GeriGündem TBMM'de tarihi gün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  94
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TBMM'de tarihi gün

TBMM'de tarihi gün
refid:25018837 ilişkili resim dosyası

4 türbanlı AK Parti milletvekili Meclis Genel Kurulu'na dün 14 yıl sonra ilk kez kavgasız girdi. Kürsüye çıkan 5 kadın milletvekili ise 'Kadınlar üzerinden siyaset yapanlara' kendi açılarından çok net ifadelerle karşı çıktılar.

TBMM Genel Kurulu'ndaki oturuma AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar, Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak ve Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, türbanlı olarak gelerek çalışmalara katıldı.

Saat 14.00’teki Genel Kurul’a sırasıyla Samancı, Kaçar, Şahkulubey ve Dalbudak katıldı. Üç milletvekili gazetecilere yakalanmamak için odalarından, tüneli kullanarak Genel Kurul salonuna girdiler.

Foto muhabirleri ve kameramanlar, iktidar kulisinin bahçe girişinde, muhabirler ise kulis önünde bekliyordu. Ancak üç kadın milletvekili, odalarının bulunduğu halkla ilişkiler binasından tüneli kullanarak ana binaya geçtiler. Üç kadın vekil böylece görüntü vermeden Genel Kurul’a girdi. Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak ise AK Parti Grubu’nun bulunduğu yönden Genel Kurul salonunda yerini aldı.

Bazı milletvekilleri, türbanlı arkadaşlarının fotoğraflarını cep telefonları ile çekerken, bazıları da hatıra fotoğrafı çektirdi. Türbanlı milletvekillerinin Genel Kurul'a gelmesinin ardından CHP'li Muharrem İnce TBMM başkanvekili Meral Akşener'den söz istedi.


İnce: "Kişi Allah karşısında 'resetlendiğini' söyleyemez"

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, söz alarak konuşmasını yaparken, inançların gereğinin sadece kılık-kıyafetle yerine getirilemeyeceğini, Allah’ın başka hükümlerinin de bulunduğunu belirterek, bunlara da riayet edilmesini istedi. İnce, ’"Kendimi resetledim’ sözleri İslam anlayışını dejenere eden bir açıklama. Kişi Allah karşısında resetlendiğini söyleyemez. Kişi kendisi karar veremez. Bu, İslam anlayışını bile bilmemektir. Tayyip Erdoğan karşısında resetlenmiş olabilirsiniz" dedi. İnce, kız kardeşinin de 12 yaşından bu yana başının kapalı olduğunu belirterek, "Başörtülü bacım’ diyorsunuz, başörtüsüzler de sizin bacını değil mi? Başörtülüler de, başörtüsüzler de bizim bacımız. Benim bir tane kız kardeşim var, 12 yaşından beri kapalı, açık değil. Başörtülü bacım dediğim zaman benim ağzıma yakışır bu. Ama ben bunu oy için kullanmam, size de kullandırmam" dedi.

Satır: “Kadınlar bugüne kadar detayda kaldı özne olamadı”

AK Parti'li 4 kadın milletvekilinin TBMM Genel Kurulu'na başörtüsüyle gelmesi, AK Parti, MHP ve BDP'li milletvekilleri tarafından olağan karşılanırken, yapılan konuşmalarda kadın hakları ve kadının siyasetteki yeri ön plana çıktı.

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, Genel Kurul'da Türkiye'nin beklediği bir ortamın bulunduğunu ifade ederek, yasal engeli olmayan sıkıntılı bir konunun geride bırakıldığını dile getirdi.

Anayasa'ya göre Türkiye'nin demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olduğunu anımsatan Satır, "Bu arkadaşlarımızın TBMM çatısı altında olması demokrasi, laiklik ve hukuk devleti olmanın gereği" dedi.

Genel Kurul'a başörtüsü ile gelmenin önünde yasal ya da İçtüzük açısından engel bulunmadığını anlatan Satır, demokratikleşme paketiyle kamudakilerden sonra TBMM'de de kadınların başörtüsüyle siyaset yapmaya devam edeceğini belirtti.

Satır, Türkiye'de kadınların yüzde 70'e yakınının başörtülü olduğuna dikkati çekerek, bu kesimin temsilindeki sorunun da bugünden itibaren aşılmış olacağını kaydetti.

Kadınların bugüne kadar detaylarda kaldığını, olayların öznesi olamadığını dile getiren Satır, "İnşallah bundan sonra kadın üzerinden siyaset yapmanın önüne geçmiş olacağız. Kadının siyasette var olması, kalıcı olması birbirine destekle olacak" diye konuştu.


MHP’li Demirel: "Twitter'de reklam yapacak bir durum yok"

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, sözlerine, "Bugün MHP açısından olağan bir gün" diyerek başladı.

AK Parti'li 4 kadın milletvekiline ve onlar üzerinden diğer kadın milletvekillerine "mobbing" yapıldığını savunan Demirel, "İnançlarına dayalı olarak giyimlerini tanzim eden hanımların hayatları mikroskop altına konuldu. Bunlar kimseyi ilgilendirmez. Nasıl giyindikleri kimi ilgilendirir? Kaldı ki bu, inancın uzantısıysa kimsenin haddi değildir" diye konuştu.

Erkeklere empati yapmaları ve kadınlara karışmamaları çağrısı yapan Demirel, şöyle devam etti:
"Bizim üzerimizden değil, bizimle siyaset yapılmasını istiyoruz. Türkiye'de birçok sorun varken bizim gelir düzeyimiz, eğitim düzeyimiz yaşam standardımız, kılık kıyafetimiz bu ülkenin sorunu olamaz. Böyle bir hakkı kendimizde göremeyiz. Biz burada memleketin sorunlarını çözmek için toplanmışken, kendimiz sorunun parçası oluyorsak oturup kendi durumumuzu değerlendirmeliyiz. Onlarla fotoğraf çektirip, twitter'da paylaşıp 'başörtüsüyle genel kuruldayız' diye reklam yapacak bir durum da yok. Bu hanımefendilerin hayatını laboratuvarmış gibi, mikroskopa koymuş inceler gibi, akvaryumdaki balık gibi? Bunlar yakışıksız şeyler. Bu hanımefendilerin eşleri yerine koyun kendinizi, bu hanımefendilerin oğulları, erkek kardeşleri yerine koyun. Bunların hayatı özel hayat. Mahremiyet bizim toplumumuzdaki en önemli değerdir. Yüksek perdeden bizimle ilgili konuşmalarınızdan rahatsızız. Biz ne yapacağımızı bilecek durumdayız ki vatandaş bizi seçti. Bizim mahrem alanımızdan çıkınız."

BDP’li Buldan: “Erkekler kadınlara karışmasın”

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da başörtüsü meselesinin TBMM çatısı altında çözülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve "Bugün bu çatı altında ikinci bir Merve Kavakçı olayı yaşanmadığı için grupları ve siyasi partileri kutluyorum" dedi.

AK Parti'li 4 kadın milletvekilinin başörtüsüyle TBMM Genel Kurulu'na gelmesinin, kadınların yıllardır meydanlarda verdiği mücadelenin sonucu olduğunu dile getiren Buldan, bundan dolayı da bütün kadınları kutladı.

Buldan, AK Parti iktidarının 11 yıldır başörtüsü meselesini gündemine almadığını ileri sürerek, geçen yıl Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın verdiği kanun teklifinin AK Parti'li milletvekilleri tarafından reddedildiğini söyledi.

Özgürlüklerin sadece başörtüsü meselesinde olmaması gerektiğini belirten Buldan, "Bugün Türkiye açısından sadece başörtüsü yasaklı değil. Diller, kimlikler, kültürler, inançlar yasaklı halde. Bir bütün olarak Türkiye'de artık hiçbir konuda yasak olmamalı. İnsanların kendilerini özgürce ifade edebildiği, özgürce yaşayabildiği Türkiye'yi hep birlikte yaratmalıyız" diye konuştu.

Buldan, kadınlarla ilgili meselelerde erkeklerin konuşmaması çağrısında bulunarak, müdahale ve öneri almak istemediklerini dile getirdi.

HDP’li Tuncel: “Bedel ödeyen kadınların sayesinde”

HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel ise gerilim konusu olan bir sorunun çözüldüğünü ifade ederek, "Bu ayıp, bugüne kadar mücadele veren ve bedel ödeyen kadınlar sayesinde ortadan kalktı" dedi.

TBMM'nin geç de olsa bir hak ihlalini ortadan kaldırdığını dile getiren Tuncel, özgürlüklerin kullanımında eksiklikler olduğunu söyledi. Tuncel, "Eğer bu Parlamento gerçekten başörtülü kadınların sorunlarını çözme konusunda kendisini iradeli görüyorsa, önümüzde inanç özgürlüğü kapsamında bundan sonraki sorunları çözme konusunda da kendisini yetkili, sorumlu görmelidir. Bunu sadece siyasetin bir malzemesi haline getirmemelidir" diye konuştu.

Pavey: "Başörtülü vekillerden beklentim büyük"

Genel Kurul'da söz alan CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, başörtülü milletvekillerinden beklentisinin büyük olduğunu belirterek, "Bundan böyle; mini etek giydiği için işten atılan, sol kulağı küpeli olduğu için dövülenlerin, Hırstiyan olduğunu gizlemek için isimlerini değiştirenlerin güvenlikleri, herkesten çok bu kadın vekillere emanettir. Artık, türbanı bir insan hakları ihlalinden, bir insan hakları kazanımına dönüştürmek, onların sorumluluğudur" dedi.

Arınç: “Bu bir zafer günü değildir”

Milletvekili Şafak Pavey'in Gündemdışı konuşmasına hükümet adına yanıt veren Arınç, “Bu bir zafer günü, nümayiş günü değildir. Olması gerekendir, olmuştur, tabiidir ve yüce Meclisimiz en büyük olgunlukla bu olayı karşılamıştır” dedi.

Şafak Pavey'in çok güzel üslup içerisinde konuştuğunu belirten Arınç, Pavey'in suçlayıcı ifadelerinin tartışmaya açık olduğunu, sözlerinin kendilerini muhatap alan kısmını da kabul etmediklerini söyledi.

İnce: “Başörtüsüne değil istismara karşıyız”

TBMM Genel Kurulu'nda, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, başörtüsüne değil, istismara karşı olduklarını ifade etti.

İnce ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kızlarını, başörtüsü yasağı nedeniyle yurt dışında okutmak zorunda kaldığını söylediğini belirterek, "Peki oğlunu neden yurt dışında okuttu?" diye sordu.

Canikli’den İnce’ye cevap

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise daha önce imam hatip ve meslek liseleri için katsayı problemi olduğunu anımsatarak, Erdoğan'ın oğlunun da imam hatip mezunu olduğunu ve bu katsayı sorunu nedeniyle eğitimini yurt dışında tamamlamak zorunda kaldığını söyledi.

İnce'nin "istismar" tepkisine de değinen Canikli, "Eğer bizim istismar ettiğimizi düşünüyorsanız o zaman hep beraber kaldıralım bu yasakları, istismar da gündemden düşsün" dedi.

Akşener: “Bayılmak üzereyim”

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, yoğun söz talebi karşısında, "Biraz ara vereceğim çünkü ben bayılmak üzereyim" diyerek birleşime ara verdi.

BDP'li Üçer teker teker kutladı

BDP’li Özdal Üçer TBMM Genel Kuruluna başörtüleri ile gelen kadın milletvekillerinin yanına giderek onları tek tek kutladı. Bu arada genel kurula başörtüsüyle gelen Ak Parti Konya milletvekili Gülay Samancı’nın masasındaki Kemal Tahir’ in "Esir Şehrin insanları" adlı kitabı dikkat çekti.


TBMMde tarihi gün

TÜRBANDAN SONRA ŞİMDİ SIRA...

Yorumları Göster
Yorumları Gizle