Gündem Haberleri

  Tek hedefimiz nitelikli eğitim

  Hürriyet Haber
  23.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, üniversitede bir süredir yaşanan gelişmeler için dün senato üyeleriyle birlikte basının karşısına çıktı.

  54 üyeli senatonun, 45 üyesinin imzasını taşıyan basın metnini okuyan Prof. Alemdaroğlu, öğrencilere daha nitelikli eğitim sunmak hedefine ulaşmak için yönetmeliklerde ve ders programlarında değişiklikler yapıldığını belirttti.

  Prof. Dr. Alemdaroğlu, ‘‘Bu hedefe ulaşmak isteyen üst yönetimle, yapılan yenilikleri kabul etmek istemeyen ve üniversitemizi yıllardır süregelen eğitim anlayışına bağımlı kılmak isteyen bazı öğretim üyeleri arasındaki fikir ayrılığı, kamuoyuna çarpıtılarak sunulmuştur’’ dedi.

  NOSTALJİK İTİRAZLAR

  Prof. Dr. Alemdaroğlu, üniversitenin Siyasal Bilgiler ve İktisat fakültelerindeki aynı adı taşıyan bölümlerin, eşitlik ilkesini bozduğu, mezunların istihdamında sorunlar doğurduğu için birleştirildiğini belirtti.

  Prof. Dr. Alemdaroğlu, üniversite organlarında çekimser oy olmadığını, 54 kişilik senatoda 5 üyenin bu öneriye olumsuz oy kullandığını belirterek. ‘‘Biz uzun yıllar adı geçen bölümlerde ve fakültelerde görev yapan veya mezun olan bazı öğretim üyesi ve mezunlarımızın nostaljik itirazlarını anlayışla karşılamaktayız’’ dedi.

  ATEŞ'TEN İSTİFA İSTEDİM

  Soru üzerine, Prof. Dr. Alemdaroğlu, yönetim ve çalışma anlayışındaki farklılık ve kamuyoundaki tartışmalar nedeniyle Prof. Dr. Toktamış Ateş'ten istifasını istediğini belirtti.

  Rektör üniversitede, 1982 tarihli kılık-kıyafet yönetmeliğinin uygulandığını da söyledi.

  Hocaların işi artacak

  Prof. Dr. Alemdaroğlu, yarıyıl sistemi, kredili sistem, bağıl değerlendirme, teorik ders saatlerinin azaltılması, uygulamalı ders saatlerinin artırılması gibi çağdaş bir sistem öngören yönetmeliğin de oy birliği ile kabul edildiğini hatırlattı.

  Prof. Dr. Alemdaroğlu, öğrencilerin başarı değerlendirmesinde, tek sınav sonucu yerine, ara sınavların, ödevlerin, derse katılımın dikkate alınmasını öngören yeni sistemin öğretim üyelerinin yükünü artıracağını söyledi.

  Prof. Dr. Alemdaroğlu, ‘Atatürkçü, çağdaş, laik, demokratik sosyal hukuk devletinden yana olmanın, ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunmanın üniversitenin bilim kurumu olma özelliğine asla gölge düşürmeyeceğini, aksine güçlendireceğini’ belirterek, ‘‘Bilimin arkasına sığınmış görünerek, bu temel ilkeleri yıpratmayı amaçlayanlara tepki göstermenin de üniversitemizin onurlu bir görevi olduğu inancını taşımaktayız’’ dedi.

  YASAYI UYGULAMAK SUÇ MU?

  Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, YÖK Yasası'nı daha önce kendisinin de eleştirdiğinin hatırlatılmasına da, ‘‘Zaman içinde hepimiz YÖK Yasası'nı eleştirmişizdir, hálá da eleştirilmesi gereken yanları vardır. Yasayı uygulamamak suç sayılmalı, yasayı uygulamak hangi mantıkla suç olabilir?’’ yanıtını verdi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı