Gündem Haberleri

  Tecavüz ve cinayeti itiraf eden sanığa kefaletle tahliye

  Bülent CİVANOĞLU, (DHA)
  08.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bursa’da 2.5 yıl önce ortadan kaybolan Hediye Handan Çakal’ı (19) tecavüz ettikten sonra öldürdüklerini vicdan azabına dayanamayarak itiraf eden Turan Gümüş (42) ile iddiaları kabul etmeyen Onur Doğanyiğit (28), 10’ar bin YTL kefaletle tahliye edildiler. Mahkeme heyeti, sanıkların cezaevinde kaldıkları süreyi ve kanıtları göz önüne alarak tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

  BURSA Merkez Yıldırım İlçesi Kaplıkaya Mahallesi DSİ lojmanlarında annesi Fatma Çakal ile birlikte oturan ve üniversite sınavına hazırlanan Hediye Handan Çakal, 2003 Mayıs’ında, kütüphaneye gitmek için evden ayrılmış, genç kızdan bir daha haber alınamamıştı.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce, geçen Mart ayında, arkadaşı Onur Doğanyiğit ile birlikte "hırsızlık" suçundan yakalanan Turan Gümüş’ün itirafı, Hediye Handan Çakal’ın cinayete kurban gittiğini ortaya çıkarmıştı. Gümüş, Doğanyiğit ile birlikte İzmir’de hırsızlık yaptıktan sonra otomobille İstanbul’a dönerken, Bursa’ya uğradıklarını söylemiş, durakta otobüs bekleyen Hediye Handan Çakal’ı, sordukları adresi göstermesi için otomobillerine aldıklarını, daha sonra döverek etkisiz hale getirip Sakarya’nın Pamukova İlçesi’ndeki ormanlık alanda tecavüz ettiklerini anlatmıştı.

  Gümüş, genç kızı, araçlarının plakasını görmüş olabileceği ihtimaline karşı, boğarak öldürüp cesedini ise kayalık araziye attıklarını belirtmişti.

  RÜYALARIMA GİRDİ

  Olaydan sonra Hediye Handan Çakal’ı her gece rüyasında gördüğünü belirten Gümüş, vicdan azabına dayanamayarak suçunu itiraf etmişti.

  Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde haklarında "tecavüz amacıyla adam kaçırma", "tecavüz" ve "kasten adam öldürmek" suçlarından ömürboyu hapis cezası istemiyle dava açılan sanıkların yargılanmalarına devam edildi. Yaklaşık 9 aydır cezaevinde bulunan sanıklar önceki gün 3’üncü kez hakim karşısına çıktı. Hediye Handan Çakal’ın annesi Fatma Çakal’ın da katıldığı duruşmada, Turan Gümüş suçunu kabul ederken, Onur Doğanyiğit ise hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme heyeti, sanıkların cezaevinde kaldıkları süreyi, cesedin bulunamamasını ve kan örneklerinin tutmamasını dikkate alarak Gümüş ile Doğanyiğit’i, 10’ar bin YTL kefaletle tahliye ederek, tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

  Anne Fatma Çakal ise, "Ateş düştüğü yeri yakar. Evlat acısı başka acıya benzemiyor. Kızımın cesedi hálá bulunamadı. Suçunu itiraf eden sanığı ve arkadaşını vicdanı ile baş başa bırakıyorum. Onları Allah’a havale ediyorum" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı