Gündem Haberleri

  TCDD, manganez ambarını taşıyor

  Hürriyet Haber
  28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TCDD'nin çevreyi kirleten manganez ambarı Arifiye'ye taşınacak. Mithatpaşa'daki ambarla ilgili olumsuzlukların giderileceğini anlatan TCDD 1. Bölge Müdürü Ömer Yılmaz, aynı sorunların Arifiye'de yaşanmaması için önlemler alacaklarını da bildirdi.

  TCDD'nin, Adapazarı Mithatpaşa Mahallesi'ndeki manganez madeni ambarı, çevre ve gürültü kirliliği yarattığı için uygun bir arazi bulunan Arifiye Beldesi'ne taşınacak.

  TCDD 1. Bölge Müdürü Ömer Yılmaz, yaptığı açıklamada, ambarın ve ambar arazisinden yapılan manganez madeni nakliyesinin, çevre halkının sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra gürültü kirliliği yarattığını doğruladı.

  Yılmaz, bu nedenle manganez madeni ambarının, uzun yıllardır hizmet verdiği Mithatpaşa Mahallesi'ndeki yerinden kaldırılacağını ve uygun bir arazi bulunan Arifiye Beldesine nakledileceğini belirtti.

  Yılmaz, olumsuzlukların giderilmesi için taşıma yapan firmayla yapılan görüşmelerden olumlu sonuç alındığını ve firmanın da nakil işine sıcak baktığını kaydetti.

  TCDD, Denizli'den aldığı manganez cevherini, vagonlarla Mithatpaşa Mahallesi'ne getirip, buradan kamyonlara yükleyerek, Karadeniz Ereğlisi'ne naklediyor. Bu işlem sırasında, manganez madeni tozları çevre kirliliğine, nakliye için yapılan doldurma ve boşaltma işlemi de gürültü kirliliğine yol açıyor.

  Bu arada, Edirne Gümrükleri Başmüdürü Cemil Emre, Kapıkule ve bağlı gümrük kapılarından yurda girişte çevreyi kirletenlere 25 mark ceza kesilmesi uygulaması başlatacaklarını bildirdi. Avrupa'da birçok gümrükte çevreyi kirletenlere ceza uygulandığını hatırlatan Başmüdür Emre, gümrük sahasına yolcuları uyarıcı levhalar koyduktan sonra uygulamaya başlayacaklarını açıklayarak şöyle dedi:

  GÜMRÜKTE KİRLİLİĞE CEZA

  ‘‘Gümrük Kanunu'nun ilgili hükümlerinden yararlanarak ceza keseceğiz. Cezalar günlük kur üzerinden vezneye yatırılacak. Ancak yasal olarak bu paraları gümrük sahasının temizletilmesi ya da bakımında kullanmamız mümkün değil. Bütçeye önemli katkı sağlayacağımızı söyleyebilirim.’’


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı