Gündem Haberleri

  TDK ve TTK'dan CHP'ye suçlama

  ANKA
  03.02.2006 - 13:33 | Son Güncelleme:

  Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Şükrü Haluk Akalın ve Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu, CHP’nin, Atatürk’ün vasiyetine, anayasaya ve yasalara aykırı davrandığını belirtti.

  TDK Başkanı Şükrü Haluk Akalın ve TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu TDK Konferans Salonu’nda ortaklaşa bir basın toplantısı düzenledi. CHP’nin iddiasının tersine iki kurumun da amacından sapmadığını, ancak yapısal değişiklikler geçirdiğini söyleyen Akalın, TDK ve TTK’nın Atatürk’ün kurduğu kurumlar olduğuna işaret etti.

  Akalın, Atatürk’ün vasiyetinde, İş Bankası gelirlerinin bir kısmını yarı yarıya bu iki kuruma bırakılmasını istediğini anımsatarak, gelirleri alabilmek için CHP’nin bankaya talimat yazması gerektiğini anımsattı. "CHP, 1966 yılında kurumlara düşen payı ödemeyerek sorunu başlattı" diyen Akalın, partinin 1973, 1977, 1978 ve 1993’te de gelirleri ödemeyerek sorunu devam ettirdiğini bildirdi. Bu nedenle 1969, 1973, 1977 ve 1993’te karşılıklı olarak yargıya gidildiğini ifade eden Akalın, CHP’nin Atatürk’ün vasiyetine, anayasaya ve yasalara aykırı davrandığını belirtti. Akalın, CHP’nin açtığı tüm davaları kaybettiğini ve daha sonra bu kurumlarla gelirlerin ödeneceğine dair bir antlaşma imzaladığını söyledi.

  TDK ve TTK’nın birer anayasa kurumu olduklarını anımsatan Akalın, anayasada da bu kurumların Atatürk’ün kurduğu ilk kurumlar olduğunun belirtildiğini dile getirdi.

  "HER KURUM TOPLAM 59 MİLYON YTL ALACAK"

  Akalın, 2000 yılı gelirleri için açılan davayı da kazandıklarını bilirterek, her iki kurumun hem 2000 hem de 2004 yılı gelirlerinden ayrı ayrı 59 milyon YTL alacağı bulunduğunu bildirdi. "2004 yılında maaş ödemede sıkıntı yaşadığımız için devlet bütçesinden ödenek ayrıldı. Yani halkın sırtına yük getirildi" diyen Akalın, alacakların ödenmesiyle böyle bir yükün ortadan kalkacağını ifade etti.

  Akalın, ödemelerin yapılmaması nedeniyle Türkçe’nin ve tarih araştırmalarının zarar gördüğünü söyledi.
  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akalın ve Halaçoğlu, bu sorunu Cumhurbaşkanı Ahmat Necdet Sezer’e ilettiklerini, Cumhurbaşkanının kendilerine CHP ile konuşacağını söylediğini ancak herhangi bir sonuç alınamadığına dikkat çekti.

  Halaçoğlu, "Kurumların siyasi bir malzeme olarak kullanılmasından endişe ediyor musunuz?" sorusuna, "Kurumların siyasi tartışmalar içine çekilmesi taraftarı değiliz. CHP’yi mahkemeye vermek yerine ödemelerin yasalar çerçevesinde yapılmasını tercih ederdik. Çünkü bizim polemiğe girme lüksümüz yok" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı