Gündem Haberleri

  TBMM'de AKP ve CHP arasında Gaziantep tartışması

  A.A
  23.10.2008 - 16:37 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulunda, AKP ve CHP'li milletvekilleri arasında, Gaziantep'te bir arsanın satışı ve imar değişikliğine ilişkin iddialarla ilgili tartışma çıktı.

  Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nda değişiklik yapan kanun tasarısının görüşülmesi sırasında söz alan CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, fıstık geliştirme alanı olarak belirlendiğini söylediği arsayla ilgili iddiaları gündeme getirdi.

  “Fıstık gibi rant, 72 saatte 72 trilyon lira gasp edildi” diyen Ekici, AKP'nin tüyü bitmemiş yetimin hakkını yediğini öne sürdü.

  Bunun üzerine söz alan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, arsa satışıyla ilgili iddialara ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanının kendisine gönderdiği belgeleri gösterdi.

  Elinde noter ve tapu kayıtlarının bulunduğunu belirten Elitaş, “Burada 6 tane arsa satış sözleşmesi var. Bu arsa satış sözleşmelerinin her birinin değeri 14 trilyon lira. 6 tanesi 84 trilyon lira yapar. Burada Gaziantep Belediyesinin içinde giren çıkan ne var? Biz burada bir düzenleme yaptık. İmar Kanununda bir değişiklik yaparak ortaklık payını yüzde 35'ten yüzde 40'a çıkardık. Bu arsa 84 trilyon liraysa, bunun yüzde 65'i belediyeye transfer edilecek. Bu da en az 40-50 trilyon liralık kaynak transferi demek. Bu para kent halkına hizmet olarak dönecek. 2 kişinin gayrimenkullerini alıp satmakla ilgili bir sorunu varsa, bunda belediyenin hiçbir dahili yok.”

  Elitaş, arsanın tamamının 14 trilyon liraya satıldığını iddia edenlerin ellerindeki belgeleri savcılığa götürmelerini isteyerek, “Ortada bir vergi kaçakçılığı varsa Maliye gereğini yapar. Kara para aklanıyorsa ilgili kurumlarca inceleme yapılır. Yapılan işlerde belediyenin hiçbir dahili yok. Hatta belediyenin karı var” dedi.

  “HAK SAHİPLERİ KAN AĞLIYOR”

  CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ise konuyla ilgili partili arkadaşlarının yaptığı 2'şer dakikalık konuşmalara Elitaş'ın, 10-12 dakika cevap verdiğini söyledi.

  “Bu panik, bu telaş niye?” diye soran Okay, şöyle devam etti:
  “Gaziantep'te 1976 yılından bu yana fıstık arazisi olan bir yer, 12 Şubat günü satıldı. Nasıl satılıyor? Gaziantep Garanti Bankası Şubesi'nde satılıyor. Bütün hak sahipleri bankaya geliyor. Herkese metrekaresi 125 milyon liradan hesap açılıyor. Böylece kentte o gün sirküle olan para 14 trilyon lira. Kayıp para ne? 72 trilyon. 14 trilyon banka hesabı var, 72 trilyon açıkta. Burada bir yolsuzluk var. Hak sahibi vatandaş, basın toplantısı yapıyor, iki gözü iki çeşme ağlıyor.

  'Kandırıldık, dolandırıldık. İşte aldığım para' diyor. Nasıl oluyor da 12 Şubatta 14 trilyon olan arsa, 15 Şubat'ta 87.5 trilyona satılıyor. 72 saatte 72 trilyonluk vurgun var. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinde, bir biçimde imar plan değişikliği ile ilgili bir yolsuzluk olayına göz yumma, buna hoşgörüyle bakma var. Bizlere düşen vatandaşı dolandıranların üstüne gitmektir. Orada büyük bir vergi kaçakçılığı, sahtecilik var. Şık olmayan, bunu örtmeye, kapatmaya çalışmaktır. Bunun üzerine gidilmeli. Aksi halde gözü yaşlı insanların mağduriyetinden hepiniz sorumlu olursunuz.”

  Bunun üzerine yeniden söz alan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Eğer Gaziantep'te bir yolsuzluk varsa, Gaziantep Belediyesi veya herhangi bir kurum, kuruluş, bu yolsuzluğa ortak olduysa, ilk önce yakasına yapışmak bizim işimizdir. Bunu biz yaparız” dedi.

  Elitaş, Okay'ı gerçeği bilmeden konuşmakla suçladı ve elindeki dosyayı kendisine vereceğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı