GeriGündem TDK: Alfabeye yeni harf eklenemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TDK: Alfabeye yeni harf eklenemez

Türk Dil Kurumu (TDK), alfabeye yeni harfler eklenmesine gerek olmadığını belirterek, böyle bir uygulamanın, dildeki yabancı öğeleri arttırmaktan başka bir işe yaramayacağını kaydetti.

TDK'dan yapılan yazılı açıklamada, alfabeyi belirleyen 1353 Sayılı Yasa'da Q, X, W gibi harflerin bulunmadığı anımsatılarak, bu ve benzeri harflerin Türkçe sözlerde kullanılmadığı ancak alıntı sözlerde karşılaşıldığı kaydedildi. Eski alıntılardaki bu seslerin, Türkçe'de en yakın ses ve harfle karşılandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu tür sözleri alfabemizdeki harflerle kullanıyoruz: 'taxi' taksi, 'quarz' kuvars, 'wagon' vagon... Ancak son yıllarda dilimize giren 'show' gibi kimi yabancı sözlerde bu harflerin kullanımı gündeme gelmiştir. TDK olarak, bu sözlerin Türkçelerinin kullanılmasının daha doğru olacağına inanıyoruz.''

Yabancı kaynaklı özel adlarda Q, X, W gibi harflerin kullanılmasına bir engel olmadığının ifade edildiği açıklamada, ''İnternet adreslerinde de bu harfler kullanılabilir. Klavyelerde bu harfler de bulunuyor. Ancak internet adreslerinin başında mutlaka 'www' bulunacak diye bir kural yok, 'www' ile başlamayan yüzlerce sayfa adresi var'' denildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Türkçe sözlerde bulunmayan harfleri alfabemize almanın yararı da olmayacaktır. Bu harfler alfabeye alındığında ilkokulda birinci sınıfta yazıyı öğrettiğiniz çocuklarımıza söz konusu harfleri hangi sözcükleri örnek göstererek öğreteceksiniz? Böyle bir uygulama, dildeki yabancı öğeleri arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Bu nedenle alfabeye yeni harfler eklenmesine gerek bulunmamaktadır.

Asıl üzerinde durulması gereken, Türkçe veya Türkçeleşmiş sözlerdeki sesleri x, w harfleriyle veya dj, sh, ch gibi harf kümeleriyle yazma eğiliminin artmasıdır: İstanbul'da bir otel, adını 'Taxim' biçiminde yazmış, bir antikacı 'Eskidji' adını kullanıyor, bir kuru yemişçi, tabelasına 'Yemish' diye yazmış. Türk yazı geleneğini bozan bu davranışlardan vazgeçmek gerekir.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle