Gündem Haberleri

  TBMM'nin Kıbrıs gündemi tarihe geçti

  Hürriyet Haber
  07.04.2004 - 01:46 | Son Güncelleme:

  Meclis dün tarihi günlerinden birini yaşadı. Tek gündem maddesi ise, 50 yıllık Kıbrıs sorunu oldu. Dışişleri Bakanı Gül, son gelişmelerdeki hükümetin tutumunu savundu ve ‘Rum trenini durdurduk’ dedi. Muhalefet ise Annan Planı’nın baskı altında referanduma götürüldüğünü öne sürdü.

  TBMM’nin dünkü tarihi oturumunun gündemini Kıbrıs konusu oluşturdu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kıbrıs’a ilişkin gelişmeler ve Annan Planı’nın son şekli hakkında Genel Kurul’a bilgi verirken ‘Rum trenini durdurduk’ dedi. Muhalefet sözcüleri ise Annan Planı’nın yoğun baskılar altında referanduma sunulduğu görüşünü savundu.

  Gül, konuşmasında hükümet olduklarında Kıbrıs Rum kesiminin Ada’yı temsilen 1 Mayıs 2004’te AB’ye tam üye olmasını durdurmanın mümkün olmadığını gördüklerini anlatarak şöyle konuştu: ‘Bu treni durdurmak lazım. Çünkü, Rum kesimi tek başına AB’ye girdiğinde hem Türkiye açısından zorluklar ortaya çıkacak, hem de Kıbrıs Türkleri açısından çok daha sıkıntılı bir dönem başlayacaktır. Rumların bütün amacı, 1 Mayıs’ta AB’ye girmektir. 1 Mayıs’ta AB’ye tek başına girdikten sonra rahat nefes alacaklar. Türkiye ve KKTC heyeti olarak müşterek alınan kararla, buna fırsat verilmemiştir.’

  TARİH AFFETMEYECEK

  CHP adına söz alan İstanbul Milletvekili Onur Öymen ise, taraflarca imzalanmayan metnin halkın onayına sunulmasını eleştirdi. Öymen ‘Metin, yoğun baskı altında halkın onayına sunulmaktadır. Kıbrıs Türk halkına bunu reva görenleri tarih affetmeyecektir’ dedi. Öymen sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘Buna ‘Teslimiyetçilik belgesi’ demiştim. Ama bu teslimiyetçilik belgesi bile değil. Utanç belgesi olan Sevr Anlaşması’ndan da beterdir. Orada hiç değilse neyi imzaladığımızı biliyorduk. Bunu hükümete yakıştıramıyoruz. Bu yöntemin adı ‘Çözmek’ değil, ‘Çözülmek’tir. MGK, bu anlaşmanın onaylanması yönünde çağrı yapmadı, bir mesafe koydu. 9.Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türklerini kurtaran Bülent Ecevit, siyasi partiler buna karşı. Siyaseten sizin yanınızda kim var?’

  EN İYİ STATÜYÜ ALDIK

  AKP
  İstanbul Milletvekili Ömer Çelik ise ‘Ne bizim ne de herhangi bir Türk Hükümeti’nin, baskı altında karar alacağını kabul edemeyiz. Bugüne kadar elde edilen ve edilebilecek olan en iyi statüyü aldık’ diye konuştu

  KIBRIS’I DEVRETME PLANI

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ise Annan Planı’nın Kıbrıs’ı devretme planı olduğunu öne sürdü. Bugünkü planın Enosis’in önünü açtığını öne süren Ağar, ‘TBMM ilk kez bir milli davada ikiye bölünmüştür. Bu plana Rumların karşı olduğu da doğru değildir. Rum kesiminde referandumdan ne kadar yüksek evet çıkacağını göreceksiniz’ dedi.

  Vekillere Annan kitapçığı

  HÜKÜMET, Kıbrıs’ta varılan anlaşmanın KKTC ve Türkiye’ye yönelik olumlu yönlerini bir kitapçık haline getirdi. ‘Çözüme Doğru Kıbrıs Notları’ adı altında 94 madde halinde sıralandığı kitapçık AKP’nin dünkü Meclis Grubu’nda milletvekillerine dağıtıldı. Bu metin, önceki günkü Bakanlar Kurulu’nda ise bakanlara kitapçık yerine 7 sayfalık bir dosya halinde verilmişti. Başbakan Erdoğan’ın Meclis Grubu’ndaki konuşması sırasında yararlandığı kitapçıkta, yeni Annan Planı ile Kıbrıs Türkleri’nin, 1960 düzenlemelerinin çok ötesine giden siyasal ve hukuki haklara sahip olacağı savunuldu. Kitapçıkta, derogasyonlar ve kalıcı kısıtlamaların 19 yıl ya da Türkiye’nin AB üyeliğine dek süreceğinin altı çizildi.

  Birincil hukukta RİSKİMİZ VAR

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, AKP’nin dünkü Meclis Grubu’nda, Ada’da 24 Nisan’da referanduma sunulacak Kıbrıs Planı’nı değerlendirdi. Erdoğan, ‘Birincil hukuk konusunda istediklerimizi yüzde yüz almış değiliz. Orada şüphesiz ki bir riskimiz var’ dedi. Plan için ‘Eksiklikler yok mu, var’ diyen Erdoğan, ‘Uluslararası müzakerelerde her şeyin yüzde 100 hallolduğu nerede görülmüştür. Bir bakın tarihe. Şu yapılan anlaşmanın ne kadar önemli olduğunu görürüz’ diye konuştu.

  İki kesimlilik, siyasal eşitlik, Türkiye’nin garantörlüğü ve Ada’da belli bir Türk askeri varlığının kalması konularında tezlerini kabul ettirdiklerini söyleyen Başbakan, bu noktaya devletin bütün kurumlarıyla istişare içinde geldiklerini vurguladı. Erdoğan, KKTC’yi çözümsüzlüğe mahkum etmeyi tarihe hesap verilemeyecek bir adım olarak niteledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı