Gündem Haberleri

  TBMM'de kavgaya karşı ortak metin

  Hürriyet Haber
  05.08.2014 - 15:11 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu'nda yaşanan yumruklu tekmeli kavganın ardından, Meclis'te temsil edilen siyasi partiler, "şiddete hayır" mesajı üzerinde anlaştı.

  AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin Grup Başkanvekillerinin üzerinde uzlaştığı, TBMM'deki kavgalardan duyulan üzüntüyü ve "şiddetin hiçbir şekilde tasvip edilmediğini" vurgulayan metin yarın Genel Kurul açılışında okunacak.

  "Şiddete karşıyız" mesajının verildiği metinde, isim verilmedi. Metinde, "Meclis'in onur ve saygınlığına yakışmayan bu davranışlar bizleri üzmüştür" denildi.

  TBMMde kavgaya karşı ortak metin MECLİS BÖYLE KAVGA GÖRMEDİ

  Bu tip olaylara karşı iç tüzüğün "etkin şekilde uygulanması" çağrısının da yer aldığı metinde, "Gerekçesi ne olursa olsun, kim tarafından işlenirse izlensen, şiddetin tasvip edilmesi mümkün değildir" ifadesi kullanıldı.

  TBMMde kavgaya karşı ortak metin

  KAVGACI VEKİLLERTBMM'DE

  Tbmm Genel Kurul’da MHP Grubu’nun sınır komşularımızdaki çatışmalara Türkiye'den katılımın araştırılması önergesinin görüşülmesi sırasında iktidar ile mhp milletvekilleri arasında sözlü tartışmalar sonrası MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak ile AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, tekme-tokat birbirine girdi. Milletvekilleri yere düşerken, Şahin ve Uzunırmak'ın yüzünden kan aktığı görüldü.Daha sonra yaşanan arbedede MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan’da yüzüne ağır darbe aldı. Dün TBMM’de yaşanan kavga sonrası Genel Kurul bugün Saat:13:00 da tekrar açıldı. Dün kavgaya karışan MHP Iğdır milletvekili Sinan Oğan ve AKP Malatya Miletvekili Mustafa şahin Milletvekillerinin “Geçmiş olsun “dileklerini kabul etti. / Selahattin SÖNMEZ/ANKARA

  TBMMde kavgaya karşı ortak metin

  KAPUSUZ: MİLLETİMİZE YAKIŞMIYOR

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz TBMM'de milletvekilleri arasında yaşanan kavgayı doğru bulmadığını belirterek, "Bu ve benzeri olaylar başka parlamentolarda olsa bile bizim milletimize yakışmıyor. Bundan sonra olmaması için temennide bulunuyorum" dedi.

  Salih Kapusuz, Düzce Belediyesi'ni ziyaret etti. Çiçeklerle karşılanan Kapusuz, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş'i makamında ziyaret etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekillerinin kavga etmesini eleştiren Kapusuz, "Parlamentoda uygun olmayan zaman zaman bu tip olaylar yaşanıyor. Bunları hiç kimse tasvip etmiyor. Milletimizin hoşuna gitmeyen hiçbir şey bizim de hoşumuza gitmiyor. Ama üzülerek bir hususu ifade etmem lazım ki, yapacak bir şeyi olmayanlar, hizmet edemeyenler hakaret etmeyi tercih ediyorlar. Meclis'te iç tüzüğün bir kuralıdır, temiz bir dil kullanmak, hakaret etmemek ve düşüncelerini her türlü görüşünü ise rahatlıkla ifade etmek için meclisler bir zemindir. Dolayısıyla bunu kullanırken özelikle muhalefet sözcüleri, milletvekillerimizi, bakanlarımızı, camiamızı hatta milletimizin tasnif etmeyeceği dil ve üslup kullanıyorlar. Bunların yansımaları da üzülerek söyleyelim ki bu tip gerginliklere sebebiyet verebiliyor. Ama gerekçesi her ne olursa olsun bu ve benzeri olayların yaşanmaması temennimizdir, doğru bulmuyoruz. Başlatan da zaten Ak Parti grubu olmamıştır. Ben burada birini suçlamak, birini kollamak gibi yanlış anlaşılacak tavır içerisinde asla olmam. Ama bir hususun altını çizmek isterim ki maalesef bu ve benzeri olaylar başka parlamentolarda olsa bile bizim milletimize yakışmıyor. Bundan sonra olmaması için temennide bulunuyorum" diye konuştu.

  MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan'ı twitter hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle kınayan Kapusuz, şöyle konuştu:

  "Ben bir milletvekilinin ahlakına, diline, üslubuna yakışmayacak bu ve benzeri metinleri göndermiş olmasını kınıyorum. Elbette burası bir hukuk devletidir, hukuk devletinde hukuk yolları açıktır, hiç kimse suç ve hakaret hakkına sahip değildir. Kanaatim odur ki kendisi de belki hırsla hoşuna gitmeyecek yanlış yaptığını fark edecek, ama bu ve benzeri şeyler asla ve asla doğru değildir. Ben arkadaşımızı öyle bir dil kullanmış olmasından dolayı da kendisine yakıştıramadığımı, kınadığımı bir kez daha ifade etmek istiyorum"

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı