Gündem Haberleri

  Tebrik kabulleri

  Hürriyet Haber
  18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Sezer, Çankaya'daki ilk gününü tebrik kabulleriyle değerlendirdi. TBMM Başkanı Akbulut, Başbakan Ecevit, Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu ve MİT Müsteşarı Atasagun, Sezer'i ziyaret ederek, kutladılar.

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü'ndeki ilk gününde TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Başbakan Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'u kabul etti. Ziyaretçileri, Sezer'i tebrik ettiler.

  Sezer, 10.30'da kabul ettiği TBMM Başkanı Akbulut'u, makam odasının kapısında karşıladı. Birbirlerini öpen Sezer ve Akbulut, basın mensuplarına poz verdiler. Sezer,Akbulut'un ‘‘Hayırlı olsun’’ temennisine ‘‘Türkiye için nasıl hayırlı olacaksa öyle olsun’’ karşılığını verdi.

  Sezer, Akbulut ile yaklaşık yarım saat süren görüşmesinin ardından, Başbakan Bülent Ecevit'i, saat 11.00'de de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kıvrıkoğlu'nu kabul etti. Cumhurbaşkanı, öğleden sonra da MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'la yarım saat görüştü.

  Basın mensupları sayıca fazla oldukları için iki grup halinde makam odasına alındı. Sezer'in çalışma masasında önceki gün Demirel tarafından kendisine iletilen dosyalar dışında, sadece kahverengi küçük çantasının bulunduğu dikkati çekti.

  KÖŞK'TE İLK GECE

  Devir teslim nedeniyle yoğun ve yorucu bir gün geçiren Cumhurbaşkanı Sezer, Çankaya Köşkü'ndeki ilk gece erken yattı. 1500 kişinin tek tek elini sıkarak tebriklerini kabul ettiği resepsiyondan sonra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Necdet Seçkinöz ve Özel Kalem Müdürü Büyükelçi Rafet Akgünay ile biraraya gelen Sezer, resepsiyon için övgü dolu ifadeler kullandı. Devir teslim töreninde çok duygulandığı ve organizasyondan etkilendiği de belirtilen Sezer, 19.30 sıralarında bir süre rezidans olarak kullanacağı Camlı Köşk'e geçti.

  Sezer, akşam yemeğini eşi Semra Sezer, kızları Ebru Akbatur, Zeynep Kısacıklıoğlu, damatları Hakan Akbatur, Mustafa Kemal Kısacıklıoğlu ve oğlu Levent Sezer ile yedi. Yemekten sonra kızları ve damatları Köşk'ten ayrılırken oğlu Levent Sezer, geceyi Köşk'te geçirdi. Cumhurbaşkanı'nı sabah Camlı Köşk'ün kapısında Başyaveri Ferit Güler ve personel karşıladı.

  Makamda ilk fotoğraf

  10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, dün ilk kez makamına oturdu ve kabullerini bu odada yaptı. Sezer, konukları gelmeden önce makam masasında çalışmaya başladı. Ancak kabul saatinde içeri giren foto muhabirlerinin flaşları patlamaya başlayınca, bir an durakladı ve eliyle yeter anlamında işaret etti. Ama Cumhurbaşkanı'nın makamındaki ilk fotoğrafları arşivlerde yerini aldı.

  Ben kurallara uyacağım ki başkası da uysun

  CUMHURBAŞKANI Sezer, cumhurbaşkanlığındaki davranışlarıyla özellikle kurallara saygılı davranma konusunda topluma örnek olmayı hedefleyen bir tutum izleyecek. Sezer, otomobilinin kırmızı ışıkta durmasıkonusunda, ‘‘Ben cumhurbaşkanı olarak bu kurala uymazsam, başkalarının uymasını nasıl beklerim? Ben uyacağım ki, başkaları da uysun’’ dedi.

  Sezer, DDK'yı devreye sokacak

  CUMHURBAŞKANI Sezer'in, yolsuzlukla mücadeledeki en büyük silahı, kendisine bağlı, Devlet Denetleme Kurulu (DDK) olacak. Meclis konuşmasında, ‘‘Hukuka aykırı eylem ve işlemlere, yolsuzluklara kesinlikle izin verilmemelidir. Yolsuzluk, hukuka aykırı yollarla çıkar sağlama alışkanlığı ve girişimlerle kararlı bir mücadele konusunda cumhurbaşkanlığının bütün olanakları toplumun hizmetinde ve sizin yanınızda olacaktır’’ diyen Sezer, ‘DDK’yı mı kastettiniz?' sorusuna ‘‘Evet’’ karşılığını verdi.

  Askerden de kutlama

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, dün Çankaya Köşk'ünde Akbulut ve Ecevit'ten sonra 3'üncü olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nu kabul etti. Sezer ve Kıvrıkoğlu gazetecilere tokalaşarak poz verdiler.

  Enişte Sezer'e Erciş'te şenlik

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer'in memleketi olan Van'ın Erciş İlçesi, Çankaya'da görev değişimini coşkuyla kutladı. ‘Kürümoğlu’ ailesinden olan Semra Sezer'in Çankaya'nın yeni ev sahibesi olması nedeniyle dün şenlik düzenlendi. Şenliğe Kaymakam Selami Altınok, Belediye Başkanı Bülent Erdinç ile vatandaşlar katıldı. Yağmura rağmen 2 saat süren şenliğe katılan vatandaşlar, ‘Erciş halkı eniştemiz, 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le gurur duyuyor', ‘Gururumuz First Lady’ yazılı pankartlar taşıdılar, davul-zurna eşliğinde halay çektiler. Belediye Başkanı Erdinç, ‘‘Cumhurbaşkanımızın eniştemiz olmasından gurur duyuyoruz. Yakında kendisini ziyaret ederek Erciş'in il olmasını isteyeceğiz’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı