Gündem Haberleri

  Tecavüzcüsüyle evlendirilmek istenen küçük annenin isyanı

  Yaşar ANTER/MUĞLA (DHA)
  17.04.2004 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Milas İlçesi’nde 10 yaşındayken tecavüze uğrayıp 12 yaşında anne olan A.T., hayatını karartan gençle evlendirilmek istenince isyan etti. İlköğretim öğrencisi A.T. öğretmenlerine sığınıp ‘Ne olur beni evlendirmelerine izin vermeyin. Okuyup öğretmen olmak istiyorum’ dedi.

  MİLAS’ın Avşar Köyü’nde oturan ve taşımalı eğitimle Koru Köyü İlköğretim Okulu’na devam eden A.T. 4’üncü sınıftayken Damlıboğaz Köyü’nde 22 yaşındaki çiftçi Ferit Çiçek’in tecavüzüne uğradı. Çiçek, küçük kızı ölümle tehdit ederek tecavüzlerini sürdürdü. Hamile kalan A.T., karnının büyümesine bile anlam veremedi. Başına gelenleri, beton santralinde bekçilik yapan babası Mehmet T. ve annesine de anlatamadı.

  A.T’nin karnının büyüdüğünü fark eden öğretmenleri durumu jandarmaya bildirdi. A.T, hamileliğin ilerlemiş olması nedeniyle bebeğini doğurmak zorunda kaldı. Geçen temmuzda anne olan A.T’nin ifadesine göre, küçük kıza tecavüz eden Ferit Çiçek, Aydın’da yakalanarak gözaltına alındı.

  DNA testlerinde, Çiçek’in ‘Kader’ adı verilen kız bebeğin babası olduğu belirlendi. Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Ferit Çiçek, çocuğun babası olduğunu kabul etti ve A.T. ile evlenmek istediğini söyledi. Ancak mahkeme, Çiçek’i 18.5 yıl hapis cezasına çarptırdı, bebeğin de Muğla Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı çocuk yuvasına verilmesini kararlaştırdı.

  İŞİN PEŞİNİ BIRAKIN

  Derslerinde başarılı olan 13 yaşındaki A.T. öğretmenlerinin desteğiyle okula devam ederken ailesi, tecavüzcü Ferit Çiçek’in ailesiyle anlaştı. A.T’nin yaşı büyütülecek ve Çiçek’le evlendirilecekti. A.T. bunu öğrenince yıkıldı, okul yönetimine, öğretmenlerine durumu anlatarak yardım istedi, ‘Ne olur beni okuldan almalarına izin vermeyin’ dedi.

  Ferit Çiçek’in babası Hüseyin Çiçek, kendisiyle konuşmak için Damlıboğaz Köyü’ne gelen DHA muhabirlerinin otomobilinin yolunu aracıyla kesti. Çiçek, ‘Bu kadar büyütülecek bir olay değil. İki gönül bir olmuş, bir yanlışlık yapmışlar. İkisini en kısa zamanda evlendirip bu hatayı düzelteceğiz. Siz de bu işin peşini bırakın aksi takdirde iyi olmaz’ dedi.

  NORMAL BİR OLAY

  Kızı A.T’nin yaşını büyüterek Ferit Çiçek ile evlendirme hazırlığı yapan baba Mehmet T. de ‘Bu yörelerde sıkça rastlanan bir olay. Olan olmuş bitmiş, biz ne yapabiliriz ki. Namusumuzu temizlemek için kızı evlendireceğiz. Ferit Çiçek’in ailesiyle anlaştık. Kızımın yaşı büyütülecek ve bizim iznimizle evlendirilecek. Bu işe başkaları karışmasın’ diye konuştu.

  Hayatımı karartan kişiyle evlenmem mümkün değil

  Üç yıl önce Ferit Çiçek’in kendisine tarlada çalışırken tecavüz ettiğini anlatan A.T. şunları söyledi:

  ‘Kimseye söylememem için sürekli beni ölümle tehdit ediyordu. Korkudan aylarca kimseye bir şey anlatamadım. Tecavüzlerini sürdürdü. Hamile kaldığımı bilemedim. Bebeği zorla dünyaya getirdim. Ailem okula göndermeyecekti, ama intihar edeceğimi söyleyince gönderdiler. Hayatımı karartan o kişiyle evlendirecekler. Böylece benim ailem namusunu, Ferit Çiçek’in ailesi de oğullarını hapisten kurtaracak. Kabus dolu günler geçirdim. Anne ve babamın cehaleti yüzünden ben bunları yaşadım. 2 yılım kabus gibi geçti. Aynı cehaletin içinde kaybolmak istemiyorum. Ne olur beni okulumdan ayırmasınlar. Ben öğretmen olmak istiyorum.’

  Evlenince ceza erteleniyor

  Ferit Çiçek’in hapisten kurtulmak için yararlanmak istediği Türk Ceza Yasası’nın ilgili maddesi şöyle: 434: Kaçırılan veya alıkonulan kız veya kadın ile maznun veya mahkumlardan biri arasında evlenme vukuunda, koca hakkında hukuku amme davası ve hüküm verilmiş ise cezanın çektirilmesi tecil olunur.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı