Gündem Haberleri

  TBMM İnsan Hakları Komisyonu: Ölüm oruçları akşama bitebilir

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hüseyin Akgül, ölüm oruçlarının sona erdirilebilmesi için yapılan çalışmaların olumlu gittiğini belirterek, "Bugün olumlu sonuç çıkması lazım. Artık sınıra geldi" dedi. Akgül, ölüm oruçlarının belki de akşama bitebileceğini söyledi.

  İnsan Hakları Komisyonu Heyeti ile Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ölüm orucu eylemlerine çözüm bulunabilmesi için bugün yeniden biraraya geldiler. Komisyon Başkanı Akgül görüşmeden sonra gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında, konunun çok hassas olduğunu bu nedenle prensip olarak herhangi bir açıklama yapmama kararı aldıklarını bildirdi. Akgül, değişik bir yorum ya da açıklamanın bütün görüşmeleri bir noktada bıraktırabileceğini, hatta kilitleyebileceğini belirtti.

  Akgül gazetecilerin ısrarları karşısında, Bakan Türk ile yapılan görüşmeyi komisyon olarak değerlendireceklerini ve bu değerlendirme sonunda heyetin yeniden İstanbul'a giderek mahkumlarla görüşebileceğini açıkladı. Akgül, "Bütün çabamız ölümler olmasın, gece gündüz bunun için uğraşıyoruz. Gayretimiz, hedefimiz bu" dedi. Yapılan girişim ve görüşmelerin gidişatının olumlu olduğunu belirten Akgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Görüşmelerimiz devam ediyor. İyi olacağını düşünüyoruz. Şimdi arkadaşlarımızla bir değerlendirme yapacağız, sanırım arkadaşlarımız öğleden sonra İstanbul'a gidecekler. Belki akşama da bitebilir. İstanbul da Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nden bir heyet var, arkadaşlarımız belki onlarla da görüşebilirler. Gidişat olumlu. Bugün olumlu sonuç çıkması lazım."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı