Gündem Haberleri

  TDK sanığından itiraf: 140 milyarı zimmete geçirdik

  Hürriyet Haber
  05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Kamuoyunda Akrep Operasyonu olarak bilinen, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Türk Dil Kurumu Başkanlığı'nda çete kurarak, kurum parasının zimmete geçirilmesi olayıyla ilgili davaya Ankara 2 nolu DGM'de başlandı. TDK Başkanı Prof. Dr Ahmet Bican Elcilasun'un da aralarında bulunduğu 13 sanığın 6'şar aydan 24'er yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle yargılandığı davada, TDK Saymanı Mustafa Kurtçuoğlu, 140 milyarı zimmetine geçirdiğini kabul etti. Ankara 2 No'lu DGM, dünkü duruşmaya gelmeyen TDK eski Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun ve TDK üyesi Prof. Dr. İsmail Parlatır'ın da, 1 Ağustos'ta yapılacak duruşmaya polis zoruyla getirilmesini kararlaştırdı. DGM, iki sanığı ise tahliye etti.

  Tutuklu sanık Kurtçuoğlu, 1 trilyonu aşkın parayı zimmetine geçirdiği iddiasının doğru olmadığını öne sürdü. İddianamede belirtiği gibi, Kazanova, Paris ve Kristal gazinolarının kendisine ait olmadığını savunan Kurtçuoğlu, ‘‘140 milyar civarında parayı zimmetime geçirdiğimi kabul ediyorum’’ dedi. Kurtçuoğlu, bu duruma da Denetleme Kurulu'nun 1995'den beri tek bir denetleme bile yapmamasının yol açtığını savundu, suçsuz olduğnu söyledi.

  TDK Genel Sekreteri tutuklu Halil Selçuk tutuksuz sanık Prof. Hamza Zülfikar ve Mustafa Kurtçuoğlu'nun sevgilisi olduğu belirtilen tutuksuz sanık Gülizar Metin de suçlamayı kabul etmedi. Mahkeme sanık avukatlarının görevsizlik istemlerini reddederken, TDK Genel Sekreteri Halil Selçuk ile İdari ve Mali İşler Müdürü Ayşe Anıl'ın tahliyesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı