Gündem Haberleri

  TBMM'de yeni döneme, yeni önlemler

  Saygı ÖZTÜRK yazıyor /sozturk@hurriyet.com.tr
  28.07.2007 - 10:31 | Son Güncelleme:

  DTP listesinden seçilen bazı milletvekillerinin, PKK ile ilişkileri olduğu iddiaları, TBMM’de yeni güvenlik önlemlerini gündeme getirdi. DTP’li 22 milletvekillerinin alacağı danışman ve sekreterlerin durumu da önem kazandı.

  Demokratik Türkiye Partisi’nin (DTP) desteğiyle seçilen bazı milletvekillerinin, PKK ile ile ilişkileri olduğu yolundaki iddialar üzerine, TBMM’de güvenlik önlemleri de yeni döneme göre daha etkili bir biçimde uygulanacak. DTP’li 22 milletvekilinin alacağı danışmanlar, sekreterlerin durumu da önem kazandı. PKK’nın özellikle danışmanlar ve sekreterler üzerinde hayli etkili olabileceğini değerlendiren güvenlik birimleri, yeni döneme göre bir dizi önlem alıyor.

  Parlamentoya giren milletvekili yelpazesinin genişlemesi üzerine, güvenlik önlemi kapsamında milletvekilinin yanında TBMM'ne gelmek isteyenlerin üzeri aranacak, kimlik kartı karşılığında TBMM'ne giriş kartı verilecek. Alınan önlemler, karşı önlem alınmaması için gizli tutulacak.
   
  “YENİ DÖNEM SON DERECE HASSAS”
  Yeni döneminin son derece hassas olduğunu belirten Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, "TBMM'de bir silah patlaması çok büyük olay olur. O yüzden güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde uygulanması gereken bir döneme girildi. TBMM Emniyet Müdürlüğü'nün personel, araç-gereç yönünden istekleri hemen yerine getirilecek" dediler.

  Geçmişte, PKK'nın dağ kadrosunda bulunan bazı teröristlerin, TBMM lojmanında saklandığının, bunların bazı milletvekilleri tarafından muayene ve tedavilerinin yaptırıldığının ortaya çıkarıldığını anımsatan yetkililer, bugünkü dönemin örgüt açısından bir çok yönden daha avantajlı olduğunu, o nedenle güvenlik önlemlerinin de en üst düzeyde uygulanmasının gerektiğini kaydettiler.

  ÜST ARAMASI YAPILACAK
  Milletvekilinin otomobiliyle TBMM'ne gelmek isteyen misafirinin üst araması yapılacak. Milletvekillerinin, bu konuda güvenlik görevlilerine zorluk çıkarmamaları, onların güvenliği için üst araması yapılması gerektiği her fırsatta belirtilecek. Milletvekilinin yanında gelen kişinin kimliği alınacak ve bunun karşılığında da TBMM giriş kartı verilecek. Kart verilip içeriye alınanlardan durumu şüpheli görülenler yakın takip altında tutulacak, bilgisayardan durumu araştırılacak.

  TBMM’DE SİVİL POLİS ARTACAK
  Halen 350 Emniyet mensubunun görev yaptığı TBMM'de personel sayısında bir değişiklik yapılmayacak. Resmi üniformalı polis sayısı azaltılacak, sivil polis sayısı artırılacak. Bir güvenlik zafiyeti yaşanmaması için denetimlere ağırlık verilecek.

  İŞ TAKİPÇİSİ GİBİ DOLAŞACAKLAR
  Sivil polisler, TBMM'de iş takipçisi gibi dolaşıp her hangi bir olumsuzluk bulunup bulunmadığını rapor edecek. Yasadışı örgütle bağlantılı olduğu öne sürülen bazı milletvekillerinin ziyaretçileri arasından dikkat çekici isimler olup olmadığı yakından izlenecek.

  TBMM Emniyet Müdürlüğü’nün aldığı önlemlerin yanı sıra, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı da, TBMM’de özellikle danışmanlar, sekreterler, ziyaretçiler üzerinde önemle duracak. TBMM’de muayene olanların gerçekten milletvekili yakınları mı yoksa aranan kişiler mi olup olmadığı üzerinde de gizli araştırmalar yürütülecek.

  KAMERALI DENETİM ARTACAK
  Ziyaretçi giriş kartları konusunda daha duyarlı olunacak.

  TBMM'nin kamera sistemi yeniden ele alınacak. Merkezi denetime önem verilecek. Halen, TBMM'nin bazı bölümlerinde lokal olarak uygulanan kamera sistemi açığı giderilecek. TBMM'nın çevre duvarları da kontrol altına alınacak.

  TBMM’NE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ
  Yaklaşık 4 yıldır TBMM Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten Mehmet Emin Yılmaz'ın yaş haddinden Haziran ayı başında emekli olması üzerine, terfi eden ve Yılmaz'ın uzun yıllar yardımcılığını yapan Hüseyin Tunçoğlu atandı.

  Milletvekillerinin danışman olarak getireceği kişilerin durumunun da önem kazandığını belirten Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, TBMM'de her yere girip çıkabilen danışmanlar konusunda da duyarlılık gösterileceğini söylediler. Yetkililer, milletvekillerinin danışman seçiminde kendilerini de sıkıntıya düşürebilecek isimlerden uzak durmasını önerdiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı