Gündem Haberleri

  Tek dileği oğlunu son bir kez görmek

  Ergün TOS / FETHİYE (Muğla), (DHA)
  10.09.2015 - 12:33 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde huzurevinde kalan 71 yaşındaki Güler Derdimentoğlu, ABD’de geçen ay geçirdiği motosiklet kazasında ölen oğlu 51 yaşındaki Hakan Seçkin’in cenazesini defnetmeye maddi imkanı olmadığı için gidemediğini belirterek yetkililerden yardım istedi.

  ABD’nin New Mexico eyaletindeki Albuquerque kentinde yaşayan ABD Ordusu’ndan malulen emekli Hakan Seçkin, 14 Ağustos’ta geçirdiği motosiklet kazasında yaşamını yitirdi. Seçkin’in cenazesi Albuquerque Üniversite Hastanesi’nde morga konuldu. Fethiye’de Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Huzurevi’nde kalan anne Güler Derdimentoğlu, oğlunun ölüm haberini İzmir’de yaşayan kızından öğrendi. Oğlunun ABD’deki arkadaşlarıyla telefonla görüştükten sonra cenazeyi toprağa vermek için ABD’ye gitmek isteyen ve ABD Konsolosluğu’na başvuran Derdimentoğlu’ndan pasaport çıkarması ve uçak bileti alması istendi. Derdimentoğlu maddi sıkıntı çektiği için parasız yatılı kaldığı huzurevi müdürlüğüne yardım için başvurdu. Huzurevinden oğlunun ölümüne ilişkin rapor istenen Derdimentoğlu, rapor alamadığı için ABD’ye gidemedi.

  'ANNESİ GELECEK DİYE CENAZE BEKLETİLİYOR'

  1973 yılında boşandığı eşinden olan oğlu Hakan Seçkin’in 1990 yılından bu yana ABD’de yaşadığını, ABD ordusundan belindeki incinme nedeniyle malulen emekli olduğunu kaydeden Derdimentoğlu, cenazesini toprağa vermek için yaklaşık 1 aydır ABD’ye gitmeye çabaladığını anlattı. Derdimentoğlu, "Oradaki arkadaşlarından rica ettim. 'Annesi gelecek' diye cenazeyi morgda bekletiyorlar. Huzurevinde parasız yatılı olarak kalıyorum. Müracaat ettiğim hiçbir resmi kanaldan yardım göremedim" dedi.

  'ÖLÜM RAPORU ALAMADIM'

  İzmir’de yaşayan bir kızı olduğunu ve oğlunun ölüm haberini de kızını ziyaret için gittiği İzmir’de aldığını kaydeden Derdimentoğlu şunları anlattı:

  "İzmir’deki ABD Konsolosluğu’na başvurdum. ’Pasaportunuzu çıkarın, biletinizi alın size vize vereceğiz’ dediler. Pasaport ve uçak bileti için Fethiye Kaymakamlığı ve huzurevi müdürlüğüne başvurdum. Ancak kaymakamlık ve huzurevi müdürlüğü ölüm raporunu istiyor. ABD’den ölüm raporu alamadım. Kurumlarımız resmi bir yazıyla raporu isterlerse almak daha kolay olur."

  Oğlunun hiç evlenmediğini ve çocuğu da olmadığını anlatan Derdimentoğlu, bilet alacak parası olmadığını belirterek yetkililerden yardım istedi. Derdimentoğlu, oğlunun ABD’deki askeri mezarlıkta toprağa verileceğini söyledi.

  Etiketler: Muğla , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı