Gündem Haberleri

  Tayyip'le ilgili karar yarın

  Hürriyet Haber
  18.07.2001 - 17:29 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, siyasi yasaklı Hasan Celal Güzel'in, YDP üyeliğinden çıkarılmasını istemişti. Mahkeme yarın Güzel'le ilgili kararını açıklayacak. Karar Tayyip Erdoğan'ın da siyasi geleceğini belirleyecek

  Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel'in üyelikten çıkarılmaması üzerine partiye ihtar verilmesi istemini yarın görüşecek.

  Anayasa Mahkemesi heyeti, yarın saat 14.00'de başlayacak toplantısında, YDP'ye ihtar verilmesi istemi ile kiraların bu yıl yüzde 10 oranında artırılmasını öngören düzenlemenin iptal istemini görüşecek.

  Başsavcı Kanadoğlu, YDP'ye üye yapılan Hasan Celal Güzel'in, Türk Ceza Kanunu'nun 312/2. maddesinden mahkum olduğunu ve bu mahkumiyetinin kesinleştiğini hatırlatarak, Siyasi Partiler Yasası'nın11. maddesine göre Güzel'in, YDP üyeliğinden çıkarılmasını istemişti. Ancak YDP, bu isteme olumsuz yanıt vermişti.

  Kanadoğlu, Güzel'in parti üyeliğinden çıkarılmaması üzerine Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, YDP'ye ihtar verilmesini istemişti.

  Anayasa Mahkemesi'nin bu konuda vereceği karar, aynı durumda olan Recep Tayyip Erdoğan'ı da etkileyecek. 

  KİRA YASASI'NI İPTAL İSTEMİ

  Anayasa Mahkemesi, yarınki toplantısında, Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanuna Bir Geçici Madde Eklenmesi Hakkında Yasa'nın, kiraların bu yıl yüzde 10 oranında artırılmasını öngören maddesinin iptalini de esastan görüşecek.

  Adana 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, baktığı bir kira tespit davasında, davacının, söz konusu düzenlemenin Anayasa'nın ''sözleşme özgürlüğü'' ilkesine aykırılık iddiasını ciddi bulmuş ve yasanın söz konusu maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.  

  YÜZDE 25'E ONAY VERMİŞTİ

  Bilecik Sulh Hukuk Mahkemesi, aynı yasaya göre geçen yıl kiralarınyüzde 25 oranında artırımını öngören düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesi ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.Anayasa Mahkemesi, 16 Kasım 2000'de, başvuruyu esastan görüşmüş ve düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı bulmayarak iptal istemini reddetmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı