Gündem Haberleri

  ’Tayyipler Alemi’nin davası olmaz

  Hürriyet Haber
  15.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, ’Tayyipler Alemi’ konulu karikatürleri yayınlayan Penguen Dergisi aleyhine açtığı 40 bin YTL’lik manevi tazminat davası reddedildi.

  Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü duruşmasına, Erdoğan ve Penguen Dergisi’nin avukatları katıldılar. Erdoğan’ın avukatı Fatih Şahin, dergide yayınlanan karikatürlerin müvekkilinin kişilik haklarına saldırı teşkil ettiğini savunarak, davanın kabulüne karar verilmesini istedi. Derginin avukatları ise karikatürler nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiği iddiasının kabul edilemeyeceği, Erdoğan ile çizilen karikatürler arasında herhangi bir özdeşleştirme yapılmadığı ve hakaret kastı bulunmadığı yönündeki eski dilekçelerini tekrar ettiler. Hakim Beyhan Azman, tarafların görüşlerini aldıktan sonra davanın reddine karar verildiğini açıkladı. Haftalık mizah dergisi Penguen’in 24 Şubat 2005’teki 127 No’lu sayısının kapağında, "Karikatürist Musa Kart, ’Tayyip Erdoğan kafalı kedi’ çizdiği için ceza aldı" üst başlıklı ve Erdoğan’ı fil, zürafa, maymun, deve, kurbağa, yılan, inek ve ördek şeklinde betimleyen ’Tayyipler Alemi’ konulu karikatürlere yer verilmişti. 

  ERDOĞAN: ORTADA BIRAKMAM

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Penguen kararı için "Düşünce özgürlüğü, basın özgürlüğü, hiçbir zaman hakaret özgürlüğünü getirmez, getirmemelidir" dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Kim olursa olsun. İnsanları karikatürize edebilirsiniz. Ama kalkıp da siz bu ülkenin başbakanını veya herhangi bir şahsı, hayvanla karikatürize etmeye yönelirseniz buna hiçbir zaman özgürlük denmez. Kararın gerekçesini henüz görmedim. Gerekçesini gördüğüm zaman gerekli eleştirisini de yaparım. Bunu böyle ortada bırakmam onu söyleyeyim. Eleştiri yapma hakkım var."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı