Gündem Haberleri

  TEDAŞ ve Karagümrük, ağır cezalık

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 11:36 | Son Güncelleme:

  Ankara 2 No`lu DGM, "TEDAŞ" ve "Karagümrük Çetesi" davalarında görevsizlik kararı vererek, dosyaları yetkili ve görevli ağır ceza mahkemelerine gönderdi.

  Ankara 2 No`lu DGM`de, TEDAŞ Genel Müdürlüğü`ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak açılan "2. Beyaz Enerji" davasının bugünkü duruşmasına, eski TEDAŞ Genel Müdür Vekili Doğan, eski Dağıtım Proje Tesis Daire Başkanı Hasan Tiftik, eski Merkez Kaçak İtiraz İnceleme Komisyonu Üyesi Ercan Altınordu`nun da aralarında bulunduğu 7 sanık ve avukatları katıldı.

  Cumhuriyet Savcısı Talat Şalk, esas hakkındaki mütalaasında, 13 Aralık 2001 tarihinde yürürlüğe giren 4723 sayılı Yasa ile, Türk Ceza Kanunu`nun (TCK) "cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak" fiilini düzenleyen 313 ve "teşekkül üyelerine yardım" hükmünü içeren 314. maddelerinin DGM kapsamından çıkarıldığını belirtti. Şalk, bu nedenle görevsizlik kararı verilerek, dosyanın Nöbetçi Ankara Ağır Ceza Mahkemesi`ne gönderilmesini istedi.

  Mahkeme Başkanı Hüseyin Eken, 4723 sayılı yasa ile TCK`nın 313 ve 314. maddelerinin DGM kapsamından çıkarıldığını, sanıklara isnat edilen diğer suçların da DGM`nin görev alanı dışında bulunduğunu belirterek, bu nedenle sanıkların iddianamedeki suçlardan yargılanmaları için dosyanın Nöbetçi Ankara Ağır Ceza Mahkemesi`ne gönderilmesine karar verildiğini bildirdi.

  İddianamede, 15 sanık hakkında 6 yıl 1 ay ile 66 yıl 9 ay arasında değişen ağır hapis cezaları talep ediliyor. 
     
  KARAGÜMRÜK ÇETESİ`` DAVASI AFYON`A
        
  2 No`lu DGM, Afyon Kapalı Cezaevi`nde Özdemir Sabancı Cinayeti`nin faillerinden yasadışı terör örgütü DHKP/C üyesi Mustafa Duyar`ın öldürülmesi ve Örtülü Ödenek Davası`ndan mahkum olan Selçuk Parsadan`ın yaralanması olayı ilgili olarak ``Karagümrük Çetesi`` lideri Nuri Ergin ve kardeşi Vedat Ergin`in de aralarında bulunduğu sanıkların yargılandığı davada da, ``görevsizlik kararı verdi.

  Savcı Şalk, TCK`nın 313 ve 314. maddelerinin DGM`nin görev alanından çıkarılması ve sanıkların üzerlerine atılı diğer suçların da DGM`nin görev alanı dışında olması nedeniyle görevsizlik kararı verilerek, dosyanın yetkili ve görevli Afyon Ağır Ceza Mahkemesi`ne gönderilmesini, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.
  Ergin`in avukatının savcıya katıldığını ifade etmesinden sonra, Başkan Eken, dosyanın yetkili ve görevli Afyon Ağır Ceza Mahkemesi`ne gönderilmesine ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildiğini açıkladı.

  İddianamede, Nuri Ergin ve Vedat Ergin`in "cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün yöneticisi olmak ve taammüden adam öldürmek suçuna azmettirmekten" suçlarından idam, olayı gerçekleştiren Sami Tokur hakkında, "cürüm işlemek için oluşturulan teşekkülün üyesi olmak, taammüden adam öldürmek ve öldürmeye teşebbüs" suçlarından 25 yıldan az olmamak üzere ağır hapis, dönemin cezaevi ikinci müdürü olan Necmettin Ateş hakkında ise TCK`nın "cürümişlemek için oluşturulan teşekküle yardım" hükmünü içeren 314/1 ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu`nun 12/1. maddesine göre 2 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamede,  Ali Kayabakan, Ahmet Yargüder, Emin Alakaş, Ömer Kukut, Serkan Erdemli, Murat Ersoy, Abbas Özcan ve Yasin Al hakkında ise 6 ay ile 24 yıl arasında değişen ağır hapis cezaları talep ediliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı