Gündem Haberleri

  Tecavüzcüye aynı ilde yaşama yasağı

  Nuray BABACAN / ANKARA
  13.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kadın ve çocuklara karşı şiddetin önlenmesi ile cinsel suçlarla mücadele için “Eylem Planı” hazırlayan AK Partili milletvekilleri Alev Dedegil ve Aşkın Asan, tartışma yaratacak öneriler ortaya attı.

  Buna göre çocuklara tecavüz eden kişi, mağdurun olduğu kentte yaşayamayacak. Yaşamasına izin verilirse, ABD’de çok tartışma yaratan, “Bu evde çocuk tecavüzcüsü yaşıyor” duyurusu yapılacak. Bu öneri, insan hakları ve uygulanabilirlik açısından inceleniyor.

  Dedeğil, yapılan araştırmaların cinsel istismar suçunda yinelenme oranlarının yüzde 60’larda olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Dedeğil, “Yaklaşma yasağı ABD ve İngiltere’de uygulanıyor. Böyle bir durumda o mahalledeki ebeveynlerin kendi çocuklarını koruma imkanı var” dedi. Bu yaptırımla ilgili bazı kaygıların dile getirildiğini belirten Dedegil, insan hakları açısından kendi aralarında tartışmaya devam ettiklerini vurguladı.

  Ayrıca, TCK’da “nitelikli hal” olarak düzenlenen ensest ilişki suçlarının bağımsız bir suç olması sağlanacak, ensestin tanımı yeniden yapılacak. AKP’li milletvekillerinin bir başka önerisi ise mağdur çocuklar için “Müdahale Merkezleri” oluşturulması.

  İlk etapta Ankara pilot il olarak seçilecek. Suçun mağduru olan çocukların işlemleri burada yapılacak ve teşhir edilmeyecekler.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı