Gündem Haberleri

  TDK'ya yolsuzluk cezası

  Şaban SEVİNÇ / ANKARA
  09.07.2001 - 01:22 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Baykal, yolsuzluk skandalıyla sarsılan Türk Dil Kurumu'na bu yıl Atatürk'ün hisse gelirlerinden aktarılacak 200 milyarı vermedi.

  Baykal, sadece Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin maaşını onayladı. TDK'ya aktarılacak pay, İş Bankası'nda bir hesapta bloke edildi.

  İş Bankası'ndaki Atatürk hisselerinin gelirlerinden her yıl yüklü miktarda pay alan Türk Dil Kurumu, bulaştığı yolsuzluk skandalı nedeniyle bu yıl Atatürk'ün mirasını alamadı. Atatürk'ün hisselerini kontrol eden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hisse gelirlerinden TDK'ya aktarılması gereken yaklaşık 200 milyar liralık payı bu yıl vermedi.

  Atatürk'ün miras gelirleri üzerinde yaşanan bu ilginç gelişme geçen ay yaşandı. İş Bankası, ortaklarının kár payını her yılın Mayıs ayında veriyor. Atatürk'ün vasiyeti gereği CHP'ye kalan yüzde 28'lik Atatürk hisselerinin kár dağıtımı, her yıl olduğu gibi bu yıl da CHP Genel Başkanlığı'nın onayına sunuldu. Baykal, bu gelirden sadece Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin maaşının ödenmesini onayladı. Türk Dil Kurumu'nun payına düşen yaklaşık 200 milyar liraya ise onay vermedi. Baykal, TDK ile birlikte Türk Tarih Kurumu'nun parasını da ödemedi. Atatürk hisselerinin gelirlerinin büyük bölümünün sermaye artırımına gittiği öğrenilirken Türk Dil Kurumu'na aktarılması gereken pay da Baykal'ın talimatıyla İş Bankası'ndaki özel bir hesapta bloke edildi.

  Bu arada Türk Dil Kurumu'nda yaşanan yolsuzluk iddiaları, CHP yönetimini köklü önlem almaya yöneltti. Türk Dil Kurumu'nun 1980 askeri darbesinden sonra yeniden yapılandırılması ve tepe yöneticilerinin MHP'ye yakın isimlerden oluşması, CHP'yi uzun zamandır rahatsız ediyordu.

  Baykal, Atatürk CHP'ye miras bıraktığı yüzde 28'lik İş Bankası hisselerinin daha verimli kullanılabilmesi için formül arayışına girdi. CHP yönetimi, bu iki kurumun da ‘Atatürk’ün kurmuş olduğu kurumlar olmadığını ve 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında başkalaştırıldıklarını' savunuyor. CHP çevrelerinde, hisse gelirlerinin bu kurumlara verilmesi yerine, bir vakıf kurularak, on binlerce üniversite öğrencisine burs verilmesi tartışılıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı