Gündem Haberleri

  Tekel işçileri eyleme başlıyor

  ANKA
  21.01.2006 - 16:33 | Son Güncelleme:

  TEKEL’in Adana, İstanbul, İzmir, Samsun, Rize ve Adıyaman’daki işletme müdürlükleri ve işletme atölyelerinin kapatılması kararının ardından harekete geçen işçiler, 23 Ocak Pazartesi gününden itibaren kesintisiz eylem sürecini başlatma kararı aldı.

  Tekgıda-İş Sendikası, 23 Ocak-19 Şubat arasını kapsayan 4 haftalık süre içinde yapılacak eylem takvimini belirleyerek tüm teşkilata gönderdi. Buna göre, TEKEL işçileri, pazartesi gününden başlayarak her gün işyerleri içinde gösteriler ve protesto yürüyüşleri yapacak, yemek saatleri eylem saatlerine dönüştürülecek. 26 Ocak Perşembe günü bütün işçiler ve ailelerinin katılımıyla birlikte bir günlük işyerini terk etmeme eylemi yapılacak. 30 Ocak’tan başlayarak her gün AKP il ve ilçe teşkilatları önünde protesto gösterileri gerçekleştirilecek. Vardiya dışındaki üyeler, AKP teşkilatları önünde oturma eylemi yapacak. Bu eyleme sonraki haftalarda da devam edilecek.

  AÇLIK GREVİ BAŞLATILACAK

  İşyerlerinde eylem çadırları kurularak açlık grevleri başlatılacak. Nöbet usulüyle yapılacak açlık grevindeki işçiler için bütün işçi aileleri ziyaretler yapacak. Ayrıca açlık grevindeki eylemcilere destek amacıyla yemek boykotu eylemi de hayata geçirilecek.

  ANKARA’DA EYLEM

  13-19 Şubat tarihleri arasında genel merkezce bildirilecek bir günde Ankara’da eylem yapılacak. Miting gününe kadar işyerleri içinde ve AKP teşkilatları önündeki günlük eylemlere devam edilecek.
  20 Şubat sonrasında gelişmelere göre eylemin niteliği ve süresi konusunda Tekgıda-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu kararları doğrultusunda hareket edilecek.

  "ÇATLAK SESE MÜSAMAHA GÖSTERİLMEYECEK"

  Tekgıda-İş Sendikası’nca teşkilata gönderilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Hedef ve stratejimiz son derece açık ve nettir. TEKEL’e her ne şekilde olursa olsun sahip çıkılacak, tasfiyesinin önüne geçmek için, kesintisiz eylem süreci içerisinde her türlü mücadele yöntemi kullanılacaktır... Üyelerimizin her şeyden önce kendilerine ve sendikalarına duyduğu güvenle, bu gün içerisinde bulunduğumuz eylem sürecinde de, geçmişte olduğuna benzer etkili sonuçlar alacağına inancımız tamdır. Ülkenin ulusal kazanımlarını, hiçbir ciddi direniş görmediği inancıyla pervasızca yok eden iktidar anlayışını tersine çevirmenin, dikensiz gül bahçesinde yaşanmadığını göstermenin zamanı gelmiştir. TEKEL işçisi, bu ülkenin tanıdığı en eski eylemci işçi olan tütün işçilerinin mücadeleci ruh ve heyecanının mirasçısıdır ve bayrağı aynı gururla teslim almıştır.

  TEKEL’i yok ederek, sektörü ve insanımızı tamamen yabancı kontrolüne terkeden bu zihniyete izin verilmeyecektir.
  Bu ilkeler ışığında aileleriyle birlikte tüm üyelerimiz, en küçüğünden en büyüğüne tüm yönetim birimlerimiz eylem sürecine dahil olacak ve sınıfsal dayanışma ile birlik ve bütünlüğün neleri yaratabileceğini tüm ülkeye sergileyeceklerdir.

  Bu, bir varlıkla yokluk kavgasıdır ve en küçük zaafiyete, ihmale ve duraksamaya bile tahammülü bulunmamaktadır. Eylem takviminin uygulanmasındaki tek bir çatlak sese bile müsamaha gösterilmeyecektir. Tekgıda-İş Sendikası olarak üyemize ve gücüne inancımız tamdır. Bu güne kadar başardık, bundan sonra da başarı bizim ve ülkemizin olacaktır. TEKEL bizimdir, bizim kalacaktır."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı