından Tekel işçilerinin Meclis'e yürümelerine izin verilmedi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ise Meclise sadece Türk-İş’e bağlı sendika başkanları ile gideceklerini açıklayınca işçiler tepki göstererek, ‘Ya hep beraber ya da hiç birimiz’ sloganları atarak çevik kuvvet ekipleriyle kısa bir arbede yaşadı. Meclis’e yürümekte ısrar eden işçiler, ‘Türk-İş, işçine sahip çık’ sloganları attı.

  SADECE SENDİKA YÖNETİCİLERİ GİTTİ
  Polis barikatından sadece sendika yöneticileri alınarak Meclis’e gitmelerine izin verildi. Meclis’te MHP grubuyla görüşen sendika yöneticileri, kendilerini bekleyen Güven Park’taki işçilerle tekrar buluştu. Buradan Türk-İş Genel Merkezi’ne yürümek isteyen işçiler, polisin kendilerini Metro alt geçitten geçirmek isteyince tartışma ve arbede yaşandı. Sendika yöneticilerinin girişimiyle işçiler Atatürk Bulvarı yerine İzmir ve Sakarya caddelerini izleyerek Bayındır Sokak’taki Türk-İş genel merkezine ulaştı.

  Burada işçilere tekrar hitap eden Mustafa Kumlu, Tekel işçilerinin işyerlerinin kapatılması nedeniyle özlük haklarıyla başka kurumlara geçmesini istediklerini dile getirerek, kurumlarının özelleştirme gibi değerlendirildiğini, bunun sıkıntısını yaşadıklarını açıkladı. İşyerlerinin özelleştirilmediğine, kapatıldığına dikkat çeken Kumlu, Tekel işçilerinin bir ‘hak mücadelesi’ verdiklerini, sorunların masa başında çözümü için eylemin10’ncu gününe kadar sendikanın aldığı karara uyarak, gerekli gayreti gösterdiklerini söyledi.

  Mustafa Kumlu, “Hükümetle oturup bu sorunu çözene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bizim maksadımız ideolojik değil. Bizim maksadımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Ama her nedense hükümet bunu ideolojik bir durum olarak değerlendiriyor. Bizim ideolojiyle işimiz yok” dedi.

  Türk-İş yöneticileri yarın da TBMM’de CHP grubunu ziyaret edecek.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı