Gündem Haberleri

  Tecavüz sanıkları AYM kararına sığındı

  Mustafa KOZAK / DHA
  28.12.2015 - 23:30 | Son Güncelleme:

  Vücuda organ veya cisim sokmak suretiyle gerçekleştirilen çocuklara yönelik istismar suçlarıyla ilgili TCK 103/2’nci maddesinin Anayasa Mahkemesi’nce (AYM) iptal edilmesi, adalet mekanizmasını yavaşlattı.

  Duruşmalar iptal edilen maddenin yerine yeni bir düzenleme yapılmadığı gerekçesiyle ertelenmeye başlandı. Antalya 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 6 sanıklı çocuğa cinsel istismar davasının 12’nci duruşmasında da böyle bir durum yaşandı. Cumhuriyet savcısı, AYM’nin henüz yürürlüğe girmeyen kararı karşısında yeni düzenlemenin beklenmesini istedi. Sanık avukatlarının da bu isteme katılmaları üzerine mahkeme, yeni yasal düzenlemenin
  beklenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

  MEVCUT YASA 1 YIL GEÇERLİ
  Sanık avukatlarından Rıdvan Yıldız, erteletmeye yol açan AYM kararını şöyle özetledi: “AYM, alt sınırı 8 yıldan 16 yıla çıkarılan çocuğa istismar cezasını 1 yıl içinde yeni bir düzenleme yapılmak koşuluyla iptal etti. AYM eşitlik ilkelerine aykırı buldu. Memleketimizin gerçeğinde çocuk yaştaki evlilikler karşı çıksak da maalesef bilinen bir gerçek.” 

  Ertelenen dava çocuğa istismar
  3 yıl önce 15 yaşından küçük kıza cinsel istismardan dava açılan Ahmet A. (19) ile Halil K. (20) tutuklandı, Yunus K. (20), Recep Mert B. (18), C.C.B. (16) ve Sedat K. (21) serbest kaldı. 23 Aralık’ta 12’nci celsesi yapılan davanın sanıkları aradan geçen süre içinde tahliye edildi. Tutuklusu bulunmayan dava da AYM kararı gerekçe gösterilerek ertelendi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı