GeriGündem TBMM'de 2001 bütçesi görüşülecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TBMM'de 2001 bütçesi görüşülecek

Toplu taşım araçlarında unutulan eşyalar, milletçe unutkan olduğumuzu bir kez daha gözler önüne seriyor. Ulaşım araçlarında ziynet eşyaları, kimlik kartları ve gözlükler, unutulan eşyalar arasında ilk sıralarda yer alıyor.
Ankaray ve Metro istasyonlarında son 1 yıl içinde yaklaşık 800 eşya unutuldu. Bu eşyaların 335'i sahiplerine teslim edilirken, sahipleri bulunamayan 400'e yakın eşya EGO Kayıp Eşya Bürosu'na gönderildi.

Yetkililer, buluntu eşyalar arasında yabancı uyruklu bir kişiye ait pasaport ile az miktarda döviz olduğunu kaydettiler.

İstasyonlarda, en çok unutulan eşyalar arasında kimlik kartları, anahtarlıklar ve gözlüklerin yanı sıra ziynet eşyaları bulunuyor. Unutulan ziynet eşyaları arasında küpeler, yüzükler, bilezikler ve künyeler var. Bazı vatandaşlar ise numaralı gözlüğünü bile ulaşım araçlarında unutuyor.

Kayıp eşyaların sahiplerinin duyarsız olduğunu, unuttukları eşyaları bulmak için çaba harcamadıklarını belirten yetkililer, birçok eşyanın kendi çabaları sonucunda sahiplerine ulaştırıldığını ifade ettiler.

Hastanelerde uzun uğraşlar sonucunda muayene olmayı başaran hastaların bir kısmı ise röntgen filmlerini, hastane evraklarını ve ilaçlarını toplu taşım araçlarında unutuyorlar. Bu eşyaların arasında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği hasta dosyası bile bulunuyor.

Cep telefonları ve aksesuvarları da unutulanlar arasındaki yerini alıyor. Ulaşım araçlarında çok sayıda cep telefonu, şarj cihazı ve telefon kılıfları bulunuyor.

Kayıplar 3 ay depoda bekliyor


Araçlarda, kurumlardan verilen takdirnameler, diplomalar, bankamatik kartlarının da bulunduğu oluyor. Şemsiyeler, saç tokaları, paltolar, hırkalar, eldivenler, şapkalar ve ehliyetler de bu uzayıp giden listede yerini alıyor.

Metro istasyonlarının birinde Elazığ'ın Ağın ilçesine ait içme suyu projesinin çizimlerinin bulunduğu da ifade edildi.

Eşyaların 3 ay Ankaray ve Metro istasyonlarındaki depolarda bekletildiğini anlatan yetkililer, eşyaların daha sonra EGO Kayıp EşyaBürosu'na teslim edildiğini belirttiler.

Ayrıca, kayıp eşyaların listesi Polis Radyosu'na gönderilerek, 10 gün boyunca anons ediliyor.

EGO depolarında bir süre daha bekletilen eşyaların, Değer Tespit Komisyonu aracılığı ile değerleri belirleniyor. Eşya listelerinin hazırlanmasından sonra yılda bir kez yapılan açık artırmayla unutulan eşyalar satılıyor. Satışlardan elde edilen gelirin, EGO hizmetlerine kaynak sağlamak amacıyla kullanıldığı öğrenildi.

Ankaray ve Metro istasyonlarında eşyalarını unutan vatandaşların, Ankaray için 224 11 70/ 1270 numaralı telefona, Metro için 354 54 33/ 3313 numaralı telefona başvurmaları gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle