Gündem Haberleri

  Tek dersten bekleyen öğrenciye sınav hakkı yok

  Hürriyet Haber
  06.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yılda tek dersten sınıf geçme imkanı bekleyen öğrencilere müjdeli haber vermedi. Bakanlık, başarısızlıkları nedeniyle ortaöğretimden mezun olamayan öğrencilere, yeniden bir sınav hakkı verilmesi veya mezuniyet olanağı tanınmasının düşünülmediğini açıkladı.

  Bakanlık'tan yapılan açıklamada, bir öğrencinin başarılı sayılabilmesi için ya tüm derslerden geçer not alması ya da tüm derslerin yıl sonu başarı ortalamasının en az 2.00 olması gerektiği vurgulandı. Başarısız olan öğrenciler ile bazı derslerin yıl sonu notunu yükseltmek isteyen öğrenciler için 3 dersten ortalama yükseltme sınavı yapıldığı kaydedilen açıklamada, Eylül ayında yapılması gereken bu sınavların, üniversite kayıtlarının 31 Ağustos'ta başlayacağı düşüncesinden hareketle 26-29 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirildiği bildirildi. Açıklamada, şöyle denildi:

  ‘‘Böylelikle liselerden mezun olamayan öğrencilere önemli bir imkan sağlanmıştır. Öğrencilerin tek dersten başarısızlıklarından dolayı mezun olamadıkları savı gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü başarısız olan dersin yerine diğer başarılı derslerden sınavlara girerek genel ortalamalarını yükseltip sınıf geçme olanağı verilmişken, söz konusu öğrenciler bu olanağı kullanmış, ancak yıl sonu başarı ortalamalarını yükseltemedikleri için mezun olamamışlardır.’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı