Gündem Haberleri

  Tek umut kurt madenciler

  DHA
  19.05.2010 - 10:59 | Son Güncelleme:

  ZONGULDAK'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında önceki gün meydana gelen grizu patlamasının ardından 30 maden işçisinin kurtarılması için çalışmalar sürüyor. TTK'dan yapılan açıklamaya göre, göçük altında emekli işçiler var ve "Kurt" olarak nitelendirilen bu madenciler hava borularını kırarak kendilerine temiz hava sağlamış olabilirler.Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün maden kazasının yaşandığı Zonguldak'a gidecek.
  ACILI BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

  Kurtarma çalışmalarına katılan tahlisiye uzmanı Tacettin Türker, ikinci göçükte de büyük kayalarla karşılaştıklarını, bu nedenle çalışmaların çok yavaş ilerlediğini söyledi. Türker, "Bu arkadaşlarımız içinde yaşlı emekli olmuş madenciler var. Biz bunlara kurt madenciler diyoruz. Bunlar patlama olduktan sonra ocağa gelen hava borularını kırarak kendilerine temiz bir hava sağlamış olabilir. Tek umudumuz bu" dedi.

  Önceki gün saat 13.28'de, Zonguldak'ın Kilimli Beldesi'nde bulunan TTK Karadon Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 11 işçi yaralanırken, 540 kodunda bulunan 30 işçinin mahsur kalması üzerine kurtarma çalışmaları başlatıldı. Bu sabah saat 07.30'da kurtarma çalışmalarının yürütüldüğü Gelik maden ocağından çıkan ekip başı Tacettin Türker, "Şu anda ikinci göçükteyiz. Tahminimizden daha büyük bir kaya ile karşılaştık. Çok büyük taşlarla uğraşıyoruz. Zor şartlar altında çalışıyoruz. Gaz oranı yüksek olsa da güvenlik açısından yeterli seviyede. Ancak arkadaşları fazla gaz ortamında bırakmamak için 4 saatte bir nöbetleşe çalışıyoruz. 20 kişilik ekipler halinde çalışıyoruz. Bunun 12 tanesi göçükte çalışırken, 8 tanesi de geride hazır bekliyor" dedi.

  İkinci göçüğün birinci göçükten daha büyük olduğunu ifade eden Türker, "Hem gaz ortamı, hem de kayaların büyük olması nedeniyle yeterli seviyede teknolojik imkanlardan faydalanamıyoruz. Manuel olarak çalışıyoruz. Büyük taşları kırmak zor oluyor. Demir bağlar ezilmiş, kırılmış, elle demir testere ile keserek almak zorundayız. Bu da vakit kaybına neden oluyor" diye konuştu.

  Türker, 20-25 metrekarelik bir göçüğün söz konusu olduğunu ve uzunluğunu da bilmediklerini açıklayarak, şöyle konuştu:

  "Tahminimize göre işçiler bizim olduğumuz yerden 100-150 metre ilerideler. Patlamadan etkilenmemiş olma ihtimalleri var. Ancak patlamadan sonra oluşan karbonmonoksit gazı yüksek seviyelerde seyrettiği için bundan etkilenmeleri mümkün. Arkadaşların içerisinde yaşlı emekli işçiler var. Biz bunlara kurt madenci deriz. Bunlar bu olayı yaşadıklarında ocağa gelen hava borularını kırarak kendilerine temiz hava sağlamış olabilir. Tek umudumuz bu"

  Kurtarma çalışmalarını yürüten ekiplerin güvenliğini düşünmek zorunda olduklarını vurgulayan Türker, "Çok yavaş ilerliyoruz. Arkadaşlarımıza bugün ulaşmamız zor görünüyor" diye açıklamada bulundu.

  BAKAN DİNÇER: ÇALIŞMALAR UZUN SÜRECEK

  Çalışma Bakanı Ömer Dinçer yaptığı son açıklamada çalışmaların uzun süreceğini, madencilere ulaşmanın zaman alacağını söyledi.

  ERDOĞAN ZONGULDAK'A GİDİYOR

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün kazanın yaşandığı Zonguldak'a giderek olayla ilgili incelemelerde bulunacak.

  BAKAN YILDIZ PATLAMA İLE İLGİLİ KONUŞTU / WEB TV

  PATLAMA SONRASI İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  İŞTE GÖÇÜK ALTINDA KALAN İŞÇİLER

  YARALI MADENCİLER HASTANEYE KALDIRILDI

  MADENDE KORKU VE UMUDUN FOTOĞRAFLARI

  İŞTE MADENDEKİ O PATLAMA/ WEB TV 

  BAKAN YILDIZ: ÜMİTLERİMİZ AZALIYOR /WEB TV 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı