Gündem Haberleri

  Tehlikeli kimyasallar için bilgi zorunluluğu

  Hürriyet Haber
  06.11.2001 - 14:58 | Son Güncelleme:

  Tehlikeli kimyasal maddeler ile tehlikeli eşyanın üretici, ithalatçı ve dağıtıcılarına, bu maddelerin riskleri ve alınması gerekli güvenlik önlemleri hakkında alıcı, kullanıcı ve depolayıcılarını bilgilendirme zorunluluğu getirildi.

  Çevre Bakanlığı'nın ''Zararlı Kimyasal Madde ve Ürünlerinin Kontrolü Yönetmeliği''nde yapılan değişiklikler, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Yeni düzenlemeye göre, tehlikeli kimyasallar ile tehlikeli eşyayı piyasaya sunan üretici, ithalatçı ve dağıtıcılar, bu maddelerin riskleri ve alınması gerekli güvenlik önlemleri hakkında, alıcı, kullanıcı ve depolayıcıları bilgilendirecekler.  Bu amaçla, yönetmelik hükümlerine uygun olarak hazırlanmış etiket ve Güvenlik Bilgi Formları kullanılacak. 

  Güvenlik bilgi formlarının, profesyonel kullanıcılar ile tehlikelikimyasalları depolayanlara iletilmesi zorunluluğu getirilirken, alıcının bilgilendirilmesinden, üretici, ithalatçı ve dağıtıcı müteselsilen sorumlu olacak.

  Etiket ve güvenlik bilgi formları, piyasaya arz edilen tehlikeli kimyasallar ve tehlikeli eşya için Türkçe, ihraç edilenler için ise ihraç edilen ülkenin resmi dillerinden birinde hazırlanacak.
    
  GÜVENLİK BİLGİ FORMU
    
  Güvenlik bilgi formu, yönetmelik hükümlerine göre, tehlikeli olduğu belirlenen madde ve müstahzar ile en az bir tehlikeli madde içeren müstahzarın üreticisi tarafından hazırlanacak.

  Üretici tarafından her tehlikeli madde, tehlikeli müstahzar veya en az bir tehlikeli madde içeren müstahzar için ayrı ayrı hazırlanacakgüvenlik bilgi formları, teknik gelişme ve bilimsel araştırmalara göre güncelleştirilecek.

  Formlar, tehlikeli kimyasalın ilk teslimatı sırasında veya öncesinde, ikinci ve daha sonra teslimatta ise talep edilmesi halinde alıcıya ücretsiz olarak yazılı metin halinde verilecek veya elektronik ortamda iletilecek.

  Öte yandan, yönetmeliğin güvenlik bilgi formunun hazırlanmasına yönelik hükmü, ilgili tebliğin yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

  Bu formların hazırlanması ve dağıtımından sorumlu kılınan kişiler,bu süre içinde durumlarını, yönetmelik hükümlerine uygun hale getirmekzorunda bulunacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı