Gündem Haberleri

  TBMM Başkanlığı için kulisler hızlandı

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis yeni döneme hazırlanırken, TBMM Başkanlığı için kulisler de hızlandı. Kulislerdeki bu harekete rağmen, hükümet ortakları, henüz tek bir aday çıkarma konusunda uzlaşmaya varamadı. ANAP ve MHP adayına muhalefetin sıcak bakmaması yüzünden, ilk kez DSP'den bir başkanın seçilme olasılığı yüksek görülüyor.

  Meclis, 1 Ekim Pazar günü yeni yasama yılına başlayacak. TBMM Başkanlığı seçimi için 10 günlük ara verilecek. Bu süreçte başkan adayları da tek tek resmi olarak ortaya çıkacaklar. Uzlaşma ve işbirliği konusundaki temasların da bu 10 günlük süre içerisinde doğunlaşması bekleniyor.

  Gönlünden geçirenler 18 Nisan seçimlerinin ardından 2 yıllığına TBMM Başkanlığı'na seçilen Yıldırım Akbulut, ‘yeni dönemde de’ bu görevi üstlenmek istiyor. Liderler arasında uzlaşma sağlanamaması durumunda, ANAP'tan çıkacak adaylardan biri Akbulut olacak. Cumhurbaşkanlığı adayları arasında adı geçen ANAP'lı Yılmaz Karakoyunlu da üzerinde uzlaşma sağlanabilecek kişi olarak dillendiriliyor. ANAP kulislerinde adı geçen diğer aday adayı ise Nejat Arseven.

  DSP'den TBMM Başkanlığı için adı geçenlerin başında ise Ertuğrul Kumcuoğlu geliyor. TBMM Başkanvekili Ali Ilıksoy da gönlünden adaylığı geçiriyor. Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in TBMM Başkanlığı için aday gösterileceğine ilişkin senaryolar da konuşuluyor. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de adaylar arasında geçiyor.

  TBMM Kuzey Atlantik Asamblesi Başkanı Tahir Köse'nin de deneyimli bir siyasetçi olarak başkan adayları arasında ismi konuşuluyor. İki dönemden beri bu komisyonun başkanlığını yapan Köse, bu göreve sürekli olarak muhalefetin de desteğiyle seçilen bir kişi.

  DSP'nin ‘‘Başkanlığı alacağız’’ kararıyla ortaya çıkması ve muhalefetin de desteğini alacak bir ismi aday göstermesi durumunda yarışı kazanma ihtimali yüksek görülüyor. FP ve DYP, ANAP'tan bir ismin Meclis Başkanı seçilmesini kesinlikle istemiyor. MHP adayının kim olacağı önem taşırken, muhalefetin DSP adayı üzerinde karar kılması kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyor.

  MHP'DE 4 ADAY MHP'de TBMM Başkanvekili Murat Sökmenoğlu ile Grup Başkanvekili İsmail Köse'nin TBMM Başkanlık yarışına katılmayı düşündüğü iddia ediliyor. Başkanlık hakkının kendilerinde olduğunu düşünen MHP'liler arasında konuşulan diğer bir isim ise Ömer İzgü. MHP'nin, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nu TBMM Başkanlığı için düşündüğü belirtiliyor. Ancak askeri çevrelerin, Çakmakoğlu'nun bakanlığından memnun oldukları ve değişmesini istemedikleri de öne sürülüyor.

  TBMM Başkanlık yarışında fazla şansı olmamasına rağmen FP ve DYP'nin adayları da gündeme gelecek. FP'den TBMM Başkanvekili Vecdi Gönül'ün, DYP'den ise Grup Başkanvekili Turan Güven'in aday olabileceği iddia ediliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı