Gündem Haberleri

  TBMM Başkanı'ndan 1 Mayıs isteği

  Hürriyet Haber
  01.05.2010 - 14:16 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Şahin, Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Side beldesinde, belediye tarafından düzenlenen Batı Sahili Yürüyüş Yolu'nu golf arabası ile gezdi. Vatandaşlarla ve turistlerle selamlaşan Şahin, Side Antik Kenti'ni de yürüyerek gezerek esnafla sohbet etti. Bu sırada bir vatandaş TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in önünü keserek iş istedi.

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Antalya'da

  TÜRKİYE'DE 1 MAYIS COŞKUSU

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in beldedeki yürüyüşü sırasında kuru yemiş sattığı seyyar aracının zabıtalar tarafından kaldırılan Bilal Yılmaz adıl vatandaş Şahin'e işsiz olduğunu ve iş istediğini söyledi. Başkan'a bugün 1 Mayıs olduğunu hatırlatan vatandaş daha önce seyyar satıcılık yaparak geçimini sürdürdüğünü ama zabıtalar tarafından buna izin verilmediğini anlattı.    

  BAYRAM HAVASI İÇİNDE KUTLANSIN

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 1 Mayısın hiçbir olumsuzluk olmadan bayram havası içinde kutlanmasını diledi.

  Side Belediyesi Batı Sahili Yürüyüş Yolu ve Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında düzenlenen sokakların açılışı için Liman Caddesi'ndeki törene katılan TBMM Başkanı Şahin, 3 Mart 2009'da beldeye geldiğini hatırlattı. O gelişi sırasında belediye başkanlığına aday olan Abdülkadir Uçar'ın seçim bürosunun açılışına katıldığını anımsatan Şahin, Uçar'ın vaatlerinden oluşan kitaba imza attığını söyledi. Şahin, siyasi hayatı boyunca ilk kez bir belediye başkan adayının vaatlerinin altına imza attığını ifade ederek, Side Belediye Başkanı seçilen Abdülkadir Uçar'ın kendisini mahcup etmediğini vurguladı.
  TBMM Başkanı Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bugün 1 Mayıs, İşçi ve Dayanışma Günü olarak kutlanıyor. Geçtiğimiz yıl TBMM'nin çıkarmış olduğu bir kanunla 1 Mayıs artık tatil olarak da ülkemizde özüne ve ruhuna uygun olarak kutlanacak. Bugün Türkiye'nin muhtelif yerlerinde 1 Mayıs özellikle işçi sendikaları, konfederasyonlar, halkımız ve sivil toplum örgütleri tarafından kutlanıyor. Bunun gerçekten bir bayram havası içinde kutlanmasını diliyorum. Hiçbir olumsuzluğa, hiçbir yanlışlığa meydan vermeden kutlanmasını istiyorum. İnşallah öyle olacaktır. Çünkü bu ülkede barış içinde yaşamak, el ele, kol kola bu ülkeyi daha da ileri götürmek hepimizin görevidir.”

  TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KURULUŞ FELSEFESİ

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, bir hafta önce 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın kutlandığını anımsatarak, bu yılın aynı zamanda TBMM'nin açılışının 90. yıl dönümünü olduğunu vurguladı.

  TBMM Başkanı Şahin, şöyle konuştu:
  “1920'den 3 yıl sonra milli Kurtuluş Savaşı'nın sonucunda Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti kurulurken bir intikam hırsı üzerine kurulmadı. Bir Kurtuluş Savaşı'nın sonunda kuruldu. Ancak Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in hedefini şu cümlelerle ifade etti: 'Yurtta sulh cihanda sulh.' 'Hem bu topraklarda barış istiyoruz hem de dünyada barış istiyoruz. Hem bu topraklarda hem de dünyada barışa katkı sağlamak için bu Cumhuriyet vardır. O nedenle barış içinde yaşamak ve dünyada herkesin sulh içinde yaşamasını temin etmek Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş felsefesidir.”
  Bugün sahil yolunda yürüdüğünü, vatandaşlarla selamlaştığını, dünyanın değişik ülkelerinden gelmiş turistlerle de karşılaştığınI ifade eden TBMM Başkanı Şahin, şöyle devam etti:

  “Dünyanın değişik ülkelerinden gelmiş insanlar tatillerini geçiriyorlar. Bir şey dikkatimi çekti; huzur var, barış var, dayanışma var. İşte Türkiye Cumhuriyeti de kurulurken bunu temin etmek için kurulmuştu. Bunu Side'de görüyor, yaşıyor olmaktan bahtiyarlık duyuyorum, büyük mutluluk duyuyorum. TBMM olarak Türkiye'nin daha da gelişmesi, önünde var olan yasal engelleri kaldırarak daha demokratik hale gelmesi için öteden beri yapılan çalışmalara bu parlamento da birtakım katkılar yapmaya gayret ediyor, çalışıyor. Yapmak durumundadır.”

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, bir antik kent olan Side'nin çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıdığını vurguladı. Şahin, “Onlar da bize tarihin mirasıdır. Onları da korumak durumundayız, koruyarak geleceğe taşımak durumundayız. Burada nereye baksanız bu eserleri görüyorsunuz. Burada Roma medeniyetinden, Bizans medeniyetinden, Osmanlı medeniyetinden eserler var. Bunlar da bizim zenginliğimizdir” dedi.

  PATARA'DAKİ MECLİS BİNASI

  Dünyanın ilk demokratik parlamentosunun MÖ 200-300'lü yıllarda Kaş'taki Patara'da kurulduğuna dikkati çeken Şahin, TBMM olarak bu meclisi ortaya çıkardıklarını söyledi. Buradaki restorasyon çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Şahin, “Eğer bu senenin 29 Ekimine yetişirse 29 Ekimde, yetişmezse 2011'in 23 Nisanından önce o Meclisimizi açmak ve dünya parlamento başkanlarını davet ederek açılışını gerçekleştirmek istiyoruz. Böylece dünyaya şu mesajı vereceğiz: Bu Anadolu coğrafyası medeniyetlerin buluştuğu ve medeniyetlerin ilk nüvelerinin ortaya çıktığı, yaşadığı coğrafyadır” diye konuştu.

  Erzurum ve Sivas kongrelerinin yapıldığı binaları da egemenlik ruhuyla, hatıraları canlı tutmak için TBMM olarak restore edeceklerini dile getiren Şahin, geçmişine sahip çıkmayanların geleceği inşa edemeyeceklerini kaydetti.

  Side halkına da seslenen Şahin, “Sizin her türlü ihtiyacınızın görülmesinde en büyük destekçinizim. Beni Side'nin fahri hemşehrisi olarak görün. Her türlü sorunun çözümünde yasal sınırlar içerisinde size yardımcı olacağım” dedi.

  Açılışa katılan CHP'li Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in de sahil yolu projesine katkı sağladığını belirten TBMM Başkanı Şahin, “Bu, demokrasimizin güzelliğidir. Hangi siyasi parti tarafından yönetilirse yönetilsin birbirimize destek olmak durumundayız. Nihayet amacımız halkımıza hizmettir, ülkemize hizmettir. Bunu kim yapıyorsa ona şükranlarımızı sunarız” diye konuştu.

  Açılışta, Side Belediye Başkanı Abdülkadir Uçar, TBMM Başkanı Şahin'e beldenin altın anahtarı ile Roma dönemine ait sembolik para sundu. Anahtarı alan TBMM Başkanı Şahin, “Kadir, bu anahtarı nerede kullanacağım, kapı nerede kapı? Bu anahtar sizin kalplerinizi açmaya yarar” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı