Gündem Haberleri

  TBMM'de matlaştırma operasyonu

  Bülent SARIOĞLU/ANKARA
  04.09.2013 - 20:29 | Son Güncelleme:

  MİLLETVEKİLLERİNİ “agresifleştirdiği” yorumlarına neden olan Genel Kurul salonunda ışık ve renk ayarlarıyla “matlaştırma” operasyonu başlatıldı.

  Meclis’in erken açılmayıp olağan zamanı olan 1 Ekim’de yasama yılına başlaması öngörülünce Meclis Başkanı Cemil Çiçek de Genel Kurul salonunda “anti-gerilim” tadilatını başlattı. Mühendisler ve uzman mimarların eşliğinde çalışan işçiler, Genel Kurul salonuna iskele kurdular. 1 Ekim’e kadar yetiştirilmesi planlanan çalışmayla Genel Kurul salonu, yeniden inşa edildiği 1998’den bu yana en büyük değişikliğe uğrayacak. O dönem 40 milyon dolara mal olan Genel Kurul salonunun kesin kabul işlemi, süren yolsuzluk davaları nedeniyle halen yapılamadı. Gerçek olmayan Ceylan derisi koltuk söylemiyle yıllarca konuşulan salon, gözü yoran beyaz mermer dekorasyonu ve turuncu koltuk renkleriyle de tartışma konusu oldu.

  16 AVİZEYE AYAR

  Salondaki yeni çalışmayla ışık şiddeti ve yansımadan kaynaklanan sorunlar çözülecek. Tarihteki Türk devletlerini simgeleyen 16 avizenin ışık şiddeti dörtte bir oranında azaltılacak. Mermerlerin yüzeyleri matlaştırılacak ve aydınlatma globları yukarıya çekilecek. Koltuklar ise bu dönem değiştirilmeyecek.

  Tadilat için aralarında Prof. Dr. Turhan Alçelik ve Hilmi Or’un da bulunduğu uzmanlarca raporlar hazırlandı. Yeniden yapılanmada salondaki renk bütünlüğü, algılama ve akustik düzenin esas alınacağı belirtildi. Balkonlarda bulunan 8 adet yeşil renkli camın parlaklığı giderilerek ışık yansıması kesilecek. Ayrıca avizelere yerleştirilecek lensle rahatsız edici yansıma kırılmaya çalışılacak.

  MİKROFONDA KAÇAK YOK

  Meclis uzmanları, milletvekillerinin zaman zaman statik çarpılma nedeniyle “elektrik kaçağı var” dediği kürsüyü de test etti. Kürsüde elektrik kaçağı olmadığı, sorunun, zemin halısının anti-statik özelliğini kaybetmesinden kaynaklanıyor olabileceği tespit edildi. Halının yapıldığı yıldan bu yana değiştirilmediği öğrenildi. Ancak uzun süre alması nedeniyle halılar gelecek yıl değiştirilecek. Başkanlık kürsüsünün önündeki yapay çiçekler de kaldırılacak.

  Etiketler: tbmm , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı