GeriGündem Teff tohumu nedir? Teff tohumu zararlı mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teff tohumu nedir? Teff tohumu zararlı mı?

Teff tohumu nedir? Teff tohumu zararlı mı?

Son zamanlarda Hollywood başta olmak üzere ülkemizde zayıflamak için tüketilen teff çayı tohumunda sibutramin maddesi çıktı. Görüntüsüyle kinoayı anımsatan teff tohumu, Hindistan ve Avustralya’dan sonra Türkiye'de de popüler bir hal almıştı. Peki, teff tohumu nedir? teff tohumu zararlı mı?

Beyaz, kırmızı ve kahverengi olmak üzere çeşitli türleri bulunan teff,  Kuzey Etiyopya’ya özgür bir bitkidir. Tadı kestaneyi hatırlatan teff, mangenez, demir, lif, protein, B vitamini ve çinko zengini besinlerden biridir. Bu tahil Etiyopya'da ekmek yapımında kullanılır. Teff günümüzde tahıl olarak tüketilmekle beraber; unu, ekmeği, makarnası, bisküvisi yaygınlaşmaya başladı. Teff tohumu, adaptasyon kabiliyeti ile yetiştiriciliğinin elverişli olması, kısa sürede hasat edilebilmesi ve üretim maliyetinin düşük olması sebebiyle tercih ediliyor. 

TEFF TOHUMLU ZARARLI MI?

Hollywood başta olmak üzere ülkemizde ve dünyada ünlüler tarafından tanıtımı yapılan 'Teff Tohumlu Çay'ın içinden 'zehir' yani sibutramin çıktı. Sağlık Bakanlığı genellikle internet üzerinden satılan çayın satışını yasakladı. Binlerce takipçisi olan ünlüler sosyal medya hesaplarından reklamını yapmıştı ancak o çayın içinde sübitramin maddesi bulundu. Bu ürünlerin satışının yasak olduğunu belirten uzmanlar, karaciğer, kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklara neden olarak uzun süreli kullanımda ölümcül olabileceğine dikkat çekmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle