Gündem Haberleri

  Tehlike saçıyor

  Hürriyet Haber
  30.08.2012 - 10:49 | Son Güncelleme:

  Araştırmalara göre cep telefonları birçok klozetten 10 kat daha fazla bakteri barındırıyor.

  Bunun en büyük kanıtı, Uganda'da bir adamın, bir hastanenin karatina bölümünden çaldığı cep telefonundan Ebola virüsü kapması. Arizona Üniversitesi’nden mikrobiyolog Charles Gerba’ya göre, cep telefonundan hastalık kapmak için Ebola salgını olmasına da gerek yok. Tuvaletlerin sık sık temizlenmesine karşın cep telefonu gibi sık kullanılan araçlar böyle bir rutin temizlikten geçmiyor. Bu da onların daha çok bakteri barındırmasına neden oluyor. Gerba bir telefondaki bakteri sayısının çok önemli olmadığını, bunun cep telefonlarının ortak kullanılması ya da paylaşılması durumunda arttığını ve tehlikeli olduğunu da belirtiyor.

   

  YÜZE VE AĞIZA YAKIN

   

  Cep telefonlarının yarattığı tehlikenin bir sebebi de yüze ve ağıza yakın tutuluyor olması ve insanların elektronik eşyaları temizlemede pek istikrarlı davranmamaları.

  Uzmanlar tehlikeyi azaltmak için telefonların başka kişilerle ortak kullanılmamasını ve antibakteriyel temizleyicilerle temizlenmesini tavsiye ediyor. Antibakteriyel spreyler eşyaya zarar verse bile mendillerle zarar vermeden temizlemek mümkün.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı