GeriGündem TBMM'nin 25. Başkanı belli oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  78
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TBMM'nin 25. Başkanı belli oldu

TBMM'nin 25. Başkanı belli oldu
refid:18167914 ilişkili resim dosyası

Meclis Başkanlığı seçimi TBMM Genel Kurulu'nda yapıldı. Üçüncü tur oylamaya 375 milletvekili katıldı. Oylamada 322 oy alan AK Partili Cemil Çiçek TBMM'nin 25. Başkanı oldu.

TBMM'DE YENİ BAŞKAN SEÇİLİYOR / Foto Galeri

TBMM'NİN YENİ BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK / WEB TV

OYLAMADA KAMER GENÇ GERGİNLİĞİ / WEB TV

ÇİÇEK'İN FRAKI DA HAZIR

CHP BAŞKANI'NDAN KUTLAMA TELEFONU

Çiçek başkan seçilmesinin ardından bir teşekkür konuşması yaptı. İşte o konuşmadan satır başları:

Cemil Çiçek yaptığı konuşmada şunları söyledi:   

Aziz milletimizi selamlıyorum. Yeni yasama yılının hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Bir fani için son derece şerefli bir görev olan Meclis Başkanlığı için beni seçtiğiniz için teşekkür ediyorum.

Bütün gücümle teveccühünüze mazhar olmaya çalışacağım.

Bu Meclis Gazi meclistir ve bu sıfatı fazlasıyla hak eden dünyadaki tek meclistir.

/images/100/0x0/55ea7dd2f018fbb8f8837427

İlk Meclis’te görev yapanlar bir yandan İstiklal Mücadelesini sürdürmüş. Diğer yandan da milletimizin her türlü meselesini konuşmuşlardır.

Amin kararlığın en kahramanca örneğini vermişlerdir.

Bugün de bu Meclis milletimizin iradesinin tecelli ettiği yüce bir makamdır.

Bize düşen görev bu kahramanlara layık olmaktır. Bu kutsal mekan çatışmanın değil çözümlerin merkezi yapmaktır.

Çok sayıda sorun var önümüzde. Yaşadığımızı sorunların temelinde bu anayasanın olduğunu bilmemiz lazım. Yepyeni bir anayasayı milletimize hediye etmek milletimize borcumuzdur.

En başta bu sorunu çözmek üzere milletvekillerimizin Meclisi tam anlamıyla çalışabilir duruma getirmeliyiz.

BAŞKANLIK MÜHRÜNÜ ALDI

 

ÇİÇEK BAŞKANLIK MÜHRÜNÜ BÖYLE DEVRALDI / FOTO GALERİ

 

Yeni Meclis Başkanı Çiçek, Başkanlık mührünü temsilen Geçici Başkan Oktay Ekşi’den aldı.

 

Çiçek, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada 24’üncü dönemin sıkıntılarla başladığını ancak bu sıkıntıların bir daha yaşanmamasını ümit ettiğini söyledi.

 

Bu dönemde parlamentoda çok iş yapılacağını belirten Çiçek vuruşarak sorunların çözülmediğini tekrarladı.

 

“Burada konuşacağız ki işi kendi mecrasında yapabilelim” diyen Çiçek, azami ölçüde tarafsız bir başkan olmaya çalışacağını vurguladı. Bu konuda da herkesten destek beklediğini söyledi.

 

Gazetecilerin sorularını kabul etmeyen Çiçek, “Teamüllere uyalım, bu devir teslim törenidir. Zaten sizlerle beraber olacağız. Bugünkü mesajlar yeterli” dedi.

 

Devir-teslim törenine AK Parti Grup Başkan Vekilleri ile milletvekilleri katıldı. DYP  eski milletvekillerinden Saffet Arıkan Bedük’ün de törende olması dikkat çekti.

 

Oktay Ekşi, Çiçek’e bir çiçek verdi. Bu hediyeyi gören Başkan Çiçek, “Soyadım Çiçek ama ben çiçeksiz geldim” dedi. Bunun üzerine Meclis personeli, Başkan’a ‘Sizin adınıza yapılmış çiçek de var’ diyerek buketi uzattı.

CEMİL ÇİÇEK'İN ÖZGEÇMİŞİ
       
Cemil Çiçek, 15 Kasım 1946'da Yozgat'ta doğdu. 1971 yılında İstanbul  Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitiren Çiçek, 10 yıl serbest avukatlık yaptı,  daha sonra Yozgat Belediye Başkanlığı görevinde bulundu.

Anavatan Partisi'nin kurucu üyesi olan Çiçek, 18. Dönem Yozgat; 20, 21,  22. ve 23. Dönem Ankara Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Çiçek, 46, 47 ve 53.  Hükümetlerde Devlet Bakanlığı, 58 ve 59. Hükümetlerde Adalet Bakanlığı yaptı.  Çiçek, 60. Hükümet'te Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığına getirildi, hükümet  sözcülüğünü üstlendi.

24. Dönemde AK Parti Ankara Milletvekili olarak TBMM'ye giren Çiçek,  İngilizce ve Fransızca biliyor. Çiçek, evli ve 3 çocuk babası.

Cemil Çiçek, TBMM Başkanlığını üstlenen 25. isim oldu.

CHP MECLİS'TE BDP YOK

Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin YSK tarafından düşürülmesini protesto eden BDP oylamaya katılmazken, CHP tam kadro katılmasına rağmen oy kullanmadı. Geçici Başkan Oktay Ekşi yemin etmeyen vekillerin ismini oylama sırasında okumadığı için CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç bu duruma itiraz etti. Genç'in Başkan Oktay Ekşi'ye 'Neden benim adımı okumadınız' yönündeki çıkışı Genel Kurul'da tansiyonu yükseltti. Meclis Başkanlığı için yapılan oylamada ise birinci ve ikinci tur oylamada 367 oya ulaşılamadı.

TBMM Başkanlığı seçiminde, AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay ile AK Parti Ankara Milletvekili Zelkif Kazdal yarışıyor.

İLK TURDA ADAYLAR 367 OYA ULAŞAMADI 

Meclis'te ilk tur oylama bitti, oy sayımı tamamlandı. Cemil Çiçek 302, Tunca Toskay 50, Zelkif Kazdal 23 oy aldı, 1 oy da geçersiz sayıldı. İlk tur oylama sonuçlarının açıklanmasının ardından Kazdal adaylıktan çekildi.

Geçici Başkan Oktay Ekşi, yemin etmeyen vekillerin isimlerini oy kullanmak için okumadı. Buna muhalefet sıralarından itiraz eden çıkmadı.

İKİNCİ TUR OYLAMA DA BİTTİ

Verilen kısa bir aranın ardından ikinci tur oylamaya geçildi. Oylama sonucunda AK Partili Cemil Çiçek 322, MHP'li Tunca Toskay 52 oy alırken, 367 oya ulaşılamadı.

KAMER GENÇ GERGİNLİĞİ

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Geçici Başkan Oktay Ekşi'nin oyunu kullanmayan milletvekili olup olmadığını sorması üzerine, oturduğu yerden kalkarak, Anayasa ve İçtüzük uyarınca kendilerinin de adlarının okunması gerektiğini belirtti. Başkan Ekşi, Genç'e, “Siz yemin etmediğinizden dolayı oy kullanamayacağınız için adınız okunmadı” dedi.

TBMMnin 25. Başkanı belli oldu
CHP'lilerin AK Partililere yönelik tepkilerini Kılıçdaroğlu elini kaldırarak önledi 
Genç, ilk birleşime katıldığını, ancak “halkın oyuyla seçildiği halde cezaevinde tutuklu bulunan milletvekili arkadaşlarına” destek amacıyla yemin etmediğini ifade ederek, “TBMM İçtüzüğü, 'yemin etmeyen milletvekili yasama faaliyetine katılamaz, oy kullanamaz' demiyor. İsmimi okumak zorundasınız, oy kullanırım ya da kullanmam o benim bileceğim bir şey” dedi.

Genç'in sözlerine karşılık AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Geçici Başkan Oktay Ekşi'ye dönerek itiraz etti. Canikli, ''Anayasanın 81. maddesi çok açık. Yemin etmeyen milletvekilleri Genel Kurul'da bu şekilde konuşamaz ve oy kullanamaz'' dedi.

AK Parti'li milletvekilleri Genç'e tepki gösterirken, Ekşi oylama işleminin tamamlandığın belirterek, çalışmalara devam edileceğini söyledi. Bu sırada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'lilerin tepkilerini elini kaldırarak önledi.

'İTİRAZ ETMEDEN ÖNCE KILIÇDAROĞLU'NA SÖYLEDİM'

 

Kamer Genç, ilk tur oylama sonuçlarının açıklanmasının ardından verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bireysel olarak itirazda bulunduğunu belirten Genç, ''İtirazda bulunmadan önce Genel Başkan'ın yanına gittim. İtiraz edeceğimi söyledim. O da 'tutanaklara girsin' dedi'' şeklinde açıklamada bulundu. 

TBMM GENEL KURULU'NDAN NOTLAR...

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanlığı seçimini yapmak üzere Geçici TBMM Başkanı Oktay Ekşi başkanlığında toplandı. Ekşi, Anayasa’ya göre, and içmek isteyen milletvekillerini kürsüye davet ederken, geçen hafta yapılan and içme törenine katılmayan AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu yemin etti.

Genel Kurul’da, Ekşi daha sonra Cumhurbaşkanlığı’nın, Bakanlar Kurulu’nun istifasını kabul ettiği ve Başbakan Erdoğan’ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiğine ilişkin tezkerelerini okuttu. Genel Kurul’da, tezkerelerin okunmasının ardından Cemil Çiçek, Tunca Toskay ve AK Parti’li Zelkif Kazdal’ın adaylık başvuruları okundu. Daha sonra da Meclis Başkanlığı seçiminin ilk tur oylamasına geçildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de katıldığı Genel Kurul’a Başbakan Erdoğan ise diğer liderlerden sonra geldi. Kılıçdaroğlu ilk tur oylamanın ardından verilen arada Meclis'teki odasına çıktı ve ikinci tur oylama başladığında Genel Kurul'a gelmedi.

Oylama sürerken Başbakan Erdoğan kabine sıralarından kalkarak milletvekili sıralarında eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve AK Parti'nin TBMM Başkan adayı Cemil Çiçek'in arasına oturdu.

/images/100/0x0/55ea7dd2f018fbb8f883742b
Oylamada, yemin etmeyen CHP'li ve bağımsız milletvekillerin ismi okunmazken yanlışlıkla İstanbul Bağımsız Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel'in ismi okundu.

Genel Kurula katılan kadın milletvekillerinin beyaz kıyafetleri dikkat çekti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle