GeriGündem TBMM'de AB konusunda genel görüşme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TBMM'de AB konusunda genel görüşme

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB'nin Türkiye için artık dönüşü olmayan bir süreç olduğunu belirterek, “Reformları, AB ülkelerini memnun etmek için değil, kendi halkımız için yapıyoruz” dedi.

Babacan, TBMM Genel Kurulu'nda gündemdışı söz alarak, Avrupa Komisyonu'nun yıllık çalışma programları ve Türkiye'nin AB sürecinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Avrupa Komisyonu'nun 2006 çalışma programının, “Refahın Artırılması”, “Dayanışmanın Geliştirilmesi”, “Güvenliğin Artırılması” ve “AB'nin Küresel Bir Aktör Haline Gelmesi” başlıklarından oluştuğunu ifade eden Babacan, bu kavramların, Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini söyledi.


Türkiye'nin, AB'nin istikrar ve güvenliğine çok önemli katkıda bulanacağını belirten Babacan, “Türkiye, AB'ye yeni stratejik boyut kazandıracak. Türkiye'yi içine alan bir AB, küresel güç olacaktır” diye konuştu. Türkiye'nin AB'ye üye olmasıyla, birliğin Asya ülkeleri tarafından algılanmasının da değişeceğine dikkati çeken Babacan, Hükümet'in bu süreçte, 3 yılda “sessiz devrim” olarak da adlandırılan ekonomik ve siyasi reformlar gerçekleştirdiğini kaydetti.
Babacan, Türkiye'de ekonomik reformların siyasi reformları, siyasi reformların da ekonomik reformları desteklediğini, bunun da bir sinerji oluşturduğunu belirterek, “Türkiye, hala krizlerle uğraşan bir ülke olsaydı, 17 Aralık ve 3 Ekim'i yaşayamazdı” dedi.

“DAHA İYİ DEMOKRASİ”

Türkiye'nin bu süreçte kazanımlar elde ettiğini belirten Babacan, 17 Aralık öncesindeki faiz oranları ve borsa endeksi ile 17 Aralık sonrası oranları karşılaştırdı. Bu sürecin başlamasıyla, Türkiye'nin taşının toprağının çok daha değerli hale geldiğini ifade eden Babacan, ”Türkiye'de 3 yıl öncesine göre daha iyi bir demokrasi var. Halkımızın, özgürlükler alanında elde ettikleri ortada” diye konuştu.

Babacan, “AB sürecinde Türkiye çok önemli tavizler verdi” şeklindeki eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “3 yılda hangi tavizi verdik, neyi kaybettik?” diye sordu. Türkiye'nin bir tek taviz vermediğini ve hiçbir konuda hiçbir kayıp yaşamadığını vurgulayan Babacan, “Aksine çok büyük kazanımlarımız oldu. Bu süreçten karlı çıktık” dedi.
Türkiye'nin artık öngörülebilir olduğunu, “10-20 yıl sonra nasıl bir Türkiye?” sorusunun cevabının verilebildiğini anlatan Babacan, Türkiye'nin istikrarlı ve güçlü bir ülke olmasının, bölge barışı için de önem taşıdığını söyledi.

AB ile müzakereler çerçevesinde 25 başlık altında yürütülen tarama çalışmalarının, bu yılın Eylül ayında tamamlanacağını bildiren Babacan, taraması tamamlanan fasılların, sivil toplum örgütlerinin de katıldığı toplantılarda ele alındığını ve vatandaşların bu konularda bilgilendirildiğini kaydetti.

UYGULAMA

Ali Babacan, “Siyasi reformlarda yüzde 100 her şeyi yaptık, uygulama her şey mükemmel” diyemediklerini ifade ederek, şunları söyledi: "Bu konuda iyileştirmelere mutlaka ihtiyaç var. Reformların rafine edilmesi gerekiyor. Derinleştirilmesi gerekiyor. Bu aynı zamanda bir zihniyet değişimidir, zihinsel değişimdir. Bunun zaman alması da gayet doğal. Uygulamayla ilgili sorunlar oldu. Bundan sonra da olacak. Ancak bunlar hem nitelik olarak, hem de nicelik olarak daha az olacak. Reform İzleme Grubu, uygulamayla ilgili bütün sorunları tek tek masaya yatırıyor. Sorunların kaynağına iniyoruz. Bir daha tekrarlanmaması için ne gerekiyorsa tedbirler alınıyor.
Bütün bu süreç, Türkiye için, halkımız için çok önemli. Bu süreçten en karlı çıkan, yine bizim insanımız.
İçerde neler yapıyoruz? Bu değişimin, dönüşümün içeriği nedir, faydası nedir? Bunu kendi halkımıza çok iyi şekilde anlatmamız lazım. Aynı zamanda dışarıda Türkiye'nin gerçeklerini, içinden geçtiği reform sürecini çok iyi anlatmamız gerekiyor. Türkiye'nin gerçekleri ile dışarıdan algılanması arasında çok önemli uçurumlar var. Bu uçurumların mutlaka kapatılması gerekiyor.”

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ

Bakan Babacan, Türkiye'nin geleceğinin AB'de olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Geleceğimizin nerede olduğunu bilerek, görerek, AB'deki tüm gelişmeleri, AB'nin içinden geçtiği dönüşümü, değişimi de çok iyi izlememiz gerekiyor. Çünkü artık Türkiye, yönünü o tarafa çevirmiş. Bunun geri dönüşü de yok. Bu süreç kolay bir süreç olmayacak. İnişleri olacak, çıkışları olacak. Fakat önemli olan şu ki bu, dönüşü olmayan bir süreç. Bazen belki yavaşlayabiliriz, duraklayabiliriz, bazen morallerimiz çok bozuk olabilir ama artık Türkiye'nin yönü belli...”
Babacan, Türkiye'nin reformları, AB ülkelerini memnun etmek için değil, kendi halkı için yaptığını belirterek, Türkiye'nin bundan kazançlı çıkacağını söyledi.

 
İçtüzük hükümlerine göre, Babacan'ın hükümet adına gündemdışı konuşmasıyla diğer gruplara da söz hakkı doğdu ve genel görüşme açıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle