GeriGündem TBMM'ye yeni içtüzük geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TBMM'ye yeni içtüzük geliyor

TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM içtüzüğünü çok net, anlaşılır, uygulamada beraberlik temin eden bir noktaya getirmek gerektiğini ifade ederek, “2 aylık bir inceleme süresi sonunda, kabul gören değişiklik taslağını Meclis'e sunacağız” dedi.

Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı TBMM'deki çalışma odasında ziyarette yaptığı konuşmada, içtüzük değişikliğini hazırlarken amaçlarının, verimli ve kaliteli yasama çalışması yapan bir Meclis'i ortaya koymak olduğunu belirtti.

AB normları içerisinde çalışma düzenini ortaya koymak, uygulamada birlikteliği ve sürati temin etmeye çalıştıklarını kaydeden Arınç, kapsamlı bir çalışma olmasına rağmen basının sadece “dokunulmazlık” ile ilgili maddeye “takılarak” değişikliği basite indirgediğini bildirdi. Bülent Arınç, şöyle konuştu:

“Dokunulmazlık, yasama dokunulmazlığı olarak Anayasa'da düzenlenmiştir. Anayasa'da bir değişiklik yapılmadığı sürece 83. madde yürürlükte kalacaktır. Bizim içtüzükte yapmayı düşündüğümüz değişiklik, 134. maddenin son fıkrasının içtüzükten çıkarılmasıdır. Bu şüphesiz siyasi partilerin inceledikten sonra kabul ettikleri veya etmedikleri değişiklik önerileri varsa bunların tekrar gündeme gelmesi ile netlik kazanacaktır.”

YARIN ANAVATAN'A ZİYARET

TBMM Başkanı Arınç, konuyla ilgili olarak yarın ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu'yu ziyaret edeceğini, komisyon başkanlarına da içtüzük taslağını göndereceklerini belirterek, 2 aylık bir inceleme süresi sonunda kabul gören içtüzük değişiklik taslağını Meclis'e sunacaklarını ve süratle çıkmasını sağlayacaklarını kaydetti.
Anayasa değişikliği gerektiren konuları, içtüzük değişikliğinde dikkate almadıklarını dile getiren Arınç, “Bu çalışma Anayasa değişikliği çalışması değildir. Meclisimizin çalışma usulleri içtüzükte gösterilmiştir. Bu içtüzükte biz kendi usul ve prensiplerimizi ortaya koymaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Bülent Arınç, 4 TBMM Başkanvekili bulunduğunu anımsatarak, başkanvekillerinin genel kurul çalışmalarını yönetirken, bazı konularda farklı yorumlar yaptıklarını, kendi inisiyatiflerini kullandıklarını bunun da çalışma düzeninde aksaklıklara sebep olduğunu kaydetti.

“İçtüzüğümüzü çok net, çok anlaşılır, uygulamada beraberlik temin eden bir noktaya getirmemiz lazım” diyen Arınç, uygulamada yaşanan bazı aksaklıklara ilişkin örnekler verdi. Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mesela bir kanun teklifi görüşülüyor, sonradan tekriri müzakere gündeme gelebiliyor. Bir maddenin tekrar görüşülmesi arzu edilmiş olabilir. İçtüzükte bununla ilgili bir hüküm var. 'Danışma Kurulu'nun önerisi alınarak Genel Kurul'a getirilir' hükmünden, bazı siyasi partiler 'ben Danışma Kurulu'na katılmadım', bu yüzden 'bu tekriri müzakere görüşülemez' diyebilir. Halbuki orada yazılı olan ifade Danışma Kurulu'nun bir şekilde toplantıya çağrılması, ama toplanamadığı takdirde hükümetin veya siyasi parti grubunun önerisinin genel kurula getirebilmesidir. Olağanüstü toplanma talebinde, Meclis Başkanı'nın 110 imza bulunduğu takdirde 7 gün içinde mi Meclis'i toplayacağı, yoksa 7 gün içinde toplanma ile ilgili bir karar mı vereceği tartışmalı olarak kalmıştır.”

-BAŞKANLIK TARAFINDAN RESEN İŞLEM YAPILACAK”-

TBMM Başkanı Arınç, bazen siyasi partilerdeki değişiklikler nedeniyle o partinin komisyonlardaki üyelerinde de değişiklikler olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

“Hem ihtisas hem de uluslararası komisyonlarda CHP'den istifalar nedeniyle bir üyelik eksilmiştir. Bu bir üyeliğin, bazı yerlerde AK Parti'ye bazı yerlerde de ANAVATAN'a geçmiş olması gerekiyor. Bugünkü içtüzükte yapabildiğimiz tek şey 'bir üyenizi geri çekin' demekten ibarettir. Bu talebimizi 4 defa yazı ile tekrarlamamıza rağmen 'ben kimi çekeceğim' noktasında partilerden cevap gelmiştir. Yeni içtüzüğe, bu talep siyasi parti tarafından yerine getirilmezse belli bir süre sonra başkanlık tarafından resen işlem yapılacağı gibi bir hüküm koymaktayız.”

ÇALIŞMA SAATLERİNDEKİ DEĞİŞİKLİK

Arınç, yeni içtüzük değişikliğinde Genel Kurul'un çalışma saatlerinde de değişiklik yaptıklarını ve kurulun her ayın 1-20'si arasında pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 4 gün, saat 14.00-19.00 çalışmasını istediklerini söyledi. Bülent Arınç, ayın kalan son 10 gününde milletvekillerinin genel kurul dışındaki çalışmasını yürütmesini amaçladıklarını kaydetti.

Meclis Başkanı hakkında güvensizlik önergesi verilmesi ve oylanarak kabulü halinde başkanın görevden düşürülebilmesi gibi demokratik bir yöntem getirmek istediklerini dile getiren TBMM Başkanı Arınç, içtüzük değişikliği taslağını Başbakan Erdoğan'a verdi. Arınç, içtüzük değişikliğinin 2006 yılının ilk 6 ayı içerisinde Meclis'te kabul edilmesini istediklerini söyledi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN SÖZLERİ

Başbakan Erdoğan da yaptığı açıklamada, “Aksamaları ortadan kaldırmak ve yasama organının çok daha seri karar almasına yardımcı olabilecek böyle bir kapsamlı değişiklik, inşallah gerek Meclisimiz gerek ülkemiz için geleceğe yönelik olumlu adımlar atılmasına vesile olur” dedi.

TBMM içtüzük teklifinin yarın akşam yapılacak AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında ele alınacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili olarak bir komisyon kurulacağını ifade etti. Başbakan Erdoğan, TBMM'de grubu bulunmayan siyasi partilere de TBMM içtüzük değişikliği hakkında bilgi verileceğini söylerken, TBMM Başkanı Arınç da bunun üzerine, “Grubu olsun olmasın tüm milletvekillerini ilgilendiriyor bu. Onlara da takdim edeceğiz. Umarız bu dönemde en yararlı çalışmaları yapmış olacağız” diye konuştu.

Görüşmeye, TBMM Genel Sekreteri Rauf Bozkurt, AK Parti Grup Başkanvekilleri Salih Kapusuz, Eyüp Fatsa ve Sadullah Ergin de katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle