Gündem Haberleri

  Teğmen Çelebi tahliye talebinde bulundu

  Cem TURSUN/İSTANBUL, ( DHA)
  31.01.2011 - 11:09 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunan tutuklu Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin avukatları Hüseyin Ersöz ile Serkan Günel, müvekkillerinin 29 aydır tutuklu olduğunu hatırlattı. Çelebi’ye Ergenekon terör örgütünün amaçları doğrultusunda Hizbut Tahrir örgütüne sızma suçunun isnat edildiğinin kaydedildiği dilekçede, Çelebi’nin telefonuna yapılan yüklemelere de değinildi.

  TALEBİMİZ BİR AN ÖNCE DİKKATE ALINMALI

  Çelebi’nin uğradığı haksızlığın kamuoyunda geniş yankı uyandırdığı belirtilen dilekçede, "Mevcut durumda soruşturmanın yürütülmesinde gözaltına alma ve arama sürecinden delillerin elde edilmesi ve değerlendirilip savcılığa sunulmasına kadar geniş bir alanda görev yapan Emniyet Müdürlüğü personeline olan güven sarsılmıştır. Dolayısıyla sayın mahkemenizin ve dolayısıyla kamuoyunun büyük bir fırsat olarak gördüğü bu davaya ilişkin güvenin de kamuoyunda sarsıntıya uğramaması açısından mahkemenizin bu talepleri bir an önce dikkate alıp delilleri değerlendirme yoluna gitmesi gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı. Dilekçede, Çelebi’nin suç vasfının değişme ihtimali, isnat edilen suç ile toplanan delillerin arasında fiili irtibat bulunmaması ve delillerin hukukiliğini yitirmesi nedeniyle tahliye edilmesi istendi.

  CEP TELEFONUNA YÜKLEME YAPILDIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI

  Geçtiğimiz hafta Çelebi’nin avukatları, müvekilleri gözaltındayken açılan cep telefonuna, ‘Hizbü-t Tahrir terör örgüt üyeliğinden hakkında dava açılan Mahmut Oğuz Kazancı’nın telefonundaki isimlerin yüklendiğini ortaya çıkarmıştı. Emniyet ‘teğmenin telefonuna yükleme yapılmadı, kağıt üstündeki kayıt dökümlerinde hata var" demiş ancak mahkeme tarafından hazırlattırılan bilirkişi raporları da, söz konusu kayıtların ‘dökümanda’ değil Çelebi’nin telefonunda bulunduğunu belirlemişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı