GeriGündem Tecavüz mağdurunun üç kardeşi okula alınmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  159
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tecavüz mağdurunun üç kardeşi okula alınmadı

Tecavüz mağdurunun üç kardeşi okula alınmadı
refid:21522399 ilişkili resim dosyası

Sakarya’nın Hendek İlçesi’nde tecavüz mağduru 13 yaşındaki Ö.D.’nin ilköğretim öğrencisi 3 kardeşinin, nakledildikleri okula 'diğer velilerin istemediği' söylenerek alınmadığı ileri sürüldü. Ailenin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. Hendek Kaymakamlığı, okula alınmadığı öne sürülen 3 kardeşin Pazartesi gününden itibaren okullarına devam edeceklerini açıkladı.

İlköğretim öğrencisi 13 yaşındaki Ö.D., geçen mart ayında tecavüze uğradığı için intihara kalkıştı. Aile, Ö.D.'ye tecavüzle suçlanan sanıkların yakınlarının da aynı okulda olması nedeniyle, bu öğretim yılında 6'ncı sınıf öğrencisi 12 yaşındaki G.D., 4'ncü sınıf öğrencisi 10 yaşındaki G.D. ve birinci sınıf öğrencisi olan 7 yaşındaki S.D.'nin naklini İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de görüşünü alarak başka bir okula istedi. İkisi kız 3 kardeş, kayıt işlemlerinin ardından formalarını giyip dün okula gittiklerinde, iddiaya göre okul müdürü "Sizi aileler istemiyor" diyerek içeri almadı.

Çocuklarının okula alınmadığını öğrenince okula giden baba F.D.'nin girişimi de sonuçsuz kaldı. Okul önlükleriyle kapıdan döndürülen çocuklarıyla ne yapacağını şaşıran F.D., "Benim çocuklarımın günahı ne? Çocuklarımı nerede okutayım" diyerek tepki gösterdi. F.D. bu gelişme üzerine şikâyette bulundu.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlatırken, olayın intikal ettirildiği Sakarya Valisi Mustafa Büyük de , "Böyle bir şey olamaz. Gereken incelemeyi yaparız" dedi.

Suçlanan okul müdürü ise devlet memuru olduğunu açıklama yapmayacağını söylemekle yetindi.

4 SANIKTAN 2'Sİ TUTUKLU

Sakarya’nın Hendek ilçesinde geçen mart ayında 13 yaşındaki Ö.D.'nin, 4 kişinin tecavüzüne uğradığı ileri sürüldü. Tecavüz suçlamasıyla tutuklanan 22 yaşındaki M.A. 19 yaşındaki O.S., 19 yaşındaki C.B. ve 17 yaşındaki E.S. tutuklandı. Bu kişilerden O.S. ile M.A.'nin bir hafta sonra tahliye edilmesi üzerine Ö.D. intihara kalkıştı.

3 KARDEŞ PAZARTESİ GÜNÜ OKULA GİDECEK

 Hendek Kaymakamlığı, ablaları tecavüz mağduru olduğu için okula alınmadığı öne sürülen 3 kardeşin Pazartesi gününden itibaren okullarına devam edeceklerini açıkladı.

Hendek Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 3 kardeşin okula alınmadığı konusunda ailenin yazılı müracaatları olduğuna dikkat çekilerek, okul müdürü hakkında soruşturma açıldığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

"İlçemiz Başpınar Mahallesi’nde oturan ve Noksel İlkokulu’nda kayıt alanda bulunan öğrencilerin aileleri dilekçe ile müracaat ederek, öğrencilerini Şehit Mahmutbey İlkokuluna kayıt ettirmek istediklerini beyan etmişlerdir. Dilekçe üzerine, Eğitim Bölgeleri Tespit ve Kayıt Kabul Komisyonumuz, 03.09.2012 tarihinde toplanarak öğrencilerin Şehit Mahmutbey İlkokuluna kayıtlarının uygun olduğuna karar vermiştir. Ancak, ailenin hasımlarının öğrencilerinin de Şehit Mahmutbey İlkokulunda öğrenim görmeleri sebebiyle, aileler arasında okulda gerçekleşen tartışmalar neticesinde öğrenci velisi tekrar 19.09.2012 tarihinde dilekçe ile müracaat etmiş ve iki aile çocuklarının aynı okulda öğrenim görmelerinin ilerde sorunlara yol açabileceğinden uygun olmadığını beyan etmişlerdir.

Bunun üzerine Eğitim Bölgeleri Tespit ve Kayıt Kabul Komisyonumuz 20.09.2012 tarihinde tekrar toplanarak, ailenin 3 çocuğunu, ailenin de rızası alınarak Ziya Gökalp İlkokulu’na gitmelerine karar vermiş ve bu karar okullarımıza yazılı olarak gönderilmiştir. Kişiye de bu yöndeki karar açıklanarak öğrencilerini kayıt ettirmek üzere bu okula yönlendirilmiştir. Neticesinde, öğrenciler Ziya Gökalp İlkokuluna giderek kayıtları gerçekleştirilmiştir.

21.09.2012 tarihinde öğrencilerin velisi okula gittiğinde, Okul Müdürü Özcan Arslan’ın kendilerine ’Sizin çocuklarınızı okula alamam, aileler istemiyor’ dediğini iddia etmiştir.

Konu ile ilgili veli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe ile müracaat etmiş ve soruşturma açılmış olup, Sakarya Valiliğinden olayla ilgili yazı ile müfettiş talep edilmiştir."

Hendek Kaymakamlığı 3 kardeşin, kayıtlarının yapıldığı okulda Pazartesi gününden itibaren eğitime başlayacaklarını da açıkladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle