Gündem Haberleri

  Tekel’in sigara kutusundan 43.8 milyon YTL ceza çıktı, bürokratlar şoka girdi

  Hürriyet Haber
  25.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İspanya’dan kullanılmış sigara paketi makinelerini yeni gibi Türkiye’ye sokmakla suçlanan ve yargılandıkları davada beraat eden Tekel’in 10 eski ve mevcut yöneticisine rekor düzeyde idari para cezası kesildi.

  Aralarında ÖİB Başkanı Metin Kilci’nin de bulunduğu 10 kişi, Gümrük Müdürlüğü’nün suç duyurusu üzerine 43.8’er milyon YTL idari para cezasına çarptırıldı.

  TEKEL’in, 2004 yılında İspanya’dan ithal ettiği Hard Box (sert kutu) makinelerin alımı sırasında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla açılan davadan beraat eden ve aralarında dönemin Tekel Yönetim Kurulu Başkanı olan Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ile kurumun eski ve yeni genel müdürlerinin de bulunduğu yöneticilerin her biri kişi başına 43 milyon 830 bin 64 YTL idari para cezasına çarptırıldı.

  4 TAKSİT İMKANI: İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğünün "Gümrük idaresine yanıltıcı beyan verme" iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine verilen kararın tebliğinde "şüpheliler" diye geçen Tekel yöneticileri, 4 eşit taksitte ödeme seçeneğinin de bulunduğu idari para cezasına karşı itiraz haklarını kullandılar. Kamuoyunda "Tekel’in Hard Box Davası" olarak bilinen olay, kapasiteyi artırmak, pazar payı kaybını durdurmak ve tüketici tercihine cevap verebilmek amacıyla 2004 yılında İspanya’dan makinelerin ithal edilmesiyle başladı. İhalede rekabet şartlarının yeterince oluşturulmadığı, tek firmayla pazarlık yapılarak alımın gerçekleştirildiği, makine ve donanımın yeni olması gerekirken kullanılmış oldukları öne sürülerek, ihale komisyonu üyeleri hakkında 2005 yılında dava açıldı.

  MAKİNALAR İADE: İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, ihale komisyonunda görev alan, dönemin Tekel Genel Müdürü Sezai Afif Ensari, Genel Müdür yardımcılığı yapan şimdiki genel müdür Fahri Arıkan ile genel müdür yardımcıları Tekin Kaymakoğlu, Hukuk Müşaviri Mine Batova, Sigara Sanayi İşletme Genel Müdür Yardımcısı Reyhan Almaç, Ticaret Dairesi Başkanı Musa Eroğlu, Ar-Ge Şube Müdürü Kazım Tekeli, Sigara Fabrikası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Haldun Sağın, sanık olarak hakim karşısına çıktılar. Sanıkların "kamu kurum ve kuruluşları ihalesine fesat karıştırmak" suçundan 5 ile 12’şer yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları istenen dava devam ederken, 2005 Mayıs ayında, Tekel Genel Müdürlüğü, İspanya’dan ithal ettiği makinaları, "vazgeçme" hakkını kullanarak, bu ülkeye iade etti.

  DOSYA KAPATILDI: Tütün Kurumunun aldığı menşeine iade kararının uygulanmasının ardından "yorgan gitti kavga bitti" diye beklenirken, davalar bir türlü sonuçlanamadı. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 2005 yılının Kasım ayında yapılan son duruşmasında, yöneticilerin, ihaleyi, Kamu İhale Kanunu ve Kamu İhale Sözleşmesi Kanunu hükümleri çerçevesinde ve usulüne uygun yaptıklarına karar verilerek dosya kapatıldı. "Bir bardak suda fırtına koparıldığını" iddia eden Tekel yöneticileri, makineler nedeniyle kurumun 1.9 milyon YTL zarara uğratılmadığını, aksine 90 milyon Euro gelirden olduğunu belirtip davanın kapandığını düşünürken, bu kez, geçen yıl İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğünün "gümrük idaresine yanıltıcı beyan verme" suçlamasıyla karşılaştılar. Ancak, Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı, konuya ilişkin şikayeti değerlendirirken, "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verdi. Bu sırada yapılan işlemleri inceleyen Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu mevzuata herhangi bir aykırılık bulmayarak takibata gerek olmadığı sonucuna vardı ve Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı da 2006 yılında "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verdi.

  Ensari: Hizmet etmek istedik 43 milyon YTL ceza yedik

  İDARİ para cezası verilen 10 yönetici arasında bulunan eski Tekel Genel Müdürü Sezai Ensari, verilen cezayı "aklının mantığının almadığını" söyledi. Tekel’in İspanya’dan ithal ettiği hard box makinelerının, eski değil, yeni olduğuna ve ihaleye fesat karıştırılmadığına dair İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinin kararı bulunduğunu hatırlatan Ensari, bu kararla Hazinenin zarara uğratılmadığının kesinleştirildiğini belirtti. Mahkemenin yeniden yenilenmesinin istenmesi üzerine de aynı kararın kesinleştiğini belirten Ensari, "yani çift dikişli ağır ceza mahkemesinde yargılandık ve beraat ettik" dedi. Aynı konuda gümrük kaçakçılığı işlenildiği iddiasıyla yapılan suç duyurusu üzerine de Kadıköy Başsavcılığının takipsizlik kararı verdiğini ifade eden Ensari, bütün bu kararlara rağmen verilen idari para cezasının anlaşılır olmadığını söyledi. Ensari, "Biz 43 milyon YTL’lik cezayı hak edecek bir şey yapmadık ki suç işlemedik ki. Biz devlete hizmet etmek istedik ama bazı yetkililer konuyu iyi incelemedikleri için bu ceza verildi, Sulh ceza mahkemesine itirazımızı yaptık. Yargının bizim haklılığımızı tescil edeceğine inanıyorum" dedi.

  Ceza kesinleşirse maaşımızdan kesilerek 3.500 yılda ödenir

  43.8 milyon YTL’lik cezaya çarptırılan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "Bu ceza kesinleşirse şu andaki maaşımızdan yapılacak kesintiyle ancak 3.500 yılda ödenebilir. Metin Kilci Bey’in maaşı biraz daha yüksek belki onun ki 3.000 yılda biter" dedi. Kadıköy Sulh Ceza Mahkemesi nezdinde itiraz haklarını kullandıklarını belirten yetkili şöyle konuştu: "Gümrük yönetimi bile ’yanıltıcı bir durum oluştu mu’ diye tespit yaptırdı ve sonuçta böyle bir şey olmadığı belirlendi. Şimdi herhalde bir denetim elemanı yeniden devreye girdi ve her şey başa döndürüldü. Ancak adalet elbette önceki yargılamaları ve tespitleri dikkate alacaktır ve biraz da komik kaçan bu karar ortadan kalkacaktır. 2 yıldır kafamız rahattı sadece işlerimizle ilgileniyorduk. Şimdi öyle anlaşılıyor ki yeniden birileri moral bozmaya kalkışıyor. Eğer böyle bir ceza kesinleşirse o zaman bizim için de sözün bittiği yer olur."

  ÖİB: Biz yargıda aklandık

  ÖZELLEŞTİRME İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yetkilileri, konuya ilişkin İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinin iki kez aldığı kararla, Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığının takipsizlik kararının yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi’nden makinaların yeni olduğuna dair rapor ile İstanbul Sanayi Odası’na Tekel’in yaptırmış olduğu bir inceleme bulunduğunu hatırlatırken, bu konuda alınan kararların, hep yetkililerin lehine sonuçlandığını ve konunun yargıda aklandığını söylediler.

  Suçlama ’aldatıcı işlemle ithalat’

  KADIKÖY Cumhuriyet Başsavcılığınca 30 Temmuz 2007 tarihinde 10 kişiye gönderilen idari para cezası tebligatında, "Davacı: K.H. Şikayetçi: İstanbul, Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü. Suç: İthali bazı şartlara ve belgelere tabi bulunan eşyayı aldatıcı işlem ve davranışlarla ithal etmek" olarak geçti. Savcılığın, Kabahatler Kanunu kapsamında ve Kadıköy Sulh Ceza Mahkemesi nezdinde ’itiraz yolu açık olmak üzere’ verdiği kararda; Sezai Afif Ensari, Fahri Arıkan, Tekin Kaymakoğlu, Mine Batova, Reyhan Almaç, Musa Eroğlu, Kazım Tekeli ve Mehmet Haldun Sağın’ın yanı sıra aynı suçtan yargılanmayan, ancak hazine kontrolörlerinin raporu doğrultusunda olayla ilişkili bulunan Metin Kilci ile Tekel’in eski muhasebe müdürü İlhan Meriçer idari para cezasına çarptırıldı. Tebligatta, "Şüphelilerin, 5607 sayılı kanunun 3/11 maddesi gereğince, 43.830.634,00 YTL idari para cezası ile cezalandırılmalarına, ayrıca 4 YTL tebligat ücretinin de tahsil edilmesine karar verildiği" belirtilirken, ayrıca "Ekonomik durumun müsait olmaması halinde para cezasının taksitlerle ödenmesine, ilk taksitin peşin ödenmesi halinde geri kalan 3 taksitin eşit miktarlarda takip eden ayın aynı gününde ödenmesine, ilk taksitin ödenmemesi halinde diğer taksitlerin muaccel hale gelmesine karar verildi" ifadeleri yer aldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı