GeriGündem "TBMM’de bu işi çözeriz Baykal kapıları kapatmasın"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  143
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"TBMM’de bu işi çözeriz Baykal kapıları kapatmasın"

"TBMM’de bu işi çözeriz Baykal kapıları kapatmasın"
refid:6871681 ilişkili resim dosyası

Başbakan Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili CHP lideri Baykal'ın aday parlamento dışından olsun önerisine sıcak bakmadığını belirtti.

Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal’ın “yeni cumhurbaşkanı meclis dışından olsun” önerisine "Bu parlamento, kendi içinden bir cumhurbaşkanı çıkarmaya muktedirdir" sözleriyle yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Ankara İvedik’teki Alt Bölge Ofisi açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal’ın Köşk için Meclis dışından bir isimde uzlaşma önerisinin hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

"Meclis’te cumhurbaşkanı seçimi deneyimini gördük. Biz şu anda parlamento dışından bir cumhurbaşkanı adayına AK Parti olarak sıcak bakmıyoruz. Yarın da sıcak bakmayacağız. Bunu bilmelerini isteriz. Çünkü bu parlamento, kendi içinden bir cumhurbaşkanı çıkarmaya muktedirdir. Sayın Baykal, şu anda daha baştan, yeniden mızıkçılığa başladı. Çünkü seçim sonrası durumu görüyor. Gördüğü için de şimdiden kendine zemin hazırlıyor. Kapıları kapamasın. Eğer Sayın Baykal, hakikaten bu ülkede bir cumhurbaşkanı seçilmesini istiyorsa bir defa millete gitmekten de kaçmasın. Hem halkçıyım, adım cumhuriyet diyeceksin, hem halktan kaçacaksın. Atatürk ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyor. Buyursun millete gitsin. Önce tablo ortaya çıksın. En ideal olanı, en yakışıklı olanı millete gitmektir.”

REFERANDUM ÖNE ÇEKİLEBİLİR

Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanını halkın seçmesini düzenleyen Anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasının da erkene alınabileceğini söyledi. Erdoğan, “Referandumu öne çekmek seçeneklerimiz arasında. Referandumla ilgili yasayı tekrar Cumhurbaşkanı’na göndermek seçeneklerimiz arasında var" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle