Gündem Haberleri

  TCK 6 ay ertelensin

  Hürriyet Haber
  16.03.2005 - 02:01 | Son Güncelleme:

  Medya Çalışma Grubu, gazetecilere hapis cezası getiren yeni TCK’nın, hükümetin demokratikleşme politikalarına uygun olmadığını bildirdi. Grup, gerekli değişikliklerin yapılması için yasanın yürürlüğünün 6 ay ertelenmesini istedi.

  BASIN Konseyi’nin çağrısı üzerine bir araya gelen medya yöneticileri ve temsilcileri tarafından kurulan Medya Çalışma Grubu, 1 Nisan’da yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 6 ay ertelenmesini istedi.

  Konsey’in çağrısıyla 12 Mart’ta İstanbul’da toplanan medya yöneticileri ile temsilcilerince oluşturulan ve Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, Mehmet Güler, Hikmet Bila, Tayfun Devecioğlu ve Turgut Kazan’ın da aralarında yer aldığı 17 kişiden oluşan Medya Çalışma Grubu, ilk toplantısını dün Basın Konseyi Merkezi’nde gerçekleştirdi. Yaklaşık 2.5 saat süren toplantının ardından yapılan açıklamada, Medya Çalışma Grubu’nun yeni Ceza Yasası’nın 6 ay ertelenmesini istediği belirtilerek, şöyle denildi:

  ISRARLIYIZ

  ‘Medya Çalışma Grubu, yeni Ceza Yasası’nın iletişim özgürlüğünü kısıtlayan hükümlerinin bugünkü siyasi iktidarın 2 yılı aşkın süredir izlediği demokratikleşme politikaları doğrultusunda değiştirilmesi talebinde ısrarlı olduklarını belirtmeye, bu amaçla medya dünyası olarak en kısa zamanda somut önerileri tüm ilgili ve yetkililere sunmaya, söz konusu önerilerin temel ilkesi olarak siyasi iktidardan
  ‘Türkiye’yi görevlerini yapmak nedeniyle gazetecilerin hapse atıldığı bir ülke olmaktan çıkarma’ taahhüdünün yerine getirilmesini istemeye, bu önerilerin önümüzdeki kısa zamanda değerlendirilip gerekli yasal düzenlemenin yapılabilmesi için yürürlük tarihinin 6 ay süreyle ertelenmesini tavsiye etmeye karar vermiştir.’

  Öneriler iletilecek

  BASIN
  Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, toplantıda Turgut Kazan, Fikret İlkiz, Mehmet İplikçioğlu, Erem Yücel ve Ali İhsan Karahasanoğlu’dan oluşan bir uzmanlar grubu kurulmasına karar verildiğini açıkladı. Ekşi, grubun yasadaki aksaklıkların düzeltilmesi konusunda çalışma yapacağını ifade ederek, somut önerilerin önümüzdeki günlerde Ankara’da yetkililere iletileceğini bildirdi. TCK’nın 6 ay ertelenmesi yönündeki taleplerinin kabul göreceğini zannettiklerini belirten Ekşi, ‘6 ay gibi bir süre hem uygulayıcıların daha fazla pişmesi hem de ortaya çıkan eleştirilerin gözden geçirilmesi açısından mümkün. Gerçekçi olmayan bir taraf görmüyorum’ diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı