GeriGündem Teğmen Kerime'nin bröve gururu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  41
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teğmen Kerime'nin bröve gururu

Teğmen Kerime'nin bröve gururu
refid:13596416 ilişkili resim dosyası

İZMİR'in Çiğli İlçesi'ndeki 2'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda pilotaj eğitimlerini tamamlayan 1'i kadın 48 teğmen, törenle brövelerini takıp mezun oldu. Pilot teğmenler arasında tek kadın olan Kerime Kumaş, büyük gurur yaşarken, “Çok mutluyum. Görevimi en iyi şekilde yapacağım” diyerek sevincini dile getirdi.

TEĞMENLERİN GURUR GÜNÜ

2008-A devresi pilot teğmenler için Çiğli'deki 2'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda düzenlenen mezuniyet törenine, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 2'inci Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Güngör Kurubaş, 1'i kadın 48 teğmen ve aileleri katıldı. Tören birliğinin yerini almasının ardından konuşan Üs Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Güngör Kurubaş şunları söyledi:

“Teğmenlerimize yeni atandıkları birliklerinde emniyetli uçuşlar ve başarılı görevler diliyorum. Çağımızın en gelişmiş uçakları ile uçmaya, yeni silah sistemlerini kullanmaya ve uzaydaki yerinizi almaya hazır olun. Hava Kuvvetleri ailesinin en genç çelik kanatlı bekçileri olarak sizlere güvenim tamdır. Yüce Türk milleti, sizlerin çelik kanatları altında yarına güvenle bakmaktadır. Meslek hayatınız boyunca, ulusumuzun sizlere karşı duymakta olduğu güveni, her şeyden üstün tutacağınıza inanıyor, mezuniyetinizi candan kutluyorum.”

Tümgeneral Kurubaş ayrıca, üste bugüne kadar 7 bin 304'üncü pilotun yetiştirildiğini de belirtti.

DÖNEM BİRİNCİSİNDEN YAŞ KÜTÜĞÜNE MAKET

Devre birincisi Hava Pilot Teğmen Celal Alptekin Çevik de konuşmasında, “En büyük amacımız, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Hava Kuvvetlerini, şanlı tarihimize layık bir şekilde geleceğe güvenle taşımak, vatan semalarına yönelebilecek her türlü tehdidi ne pahasına olursa olsun yok etmek olacaktır. Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, aziz vatanın bir karış toprağına uzanacak eller karşılarında bizi bulacak, kılıçlarımız daima keskin ve hazır olacaktır. Şerefimizle doğduk, şerefimizle yaşayacak ve şerefimizle öleceğiz” dedi. Teğmen Çevik, konuşmasının ardından yaş kütüğüne uçak maketi çaktı. Daha sonra dereceye girenlere ve diğer pilot teğmenlere, törene katılanlarca bröveleri takıldı.

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR HEDEFİ

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay da genç pilot teğmenlere hitaben şöyle konuştu:
“Şunu çok iyi bilmelisiniz ki, Büyük Önder Atatürk'ün eşsiz dehası ile dile getirdiği ‘İstikbal Göklerdedir’ parolası, Türk Havacılığı'nın değişmez hedefidir. Bu hedefe ulaşmada çağı ile yarışan modern bir hava kuvveti oluşturma yolundaki gayretlerimize, sizler de yoğun çalışmalarınızla çok büyük katkılar sağlayacaksınız. Bu kapsamda günümüzde, üç boyutlu harekat ortamına dördüncü ve beşinci boyut olarak uzay ve bilginin de dahil olması, harekatı tüm boyutlarda planlayacak, yönetecek ve icra edecek sizlerin çok iyi yetişmiş olmanızı gerektirmektedir. Bu çok boyutlu ortamda görev yapabilecek şekilde bilgi ve becerinizi arttırmanız, Hava Kuvvetlerine ve yüce ulusumuza karşı en büyük sorumluluğunuzdur. Genç havacıların almaya hak kazandığı brövelerin kendilerine, vatanımıza, milletimize ve hava kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

TEĞMEN KERİME, İLGİ ODAĞI OLDU

Konuşmaların ardından Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, mezun olan pilot teğmenlerle anı fotoğrafı çektirdi. Teğmenler daha sonra hep birlikte kılıçların gökyüzüne kaldırıp çattı. Teğmenler arasında tek kadın olan, Konya 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı Arama Kurtarma Birliği Helikopter Pilotluğu görevine atanan Kerime Kumaş, ilgi odağı oldu.

Büyük gurur yaşayan Teğmen Kumaş, “Çok mutluyum, çok gururluyum, hepimiz için çok zordu ama üstesinden geldik. Görevimi en iyi şekilde yerine getireceğim” diyerek sevincini anlattı.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle