Gündem Haberleri

  TEDES cezaları başlıyor

  İSTANBUL/AA
  28.05.2017 - 21:23 | Son Güncelleme:

  TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, suistimal edildiği ve amacından saptırıldığı gerekçesiyle geçen yıl kaldırılan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin (TEDES) tekrar geri döndüğünü, uygulamanın, sistemini yeni usul ve esaslara göre yenileyen İstanbul ve Konya'da gelecek hafta faaliyete geçeceğini söyledi.

  ANORMAL CEZALAR

  Aynı zamanda AK Parti Erzurum Milletvekili olan Ilıcalı, Intertraffic İstanbul Fuarı'nda TEDES'in trafik kazalarını ve dolayısıyla can kaybını önlemek için Türkiye'nin farklı illerinde uygulanmaya başlandığını anımsattı. Ilıcalı, şehir içinde trafiğin düzenlenmesi, mal ve can kaybının önlenmesi, hız ve ışık ihlalinin önüne geçilmesi gibi amaçlarla kurulan TEDES'te kesilen cezaların yüzde 70'inin Hazine'ye yüzde 30'unun ise belediyelere gittiğini hatırlattı. Getirilen düzenlemeyle belediyelerin yüzde 30 pay almasının onların isteğini artırdığını dile getiren Ilıcalı, bu sayede sistemin hızla yayıldığını anlattı. Ilıcalı, "Ancak sonra bu işi suistimal edenler oldu. Bilerek veya bilmeyerek bazı belediyeler ve sistemi kuran şirketler bunu bir gelir kapısına dönüştürdü. İş amacından çıktı. Sonra hepimiz anormal ve haksız cezaların kesildiğini gördük" diye konuştu. Özellikle Ordu'da kesilen anormal cezalar sonrası vatandaşlardan tepki alındığını ifade eden Ilıcalı, sonrasında İçişleri Bakanlığı'nın harekete geçtiğini ve TEDES'i kaldırdığını söyledi.

  Elektronik denetleme sistemini, kaldırılmadan önce 19 belediyenin uygulamaya aldığını anımsatan Ilıcalı, emniyetten aldığı bilgiye göre TEDES’i yeni usul ve mevzuatlara göre yenileyen İstanbul ve Konya’da uygulamanın gelecek hafta başlayacağını söyledi.

  TEDES cezaları başlıyor

  YAZILIMDA İLERİYİZ

  Ilıcalı, Türkiye’nin trafik yazılımı konusunda artık çok ciddi ilerlediğini belirterek, “Akıllı sistemleri ne kadar devreye koyarsak, 7 gün 24 saat sürekli denetim sağlarsak ölümlü kazalarda da önemli bir azalma sağlayacağız” diye konuştu.

  Etiketler: gazetehaberleri , ceza , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı