Gündem Haberleri

  TCK tasarısı mercek altında

  Hürriyet Haber
  13.10.2003 - 13:32 | Son Güncelleme:

  TBMM Adalet Komisyonu gündemindeki 502 maddelik TCK Tasarısı, kadın örgütlerinin eleştirileri ışığında gözden geçirilecek.

  Başta kadın örgütleri olmak üzere çeşitli kesimler tarafından eleştirilen ve halen TBMM Adalet Komisyonu gündeminde bulunan TCK Tasarısı, Meclis'te mercek altına alınıyor. 

  "EVLİLİK İÇİ TECAVÜZ SUÇ OLSUN"

  AKP MKYK üyesi, İstanbul Milletvekili Nimet Çubukçu, Yeni Türk Ceza Yasası'ya ilgili olarak Adalet Komisyonu'na gönderdiği çalışmasında, evlilik içi tecavüzlerin mutlaka suç olarak düzenlenmesi ve şikayete bağlı olmasını isteyerek, bunun caydırıcılığı artıracağını ve aile yapısını kuvvetlendireceği görüşünü savundu.

  TBMM Adalet Komisyonu'na yeni Türk Ceza Yasa Tasarasıyla ilgili görüş bildiren tek milletvekili olan AKP İstanbul Milletvekili Nimet Çubukçu, tasarının kadınlarla ilgili maddeleri üzerinde önerilerde bulundu. Çubukçu, "Cinsel Bütünlüğe ve Edep Törelerine Karşı İşlenen Suçlar" hakkında tasarıda değişiklikler yapılmasını isterken, cinsel suçların tasarının ikinci kısmında yer alan "Topluma Karşı İşlenen Suçlar" kapsamından çıkarılarak, "Kişilere Karşı İşlenen Suçlar" kapsamına alınması gerektiği görüşünü savundu.

  Çubukçu, tasarıda yer alan "ırza geçme" ifadelerinin yerine "cinsel tecavüz" kelimelerinin kullanılması gerektiğini belirtirken, yargılama sırasında sürekli tekrarlanan ırza geçme ifadesinin, kadınlık onurunu zedeleyici nitelikte olduğunu ifade etti.

  "PSİKOLOJİK BASKI SUÇ UNSURU SAYILSIN"

  AKP'li Nimet Çubukçu, tasarıda cebir ve şiddet veya tehdit kullanmak suretiyle sayılan zorla ırza geçme suçunun unsurları arasına "psikolojik baskı" ifadesinin de eklenmesi gerektiğini belirterek, "psikolojik baskı suretiyle de mağdurun fiile karşı koyamayacak duruma gelmesinin mümkün olduğunu" vurguladı.

  "ENSEST İLİŞKİLERE ÇOK AĞIR CEZA"

  Çubukçu, tasarıda "küçüklerin ve çocukların rızası ile ırzına geçilmesi" ifadesinin mutlaka değiştirilmesi ve 15 yaşından küçüklerde rızanın olamayacağının açıkça ifade edilmesi gerektiğini vurguladı. Çubukçu, "Tasarı onbeş yaşını bitirmemiş olan bir çocuğun rızasını cezanın indirim sebebi saydığından, yasallaşması halinde hukuk adına işlenen bir cinayet olacaktır. 15 yaşında dahi bulunmayan bir çocuğun ırza geçme suçuna rızası muteber kabul edilemez" dedi.

  "AMİR VE PATRONLARIN TACİZ CEZALARI ARTIRILSIN"

  Çubukçu, işyerlerinde amir ya da patronlarca gerçekleştirilen cinsel suçların cezalarının da artırılması gerektiğini belirterek, "Kişinin ekonomik yönden bağımlı olduğu, maaşını aldığı kişilerce taciz edilmesi, ağır bir psikolojik baskı oluşturmaktadır. Geçimini temin etmek zorunda kalan bir bayanın, ücretini aldığı kişiye karşı çıkamaması ve tacizi görmezden gelmesi haklı rıza olarak değerlendirilemez. Bu da cezayı ağırlaştırıcı nedenler arasında sayılmalıdır" görüşünü savundu.

  Çubukçu, tasarıda evli kadını kaçıranların cezasının daha ağır olduğunu belirterek, mağdurun evli veya bekar olduğuna bakılmaksın suçun cezasının artırılması gerektiğini kaydetti.

  Çubukçu, AKP'nin pazar günü  yapılan büyük kongresinde MKYK üyeliğine de seçilmişti. 
  ANKA

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TCK Tasarısı'nın 5 yıllık bir geçmişi bulunduğunu  belirterek, içeriğiyle ilgili eleştirilerin ''doğal'' olduğunu söyledi. 

  Kadın örgütlerinin, tasarıya olan eleştirilerini Adalet Bakanlığı'na da gönderdiklerini hatırlatan Çiçek, ''Benim kendilerinden ricam, genel bir eleştiri ya da eksiklikleri belirtmeleri değil; hangi madde üzerinde nasıl değişiklik yapılması gerektiğini açıkça belirtmeleridir. Bunları bize iletirlerse, biz de TBMM'de düzeltebiliriz'' dedi.

  AB'den tasarı üzerinde ''resmi eleştiri'' almadıklarını, ancak Avrupa Konseyi'nde hukukçularla tartıştıklarını anlatan Çiçek, 502 maddelik tasarının 40-50 maddesinin değişebileceğini söyledi.

  Tasarı'nın yasalaştırılması konusunda ''hiç acelemiz yok'' diyen Çiçek, TCK gibi temel yasaların çok kısa sürede değiştirilemediğini, iyi bir düzenleme yapılması için acele etmeyeceklerini kaydetti.

  Çiçek, Tasarı'nın halen TBMM Adalet Komisyon'u bünyesinde oluşturulan alt komisyonda olduğunu hatırlatarak, eleştirilen konuların komisyon çalışmalarında düzeltileceğini, tasarının geri çekilerek yeniden yazılması ya da eksikliklerinin giderilmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

  ''DİLİ DEĞİŞECEK''

  TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan da görüş almak üzere tasarıyı 400 kişi ve kuruma gönderdiğini belirterek, ancak bunlardan 17'sinden yanıt aldıklarını söyledi. Tasarı'nın kamuoyunda eleştirilmesine rağmen toplumun aynı duyarlılığı göstermediğini anlatan Toptan, gelen yanıtları hem alt komisyon hem de komisyon çalışmaları sırasında gözönünde bulunduracaklarını ifade etti.

  TCK Tasarısı'nın öncelikle dilinin değiştirilmesi gerektiğine işaret eden Toptan, ''AB ile ilgili uyum yasaları çıkardık. Ancak tasarı, birçok yönden AB ile yapılan düzenlemelerle de çelişiyor'' dedi.

  Toptan, kadın örgütlerinin eleştirilerinde haklı olduğunu vurgulayarak, bunları dikkate alacaklarını kaydetti.

  Tasarı'nın bu yasama yılında mutlaka kendileri tarafından tamamlanacağını bildiren Toptan, ancak Genel Kurul'da görüşülmesi içinTBMM İçtüzüğü'nde temel yasa ile ilgili maddesinde değişiklik yapılması gereğine dikkati çekti.

  ALT KOMİSYON ÇALIŞMAYA BAŞLADI

  TCK Tasarısı'nı incelemek üzere TBMM Adalet Komisyonu bünyesinde AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığında CHP'den Niğde Milletvekili Orhan Eraslan ile Antalya Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, AK Parti'den Ağrı Milletvekili Halil Özyolcu ve Yozgat Milletvekilli Bekir Bozdağ'dan oluşan alt komisyon çalışmalarına başladı. Alt komisyonun yaklaşık 1 ayda çalışmalarını tamamlaması bekleniyor.

  Öte yandan, TBMM insan Haklarını İnceleme Komisyonu da Tasarı'da ''insan haklarına aykırı'' düzenlemeleri tespit etmek üzere harekete geçti. Komisyon, tasarıyı inceleyerek, eleştiri ve önerilerini Adalet Komisyonu'na bildirecek. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı