Gündem Haberleri

  TDK: CHP yasaları çiğniyor

  A.A.
  03.02.2006 - 13:13 | Son Güncelleme:

  Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) Ulu Önder Atatürk'ün talimatlarıyla kurulmuş ve 70 yılı aşkın süredir araştırma yapan en önemli bilim kuruluşları olduğunu belirterek, “İş Bankası Atatürk hisselerinden payımıza düşen gelirleri 6 yıldır ödemeyen CHP, Ulu Önder Atatürk'ün vasiyetnamesini, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı, yasaları ve yargı kararlarını çiğnemektedir” dedi.

  TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın ve TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Türkiye İş Bankası'ndaki Atatürk hisselerinin gelirleri konusunda yaşanan sorunlarla ilgili olarak TDK Konferans Salonu'nda ortak basın toplantısı düzenlediler. Akalın, Atatürk'ün vasiyetnamesinin 6. maddesinde, söz konusu hisselerin gelirlerinin her yıl bu iki kuruma yarı yarıya verilmek üzere paylaştırıldığının yer aldığını belirtti. Vasiyetnameye, yasalara ve yargı kararlarına göre bir miras ihtilafı olmadığını kaydeden Akalın, sorunun, gelirleri hak sahiplerine dağıtmakla görevlendirilen CHP'nin bu görevini yerine getirmemesinden kaynaklandığını söyledi.

  CHP'nin ilk kez 1966 yılında kurumlara (TDK ve TTK) düşen geliri ödememekle ve bu gelirlerde pay sahibi olduğunu iddia etmekle sorunu başlattığını vurgulayan Akalın, daha sonra aynı iddialarla 1973, 1977, 1978, 1993 yıllarında da kurumlara ödeme yapmadığını hatırlattı.

  Akalın, bu durum karşısında kurumların ve CHP'nin 1969, 1973, 1977, 1993 yıllarında karşılıklı olarak yargıya gittiklerini ve CHP'nin TDK ve TTK'nın Atatürk'ün kurduğu kurumlar olmaktan çıktığını ileri sürdüğünü, ancak bütün bu davaları kaybettiğini anlattı.

  TDK ve TTK'nın 1983 öncesindeki yapısının Atatürk'ün oluşturduğu yapıdan farklı olduğunu söylemek gerektiğini ifade eden Akalın, şöyle konuştu: “TDK ve TTK Anayasa'nın 134. maddesine dayalı olarak çıkarılan 2876 sayılı 'Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yasası' ile 'Anayasal Kurum' özelliği kazanmıştır. Cumhurbaşkanının gözetim ve desteğindedir. Başbakanlığa bağlıdır. Kurumların 2876 sayılı yasada yer alan kuruluş ve amacıyla ilgili maddeler Atatürk dönemindeki maddelerle aynıdır. TDK'nın Atatürk'ün kurucu ve koruyucu başkanlığı altında kurulduğu yasada yer almıştır. Kurumların Atatürk'ün varisi bulunduğu ve Atatürk'ün kurduğu kurum olduğu 1993 yılında açılan bir dava ile kesin karar haline gelmiştir.”

  Gelirleri kurumlara ödenmesi için CHP'nin İş Bankası Genel Müdürlüğü'ne talimat yazması gerektiğinin altını çizen Akalın, CHP'nin talimat yazmaması yüzünden 2000 yılından bu yana gelirlerin kurumlara ödenmediğini belirtti.
  Her iki kurumun da 2000 ve 2004 yıllarına ait gelirlerden faizleriyle birlikte paylarına düşenin 59'ar milyon YTL olduğunu bildiren Akalın, şunları kaydetti:

  “Devlet bütçesinden yararlanmadan çalışan TDK ve TTK, ödedikleri vergilerle bütçeye katkıda bulunmaktadır. Ancak 2004 yılında çalışanlarının maaşlarının ödemesinde sıkıntı yaşanması üzerine, ilk kez 2005 yılında TDK'ya devlet bütçesinden ödenek ayrılmıştır. 6 yıldır gelirlerin ödenmemesi üzerine devlet bütçesine ve halkımızın sırtına, ne yazık ki yeni bir yük getirilmiştir.

  Bu durumdan kurumlarımız, Türkçemiz ve Türk tarihi araştırmalarımız zarar görmektedir. 6 yıldır gelirleri ödemeyen CHP, Ulu Önder Atatürk'ün vasiyetnamesini, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı, yasaları, yargı kararlarını çiğnemektedir.”

  SORULAR

  Bir gazetecinin, “TDK ve TTK'nın Cumhurbaşkanı'nın gözetiminde ve desteğinde olduğunu söylediniz. Bu şikayetleri Cumhurbaşkanı'na ilettiniz mi?” sorusu üzerine TTK Başkanı Halaçoğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e konuyu bildirdiklerini, CHP'yle konuşacağını söylediğini, ancak bir sonuç çıkmaması üzerine mahkemeye başvurduklarını söyledi. Akalın da Cumhurbaşkanı ile yaptıkları görüşmede Cumhurbaşkanı Sezer'in de kendilerini haklı gördüğünü belirttiğini söyledi.

  Bir başka gazetecinin “Kurumlarınızın siyasal bir malzeme olarak kullanılmasından endişe duyuyor musunuz?”sorusuna da Halaçoğlu, ”Siyasi bir çekişmenin içerisine kurumlarımızın sokulmasını istemezdik. Bir siyasi partimizi mahkemeye vermek istemezdik. Paraların normal bir şekilde ödenmesini isterdik, ama olmadı. Bizim bu durumda her hangi bir şekilde polemiğe girme lüksümüz yoktur. Alacaklarımız konusu Yargıtay'da görüşüldükten sonra inşallah CHP yasalara uygun davranır ve alacalarımızı öder” yanıtını verdi.

  TDK Başkanı Akalın da “Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek” dedi. Halaçoğlu, ayrıca 1994'deki Yargıtay kararında hem CHP'nin hem de TDK ve TTK'nın Atatürk'ün kurduğu kurumlar olduğunun kesin olarak karara bağlandığını belirtti.

  İş Bankası'nın her sermaye artırımı döneminde gelirlerden kendilerine düşen payı, Ataürk hisselerinin yüzdesinin düşmemesi için sermaye artırımına tahsis ettiklerini Kaydeden Halaçoğlu, “Parayı yatırıp yüzdeyi sağlarken Atatürk'ün kurduğu kurumlar oluyoruz da para ödeme safhasına gelince mi bu durum ortadan kalkıyor?” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı