Gündem Haberleri

  TBMM’de Hakikat Komisyonu kurulsun

  Mehmet TÜRK - Serdar SUNAR / DHA
  23.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP’nin İnsan Hakları’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır’da düzenlediği basın toplantısında Hakikat Komisyonu kurulmasını istedi.

  Tanrıkulu, TBMM’de grubu bulunan tüm partilerin bu konuda uzlaşması gerektiğini söyledi. Tanrıkulu, partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

  Türkiye’de son 30 yıl içinde travmalar yaşandı. Bir çok kayıp, yargısız infaz ile insanlığa karşı bir çok suç işlendi. 1993 ile 2005 yılları arasında insan hakları ihlallerini araştırma adına bir çok komisyon kuruldu. Bu komisyonlar çok ciddi bilgilere ulaşarak raporlar hazırlamasına rağmen, sonuçsuz kaldı.

  Türkiye genelinde olmak üzere ve özelde de bölgede adalet beklentisi oldukça arttı. CHP olarak, TBMM çatısı altında bir Hakikat Komisyonu kurulmasını öneriyoruz. Partilerarası bir uzlaşma sağlanarak, tüm sivil toplum kuruluşlarından görüş alınmalı ve bu komisyon yasa ile kurulmalı. Yasama, yürütmeden bağımsız ve geniş yetkilere sahip olmalı. İlgili bütün kurumlardan bilgi ve belge isteyebilmeli, tanık ve sanıklarla görüşebilmeli.

  Oluşturulacak komisyon, kamuoyunda demokrasiye ve insan haklarına bağlılıklarıyla bilinen, tarafsız ve barışçıl vasıfları üzerinde mutabakat bulunan saygın şahıslardan oluşmalıdır. Üyeler arasında parlamentoda grubu bulunan partilerden de birer temsilci yer almalıdır.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı