Gündem Haberleri

  TBMM'de yarın Kıbrıs için kapalı oturum

  Hürriyet Haber
  22.11.2001 - 12:25 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu'nda yarın Kıbrıs konusunda kapalı oturumda genel görüşme yapılacak.

  TBMM Genel Kurul'u yarın saat 13.00'de Kıbrıs konusunu görüşmek üzere toplanacak. TBMM İçtüzüğü hükümlerine göre salona milletvekilleri ve bakanların dışında kimse alınmayacak.

  Kapalı
  oturumun gerekçesi okunduktan sonra önerge sahiplerinden bir milletvekiline, gerekçeyi açıklamak üzere söz verilecek. Bu görüşmelerin tutanakları katip üyelerce tutulacak, ancak Genel Kurul uygun görürse yeminli stenolar da görev yapacak.

  Kapalı oturum sırasındaki görüşmeler hakkında, kapalı oturumda bulunanlar ve bulunma hakkına sahip olanlar tarafından hiçbir açıklama yapılamayacak. Bunlar, devlet sırrı olarak saklanacak. 

  Kapalı oturum tutanak ve özetleri oturum tarihinde itibaren 10 yıl geçtikten sonra yayımlanabilecek. Bunların daha önce veya sonra yayımlanması hususunda Genel Kurul, Danışma Kurulu'nun teklifi üzerine karar verebilecek.

  Kapalı oturumda gruplar adına konuşmalar yapılacak ve iki üye de kişisel görüşlerini açıklayacak. Bu konuşmalar yapıldıktan sonra görüşmelerin devam etmesine dair önerge verilmemişse birleşimi yöneten başkan görüşmelerin tamamlandığını bildirecek.

  Görüşmelerin devam etmesine dair önerge verilmiş ve kabul edilmişse siyasi parti gruplarına ve milletvekillerine ikinci defa konuşma hakkı doğacak. Kapalı oturumda Hükümet adına da   Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Genel Kurul'a bilgi vermesi bekleniyor.

  İstanbul Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali İrtemçelik ve 125 milletvekili, TBMM Başkanlığı'na sundukları genel görüşme önergesinde, Kıbrıs konusunda, özellikle AB ile ilişkiler bağlamında, çok yönlü sonuçlar doğurabilecek stratejik kararların alınmasını gerektirebilecek kritik bir aşamaya gelindiğini vurgulayarak, bu konuda kapalı oturumda genel görüşme açılmasını istemişlerdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı