Gündem Haberleri

  TCG Giresun Çin gemisini korsanlardan kurtardı

  Ümit KOZAN / ANKARA, (DHA)
  06.05.2011 - 12:04 | Son Güncelleme:

  ADEN Körfezi bölgesinde görev yapan TCG Giresun Fırkateyni’ndeki SAT komandoları, Hint Okyanusu’nda deniz haydutlarının saldırdığı bir Çin ticari gemisini kurtardı.

  FOTOĞRAFLARLA KORSAN OPERASYONU

  Türk Deniz Kuvvetleri, Aden Körfezi bölgesinde deniz haydutlarına göz açtırmıyor. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yeralan bilgiye göre, 05 Mayıs 2011 tarihinde sabah saatlerinde Hint Okyanusu’nda, Hindistan sahillerinden 400 deniz mili mesafede Panama bayraklı ve Çin Halk Cumhuriyetine ait bir firma tarafından işletilen "M/V FULL CITY" adlı ticari gemiye deniz haydutları tarafından saldırıda bulunuldu. Saldırının haber alınmasının hemen ardından bölgeye en yakın askeri gemi olan TCG Giresun (F-491) fırkateyni olaydan kısa süre sonra saldırı mevkisine hareket etti.

  TCG Giresun tarafından bölgede görev yapan Çin Halk Cumhuriyeti Deniz Görev Kuvveti ile de irtibat kurularak saldırıya uğrayan gemi hakkında detaylı bilgi alınmasının ardından gemi mürettebatının emniyetli bölmede (citadel) olduğu öğrenildi.

  Helikopter ve gemi tarafından yapılan incelemede ticari gemiye deniz haydutları tarafından roketatar ve hafif silahlar ile saldırıldığı tespit edildi. Emniyetli bölmedeki gemi kaptanı ile telefon irtibatı kurulmasının ardından geminin kontrol edilmesi maksadıyla Sualtı Taarruz (SAT) Komandoları helikopter harekatı ile ticari gemiye indirildi.

  Yapılan detaylı inceleme ve arama sonucunda gemide deniz haydudu bulunmadığı tespit edilmesinin ardından gemi emniyete alındı. Olayın ardından 24 gemi mürettebatı bulundukları bölmeden çıkarıldı. Yapılan son güvenlik kontrollerinin ardından geminin seyrine devam etmesi sağlandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı