Gündem Haberleri

  Taziye mesajları

  Hürriyet Haber
  10.04.2004 - 11:15 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI SEZER: TÜRK ULUSU ŞÜKRANLA ANACAKTIR

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, işadamı Sakıp Sabancı'nın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı. Sezer, Sakıp Sabancı'nın takdirle karşılanacak hizmetlerde bulunduğunu belirterek, "Türk Ulusu, Sakıp Sabancı'yı renkli kişiliği ve hizmetleriyle her zaman saygı ve şükranla anacaktır" dedi.
   
  Cumhurbaşkanı Sezer, Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. Yönetim KuruluBaşkanı Sakıp Sabancı'nın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, İşadamı Sakıp Sabancı'nın vefatından büyük üzüntü duyduğunu bildiren Sezer, "Sakıp Sabancı, Türk sanayiinin ve ekonomisinin gelişmesi sürecinde önemli rol üstlenmiş, çok sayıda insanımıza iş ve eğitim olanağı yaratmış, kültürel zenginliklerimize sahip çıkılması yönünde takdirle karşılanacak hizmetlerde bulunmuştur. Türk Ulusu, Sakıp Sabancı'yı renkli kişiliği ve hizmetleriyle her zaman saygı ve şükranla anacaktır.

  Sakıp Sabancı'ya Tanrı'dan rahmet diliyor, ailesine, dostlarına, kendisini sevenlere ve ulusumuza başsağlığı dileklerimi iletiyorum.''

  Mesajda ayrıca, Cumhurbaşkanı Sezer'in, Sakıp Sabancı'nın eşi Türkan Sabancı'ya da telgraf göndererek, Sabancı ailesine başsağlığı dilediği belirtildi.

  TBMM BAŞKANI ARINÇ: ÖRNEK BİR İNSANDI 
   
  TBMM Başkanı Bülent Arınç, işadamı Sakıp Sabancı'nın vefatını üzüntüyle öğrendiğini belirterek, "Örnek bir insandı. Türk Milleti onu her zaman hatırlayacak'' dedi.

  Arınç, Halep'te kaldığı otelden ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine, Sabancı'nın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini ifade ederek, kendisine Allah'tan rahmet diledi.  Arınç, "Yakınlarına ve bütün Türk Milleti'ne başsağlığı diliyorum. Önemli bir şahsiyet, önemli bir işadamı, hem de halkımızın inancına, geleneklerine, örf ve adetlerine bağlı, halkın sevgilisi bir insandı. Türk Milleti onu her zaman hatırlayacak" dedi.

  TAYYİP ERDOĞAN: ANADOLULU DUAYENİ YİTİRDİK

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, işadamı Sakıp Sabancı'nın ölümüyle 'Türk sanayii ve iş dünyasının çok değerli, dürüst, kararlı ve halk arasında da Anadolulu kimliğiyle tanınan bir insanını, bir duyaneni kaybettiğini' söyledi.

  Erdoğan, Başbakanlığa gelişisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Sabancı ile İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı yaptığı sırada tanıştığını belirterek, bir anısı anlattı:

  "Kendisiyle en samimi görüşmelerim belediye başkanlığı döneminde başlamıştı. Halk arasında 'ağam' diye hitap edilmesi sebebiyle 'ben de sizlere Sakıp Agam diyebilir miyim' dediğinde 'Dersin be agam' demişti. O günden bugune kendisiyle dostluğumuz vardı."

  Erdoğan, Sabancı ailesine başsağlığı dileyerek, Sakıp Sabancı'nın ardından gelenlerin de eğitim, sanat ve sağlık alanlarındaki hayırsever anlayışı sürdüreceklerinden emin olduğunu söyledi. Erdoğan, son ziyaretinde Sabancı'nın Kıbrıs politikası nedeniyle kendilerine destek verdiğini de söyledi.

  MEHMET ALİ ŞAHİN: TÜRK SANAYİİNİN DUAYENİYDİ
   
  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, işadamı Sakıp Sabancı'nın vefatına ilişkin, ''Çok üzüldük. Türk sanayiinin, özel teşebbüsün duayeniydi'' dedi.

  THY'ye ait uçakla Ankara'dan İstanbul'a gelen Başbakan Yardımcısı Şahin, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin Sabancı'nın vefatıyla ilgili soruları üzerine, ''Çok üzüldük. Allah rahmet eylesin. Türk sanayiinin, özel teşebbüsün duayeniydi. Ani vefatı, hepimiz için büyüksürpriz oldu'' diye konuştu.

  Şahin, Sabancı ailesi ile Türk halkına başsağlığı dileyerek,  ''İnanıyorum ki, onun Türk sanayiine getirmiş olduğu ivmeyi aynen devam ettirirler ve Sabancılar'ın Türk ekonomisine katkıları artarak sürer'' dedi.

  CHP GENEL BAŞKANI BAYKAL: SEÇKİN BİR İNSANI KAYBETTİK
     
  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin kalkınma ve sanayileşme tarihinde seçkin ve önemli bir yeri bulunan işadamı Sakıp Sabancı'yı kaybetmenin üzüntüsü içinde olduklarını ifade ederek, "Sabancı'ya rahmet, ailesi ve Türk Milleti'ne başsağlığı diliyorum. Türk sanayisinin dış dünyaya açılmasında öncülük yapmış bir insan. Türkiye'nin kalkınma ve sanayileşme tarihinde hiç kuşku yok, seçkin ve çok önemli yeri olacak bir insanı genç yaşta kaybetmiş olmanın üzüntüsü içindeyiz" dedi.

  SÜLEYMAN DEMİREL: MİLLETİMİZ HAYIRLA YADEDECEKTİR

  Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, işadamı Sakıp Sabancı'nın; cesareti, ufku ve tecrübesiyle ülkenin sanayileşmesine önemli hizmetlerde bulunduğunu belirtti. Demirel, Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı'nın vefatı dolayısıyla yayınladığı mesajında, "Eğitim ve kültür hizmetlerine katkıları örnek teşkil eder. Başta okullar, yurtlar, hastaneler olmak üzere pek çok hayır hizmeti ifa etmişlerdir. Merhum Sakıp Sabancı; cesareti, ufku ve tecrübesiyle Türkiye'nin sanayileşmesine önemli hizmetlerde bulunmuştur. Milletimiz, kendisini hayırla yadedecektir.     Ailesine ve milletimize başsağlığı dilerim.'' dedi.

  ECEVİT: ŞÜKRANLA ANILACAK

  İşadamı Sakıp Sabancı'nın ölümünden derin üzüntü duyduğunu belirten DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, "Eşim Rahşan Ecevit'le birlikte kendisine Allah'tan rahmet dileriz;sayın eşini, çocuklarının, tüm aile üyelerinin ve Sabancı topluluğunda çalışanların acılarını yürekten paylaşırız''  dedi.

  HÜSAMETTİN CİNDORUK(Eski TBMM Başkanı): TAM BİR ANADOLU İNSANIYDI

  Sabancı, halk adamıydı. Türk halk kimliğini dikkate almıştır. Halkla sermayeyi yakınlaştırmıştır. Sınıf farklılıkları içinde sermayeyi sempatik gösteren bir figürdü. Sağlıktan, eğitime her alanda önemli katkılar yapmıştır. Hem ailesi, hem parayı kullanmaktaki becerisiyle tam bir Anadolu insanıdır.

  KKTC CUMHURBAŞKANI DENKTAŞ: IŞIK VE MEŞALEYDİ

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, konferans vermek üzere geldiği İstanbul'da Sabancı'nın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "İyi bir dostumuzdu. Kendi alanında, ekonomi dünyasında bir simge, ışık ve meşaleydi. İnsanları, insanlığı seven bir karakteri vardı. Hayatı, her genç için başlı başına bir örnek olacak niteliktedir. Aile sevgisi, insanlık sevgisi, işine olan düşkünlüğü veçalışkanlığı ile örnek oldu" diye konuştu.

  DEVLET BAKANI AKŞİT: TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK KAYIP
     
  Devlet Bakanı Güldal Akşit, işadamı Sakıp Sabancı'nın vefatına ilişkin, ''Türkiye için büyük kayıp. Çok değerli bir işadamı ve halk adamıydı'' dedi.

  Güldal Akşit, ''Yerel Medya Semineri'' ile çeşitli açılış ve ziyaretler için geldiği Adana'da, Hacı Ömer Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı'nın ölümünün Türkiye için büyük bir kayıp olduğunu ifade ederek, ''Çok değerli işadamı ve halk adamıydı. Yakınlarına, sevenlerine birlikte çalışan tüm mesai arkadaşlarına başsağlığı, kendisine de Allah'tan rahmet diliyorum. Ölümü, gerçekten Türkiye ve iş dünyasının büyük bir kaybı oldu. Ailesi ile acılarını paylaşıyorum.''  dedi.

  AKDAĞ: HAYIRLA YADEDİLECEK

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tecrübelerinden ve görüşlerinden herkesin istifade ettiği; samimi, dürüst, güler yüzlü bir işadamı olan Sakıp Sabancı'yı kaybetmenin üzüntüsü içinde olduklarını bildirdi. Akdağ, "Arkasında unutulmayacak hizmetler bırakarak ebediyete intikal eden merhum Sakıp Sabancı'ya Allah'tan rahmet diliyorum''  dedi.

  VALİ GÜLER: TÜRKİYE'NİN BAŞI SAĞOLSUN

  Toplantıya katılan İstanbul Valisi Muammer Güler, işadamı Sakıp Sabancı'nın vefatına çok üzüldüğünü belirterek, Türkiye için büyük birkayıp olduğunu söyledi.  Geçtiğimiz salı günü kendisiyle görüştüğünü anlatan Güler, ''Hastayatağında bile benimle görüştü. Aramızda çok özel bir dostluk vardı. Ben Kayseri Valiliği de yaptım. Orada aileyi çok yakından tanıma fırsatı buldum. Vefatı, Türkiye için çok büyük kayıptır. Türkiye'nin başı sağolsun'' dedi.

  KADİR TOPBAŞ: ÜLKESİNİ SEVEN BİRİYDİ
     
  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, Sabancı ailesi, Türk Milleti ve iş dünyası ile dünya iş alemine başsağlığı diledi. Sakıp Sabancı'nın iş aleminin duayenlerinden olduğuna dikkati çeken Topbaş, "Çok kıymetli, azimli, çalışkan, son nefesine kadar işiyle ilgilenen bir kişiydi. Ülkesini seven, birçok yatırım yapan bir insandı" dedi.

  AYDIN DOĞAN: SABANCI'NIN YERİ DOLDURULAMAZ

  Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Anadolu'nun bir çok yerinde müteşebbislerin Sabancı, Koç ve Eczacıbaşı'nı örnek aldığını belirterek, bugün yaşamını yitiren Sakıp Sabancı'nın yerinin doldurulamayacağını kaydetti.

  Aydın Doğan, Sakıp Sabancı'nın iş dünyasında uzlaşmacı, sorunlara yaklaşımlarıyla ve iş ahlakıyla değerli bir insan olduğunu söyledi. "Vehbi Koç, Sabancı ailesi ve Eczacıbaşı bugün Anadolu kaplanları dediğimiz kişilerin uç beyleriydi, öncüleriydi" diyen Doğan, Anadolu'nun birçok yerindeki müteşebbisin bu kişileri önrek aldığını kaydeti. Sabancı'nın Türkiye için önemli yatırımlar yaptığını söyleyen Dağan, "Uzun yıllar beraber dostluk ettik, güzel günler geçirdik. Yeri kolay kolay doldurulmaz" dedi.  Doğan şöyle Devam etti: "30 yıldan beri yakın dostluğumuz vardı. Bütün sorunlarla
  ilgilenirdi. Son günlerde en büyük isteği olan istikrarlı bir siyasi iktidar geldi, kendi deyişiyle 'İnşallah hata yapmadan böyle gider ülkemizde işler' diyordu. Bütün özlemi daha çok yatırım, daha çok iş ve istihdamdı."

  MUSTAFA KOÇ: TÜRKİYE'NİN TEMEL YAPI TAŞLARINDAN BİRİNİ YİTİRDİK

   

  Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Sakıp Sabancı'nın ölüm haberinin herkesi olduğu gibi kendilerini de derinden yaraladığını bildirdi.

   

  Koç, yaptığı açıklamada, Sabancı'nın tükenmez, dinmeyen enerjisi, coşkusu ve hayat sevinci ile her zaman yanlarında olacağını düşündükleri bir büyükleri olduğunu ifade etti.

   

  DR. CELAL METİN: EN SON YATIRIM KONUŞTUK           

  Hacı Ömer Sabancı Holding CEO'su Dr.Celal Metin, Sakıp Sabancı ile en son görüştüklerinde de yatırımları konuştuklarını bildirdi.

   

  Celal Metin, Sabancı Center'da bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, Sabancı ailesinin taziye kabulünün bugün 17:00'ye kadar süreceğini, yarın da saat 14:00-17:00 arası yapılacağını söyledi.

   

  Sabancı ailesinin çok yorgun olduğunu belirten Metin, ailenin 12 Nisan Pazartesi günü tören yapılmasını kararlaştırdığını kaydetti.

   

  Pazartesi günü başkanlarının çalışanlarla beraber olacağını, saat 11.30'da da Fatih Camii'ne cenazenin intikal edeceğini anlatan Metin, öğleyin kılınacak namazın ardından Zincirlukuyu Mezarlığı'ndaki Aile Kabristanı'na defnedileceğini tekrarladı.

   

  Sabancı Center'da dua okunacağını, ayrıca Pazartesi akşam namazından sonra İstanbul'da Sultanahmet ve Emirgan, Ankara'da Kocatepe, İzmit'te Merkez, Adana'da Sabancı Merkez Camii ve Kayseri'demevlit okutulacağını bildirdi.

   

  Celal Metin, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 14:00-17:00arası ailenin Holding'de taziyeleri kabul edeceğini belirtti.

   

  Ahmet Nazif Zorlu (İşadamı): Türkiye ağasını kaybetti. İnanılmaz yakınlığı, dostluğu, arabuluculuğu... Olmazları oldurdu ve halkla yakınlaştı... Kendi deyimiyle yakınlaştıkça yakınlaştı. Yeri doldurulması az olan insanlardan birisiydi Sabancı.

  Faruk Yöneyman (İşadamı): Kendisi ile ailece görüşme fırsatı olmuş bir kişiyim. Bu kadar dinç, iyi bir insanın nispeten Türkiye'ye daha çok iyi işler yapacağına inanıyordum.

  Haluk Tükel (TÜSİAD Genel Sekreteri): Attığı her adımın arkasında duran müstesna bir insan. Sadece sermayeyi değil, toplumsal sorumluluk sahibi bir insan. Sadece ülkemizde değil, Dünyada da tanınan bir insan. Acımız sonsuz.

  Hüsamettin Kavi (İşadamı): Sabancı'yı 17 yıldır yakından tanıyorum. Böyle azim, kararlılık... herhalde böyle çok az insan var.

  Mustafa Balbay (Gazeteci): Çok renkli bir insandı. Her alanda üretim, bence Türkiye'nin en önemli yurtseverlik ölçütlerinden biri diye düşünüyorum. Türkiye, ülkesi için üretim yapmasını seven bir insanı kaybetti.

  Taha Akyol (Gazeteci): Herşeyden önce Türkiye'nin büyük bir kaybı. Eğitimden sanata, diplomatik faaliyete kadar bu kadar büyük insanın bir on yıl daha yaşaması Türkiye'ye büyük şeyler kazandıracaktı. Sabancı Üniversitesinin bir Harvard Üniversitesi haline gelmesini istiyordu.

  Türkan Saylan (ÇYDD  Genel Başkanı): Ben, Sabancı'yı son yıllarda tanıdım. Derneğin yanında biz Kandilli Kız Lisesi mezunuyuz. 1986'da yanmış olan sarayımızın inşası için çalışıyorduk. Bir yerden sonra bu çalışmalarımız tıkandı. Geçen yıl kendisi bizi davet etti ve 3 trilyon bağışladı. Daha sonra, kendi kendine düşünmüş, 'bu iş bitmez' diyerek 3 trilyon lira daha bağışladı. Biz ona geçmiş olsun ziyaretine gitmişken, o bize 3 trilyon harcayabileceğini söyledi. Gördüğüm pozisyon inanılmazdı. Kolunda serumu ile bizi ayakta karşıladı. İnsan inanamıyor. Keşke bizlerin yaşamı ona katılsaydı...

  Bülent Eczacıbaşı (İşadamı): Dünya çapında katkıları ile hepimizin geleceğine damga vurdu. Ekonominin geleceğine iyimser bakabiliyorsak bence Sakıp Bey'in payı vardır. Kendisini hep saygı ve sevgiyle anacağız. Kuruluşlarını sağlam temeller üzerine oturttu. Onun bayrağı devrettiğini düşünüyorum.

  Zonguldak Genç İşadamları Derneği Başkanı Vecdi Bayramoğlu: ''Sadece biyolojik ömrünü tamamlayan Sabancı, iş dünyasına ışık tutmaya devam edecektir'' dedi.

  İstanbul Sanayi Odası Vakfı: ''Bu ülkeye hizmet etmek boynumun borcudur'' diyen Sakıp Sabancı'nın sanayidünyasının liderlerinden biri olduğunu bildirdi.

   

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki: ''Sakıp Sabancı'nın ölümü, şehrimiz ve ülkemiz için büyük kayıp olmuştur'' dedi.

   

  Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner: Sakıp Sabancı'nın Türk Emniyet Teşkilatı'na veteşkilatın eğitim-öğretim kurumlarına yaptığı katkıların unutulmayacağını belirtti.

  REKTÖR TERZİOĞLU: RUHU ŞAD OLSUN

  Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu, işadamı Sakıp Sabancı'nın vefatına ilişkin, ''Üniversitemizin Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Sayın Sakıp Sabancı'yı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Hepimizin başı sağolsun. Sayın Sabancı'nın ruhu şad olsun" iye konuştu.

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: işadamıSakıp Sabancı'nın, Türkiye sanayileşmesinde mihenk taşı olmasının yanısıra farklı, samimi ve renkli kişiliğiyle hafızalardan silinmeyeceğini belirtti.

  Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu: İşadamı Sakıp Sabancı'nın vefatı nedeniyle eşi Türkan Sabancı'ya başsağlığı mesajı gönderdi.

  Carrefour Grup Başkanı Daniel Bernard: Sakıp Sabancı'nın prestiji ve insani değerleriyle modern Türkiye'nin gelişimine örnek teşkil ederek çok büyük bir ekonomik grubun oluşumunu sağladığını bildirdi.

  MUSTAFA KOÇ: TÜRKİYE'NİN TEMEL YAPI TAŞLARINDAN BİRİNİ YİTİRDİK

   

  Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Sakıp Sabancı'nın ölüm haberinin herkesi olduğu gibi kendilerini de derinden yaraladığını bildirdi.

   

  Koç, yaptığı açıklamada, Sabancı'nın tükenmez, dinmeyen enerjisi, coşkusu ve hayat sevinci ile her zaman yanlarında olacağını düşündükleri bir büyükleri olduğunu ifade etti.

   

  TÜSİAD: BÜYÜK KAYIP

  Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği(TÜSİAD), kurucu üyesi Sakıp Sabancı'nın ölümünün Türkiye, Türk sanayisi ve iş dünyası için büyük bir kayıp olduğunu dile getirildi.
  Sakıp Sabancı'nın ölümüyle ilgili TÜSİAD'tan yapılan yazılı açıklamada, TÜSİAD kurucu üyesi ve Yüksek İstişare Konseyi Onursal Başkanı Sakıp Sabancı'nın ölümünün Türk sanayi ve iş dünyası için büyük bir kayıp olarak nitelendirildi.

  MÜSİAD Adana Şube Başkanı Mustafa Çalışkan: Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı'nın Türkiye'de sanayinin gelişmesine öncülük ettiğini ve vefatından dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirtti.

   

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Süreyya Serdengeçti: Türkiye'nin tarihinde ilk defa 2 yıl üst üste hükümetin ve TCMB'nin koydukları hedefi tutturduğunu belirterek, ''Bu da güvenilirlik artışını beraberinde getirmiştir'' dedi.

   

  Adana Sanayi Odası (ASO) Başkanı Ümit Özgümüş: İstanbul'da vefat eden Sakıp Sabancı'nın ASO'nun kurucu başkanı olduğunu belirterek, ''Başkanımız, Adana'nın sanayileşmesinin önderiydi'' dedi.

  TİSK: ONU ÇOK ARAYACAĞIZ

  Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur, Sakıp Sabancı'nın önder bir işadamı olduğunu belirterek, ''Onu çok arayacağız'' dedi.

  ATO BAŞKANI AYGÜN: ARI GİBİ ÇALIŞTI

  Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Sakıp Sabancı'nın yeri doldurulamayacak bir karakter olduğunu belirterek, ''Bu topraklardan kazandıklarını yine bu toprağa yatıran bir yurtseveri kaybettik'' dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı